Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Polecenie 1

Przeanalizuj poniższy schemat interaktywny. Zastanów się nad relacją poszczególnych postaw względem istnienia Boga do cyklicznej wizji świata. Oceń, która z tych postaw jest ci najbliższa.

Przeanalizuj treść poniższego schematu interaktywnego. Zastanów się nad relacją poszczególnych postaw względem istnienia Boga do cyklicznej wizji świata. Oceń, która z tych postaw jest ci najbliższa.

R1TIUTilynUhP
(Uzupełnij).
Rp9D4IlD3tacz1
Schemat interaktywny. Ilustracja przedstawia kolorową plamę, na której znajdują się cztery kwadraty. Są na nich następujące napisy: Teizm, Ateizm, Deizm, Agnostycyzm. Opisane elementy schematu. Teizm. 1. Opis postawy (od gr. θεος, theos – bóg, boskość)
Jest to najogólniej rozumiane przekonanie o tym, że istnieje Bóg lub bogowie. 2. relacja do cyklicznej wizji świata Teizm jest pojęciem na tyle ogólnym, że nie można odpowiedzieć na pytanie, czy dopuszcza cykliczną wizję świata, jeśli nie doprecyzuje się tego pojęcia. Jak widzieliśmy, neostoicy zakładali istnienie Rozumu, a więc pewnego Absolutu, czy też Boga, który doskonale współgrał z ideą cykliczności świata. Jednak nie do pomyślenia jest, aby pogodzić cykliczność świata z chrześcijaństwem. Ateizm. 3. Opis postawy (od gr. ἄθεος, atheos – bezbożność, od ἀ-, oznaczającego zaprzeczenie i θεός, theos – bóg, boskość)
Jest to pogląd głoszący niewiarę w Boga, siły nadprzyrodzone lub sprzeczne z nauką. 4. relacja do cyklicznej wizji świata W tym przypadku przekonanie o cyklicznej wizji świata może występować, jednak nie będzie ono miało nic wspólnego z neostoicką wiarą w istnienie jakiegoś boskiego Rozumu. Musimy też pamiętać, że ateiści często wysuwają wobec religii zarzuty nienaukowości, logicznej sprzeczności i bezzasadności twierdzeń. Ich obowiązkiem, jeśli przyjmą cykliczną wizję świata, będzie wykazanie, że nie dotyczą jej powyższe zarzuty. Deizm. 5. Opis postawy Przekonanie, że Bóg co prawda stworzył świat, lecz nie ingeruje w jego losy. Deiści podzielają normy moralne głoszone przez religię, uznają dogmaty dla niej niezbędne, jednak wątpią w to, że Bóg przejawia zainteresowanie naszym ziemskim losem. Częstą przyczyną przyjęcia postawy deistycznej jest niemożliwość pogodzenia istnienia ogromu zła moralnego na świecie z przekonaniem o dobrym Bogu, który ma nas w opiece i nad nami czuwa. 6. relacja do cyklicznej wizji świata W takim ujęciu przyjęcie cyklicznej wizji świata jest możliwe, jednak tylko pod warunkiem, że deista odrzuca przekonanie o zbawieniu, raju, niebie. Agnostycyzm. 7. Opis postawy (odgr. ἄγνωστος, agnostos – powstrzymanie osądu od ἀ-, oznaczającego zaprzeczenie i γνώσις, gnosis – wiedza, mniemanie)
Postawa agnostyczna wynika z przekonania, że w obliczu niemożliwości udowodnienia istnienia Boga, jak i niemożliwości zaprzeczenia Jego istnieniu, należy powstrzymać się od osądu w tej sprawie. 8. relacje do cyklicznej wizji świata Zdawać by się mogło, że agnostyk może przyjmować cykliczną wizję świata, pamiętajmy jednak, że z jego perspektywy wydaje się ona równie trudna do udowodnienia lub zaprzeczenia, jak idea Boga.
Polecenie 2

Jeszcze raz przeanalizuj powyższy schemat. Następnie wybierz jedną z postaw i opisz, jak w jej kontekście postrzegasz przekonanie o cyklicznej wizji świata.

Jeszcze raz przeanalizuj treść powyższego schematu. Następnie wybierz jedną z postaw i opisz, jak w jej kontekście postrzegasz przekonanie o cyklicznej wizji świata.

RxyfsfhtVzWpu
(Uzupełnij).