Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Polecenie 1

Zapoznaj się z treścią poniższego multimedium. Przeanalizuj cechy ,,ostatniego człowieka”, o których pisał Nietzsche.

RzsueSD8tBz4w
(Uzupełnij).
Polecenie 2

Zastanów się, czy na przykładzie pism Nietzschego można wynotować jeszcze jakieś cechy typowe dla ,,ostatniego człowieka”. Rozważ także, czy ,,ostatni człowiek” jest pod każdym względem zaprzeczeniem nietzscheańskiego ideału. Oceń, czy rzeczywiście różni się od nadczłowieka dosłownie we wszystkim.

R10ydCi14kEZl
(Uzupełnij).

Cechy „ostatniego człowieka”

(według Przedmowy Zaratustry)

R2M0ewWqeZVq11
Ilustracja interaktywna przedstawia kobietę siedzącą na kanapie. Kobieta wspiera prawą ręką brodę. Obok niej, na kanapie, leży kot. Opis punktów: 1. Opis obrazu: obraz przedstawia młodego, nagiego mężczyznę. Mężczyzna huśta się na huśtawce zawieszonej na wysokim drzewie. Na drugim planie widać potężny zamek na wzgórzu. Totalne zleniwienie Maxfield Parrish, The Dinky Bird, 1904. Źródło: Wikimedia Commons , domena publicznaOstatni człowiek już prawie w ogóle nie pracuje. Praca została zredukowana do symbolicznej, bezcelowej przyjemnostki., 2. Brak celów wyższych. Opis obrazu: obraz przedstawia starca z długą brodą. Mężczyzna stoi w ciemnościach. Unosi ku górze prawą rękę. John Martin , Ostatni człowiek, 1849. Źródło: Wikimedia Commons , domena publiczna. Rozleniwienie prowadzi do wyzucia życia z wszelkich wyzwań. Ostatni człowiek nie potrafi już zrozumieć niczego, co piękne i twórcze., 3. Wzgarda dla uczuć i emocji. Opis obrazu: obraz przedstawia scenę sądu ostatecznego. Wysoko, na niebie widać postać Boga otoczonego aniołami grającymi na trąbach. Na ziemi panuje chaos, widać ciała ludzkie, a także ludzi błąkających się bez celu. Śród nich widać dziwne, zwierzęco-ludzkie istoty. Hieronim Bosch , Sąd ostateczny (fragment), ok. 1480. Źródło: Wikimedia Commons ,domena publiczna. Wraz z rozleniwieniem i zanikiem wrażliwości zanikają również typowo ludzkie uczucia i namiętności, które zostają zredukowane do prostackich, zmysłowych przyjemności., 4. Orgiastyczny sensualizm. Opis obrazu: obraz przedstawia młode, półnagie kobiety siedzące w ogrodzie. Kobiety rozmawiają ze sobą. Franz Xaver Winterhalter , Florinda, 1853. Źródło: Wikimedia Commons domena publiczna. Ostatni człowiek dba tylko o to, aby było mu przyjemnie i wygodnie. Na tym polega cała jego egzystencja, która jest bezcelową wegetacją., 5. Równość absolutna. Opis obrazu: Obraz przedstawia siedem młodych kobiet w długich szatach. Kobiety tańczą. Są półnagie. Elihu Vedder , Plejady, 1885. Źródło: domena publiczna. Dopiero wraz z ostatnim człowiekiem nastaje prawdziwa i absolutna równość wszystkich ludzi. Każdy z nich w swej postawie i postrzeganiu sensu życia jest dokładnie taki sam.
Ernst Ludwig Kirchner, Artystka (Marzella), 1910.