Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1GprybEs7ZD81
Ilustracja interaktywna przedstawia moment zaślubin Marii z Józefem. Płótno podzielone jest na dwie części – górną i dolną. W górnej połowie obrazu znajduje się budynek zbudowany na planie koła, otoczony pierścieniem z kolumn. W dolnej części przedstawiona jest scena zaślubin. Pośrodku stoi kapłan, po lewej Maria, a za nią pięć młodych kobiet o delikatnych rysach twarzy. Po prawej stronie stoi Józef, a za nim czterej mężczyźni. Opis punktów znajdujących się na ilustracji: 1. Włoski architekt i teoretyk sztuki doby renesansu, Leone Battista Alberti, opierał się na poglądach starożytnych myślicieli, by określić naturę piękna. Wyrażał przekonanie, że jest ono obiektywne (leży w naturze rzeczy), podlega niezmiennym prawom. Właśnie odkrywaniem tych praw powinni się zajmować artyści. 2. Obraz ten oparty jest na zasadzie symetrii, równowagi i harmonii. Ważnym elementem kompozycji jest budynek świątyni, którego otwarte na przestrzał drzwi stanowią punkt zbiegu wszystkich linii perspektywicznych. 3. Przedstawiona na obrazie budowla i scena zaślubin Marii tworzą harmonijną całość. Można stwierdzić za Albertim, że w obrazie występuje zgodność i wzajemne zgranie części. 4. Wszystkie elementy kompozycji zostały rozmieszczone w sposób precyzyjny i staranny, zgodnie z osią symetrii oraz konstrukcją perspektywy zbieżnej. 5. Postacie ukazane w pełnym wdzięku naturalnym geście świadczą o tym, że artysta poświęcił wiele czasu na studiowanie natury.
Rafael Santi, Zaślubiny Marii, 1504
Źródło: domena publiczna.
Polecenie 1

Przypomnij sobie cechy sztuki antyku. Porównaj opis obrazu z tymi zasadami i napisz, w jaki sposób Rafael Santi czerpał ze starożytności.

R1Vl2e2SUlqXH
(Uzupełnij).
Polecenie 2

Zapoznaj się z poniższymi dziełami sztuki renesansu. Zastanów się, jakimi zabiegami posłużyli się ich autorzy i zapisz, które z nich można uznać za inspirowane sztuką antyku.

W jakim zakresie twórcy renesansowi inspirowali się sztuką antyczną. Wskaż co najmniej czterech twórców z tej epoki i ich dzieła inspirowane sztuką antyku.

R1SEWgiIVM0dh
(Uzupełnij).
1
Ćwiczenie 1

Zapoznaj się z informacjami znajdującymi się na ilustracji. Zastanów się, jakimi cechami charakteryzowały się dzieła sztuki epoki renesansu. Wypisz te cechy.

R11Cj2zw0LK6H
(Uzupełnij).
R1NFsvyw7HNot
Ćwiczenie 2
Wybierz jedno nowe słowo poznane podczas dzisiejszej lekcji i ułóż z nim zdanie.