Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Polecenie 1

Zapoznaj się z treścią grafiki, a następnie scharakteryzuj założenia filozofii Sartre'a, używając słów kluczowych, które pojawiają się w multimedium.

RAZtz5pvuxwbI
(Uzupełnij).
R1KSAXUtkjCyP1
Ilustracja interaktywna. Zdjęcie przedstawia mężczyznę, który stoi na łące i żongluje piłkami. Opisane elementy ilustracji interaktywnej: 1. Rzecz Jest nieruchoma w swej istocie, zamknięta w sobie, pełna, tożsama ze sobą, jest tym, co jest, wedle terminologii Sartre’a, „bytem-w-sobie”. 2. Egzystencja Jest tym, co ma się dopiero stać; Jest tym, czym nie jest i nie jest tym, czym jest. Jest wolna i świadoma, jest projektem i zadaniem. Jest więc bytem, któremu nie przysługuje pełnia i zasada tożsamości; „byt-dla-siebie”. 3. Bóg jako najwyższy rzemieślnik Bóg jest dla Sartre’a niemożliwy, gdyż przyjmuje postać Stwórcy Rzemieślnika, który stwarza wszystko wedle wcześniej ustanowionego planu. To, co stworzone, jest pełne w swej istocie, jest rzeczą, przedmiotem, gotową faktycznością. Fundamentalny fakt ludzkiej wolności stoi w sprzeczności z ideą Boga. Wolność jest więc zasadniczym argumentem przeciwko Bogu. 4. Bycie-oglądanym Drugi człowiek jest dla Sartre’a tym, kto kieruje w naszą stronę nienawistne spojrzenie; bycie-oglądanym to uprzedmiotowienie. 5. Bóg jako drugi Bóg to drugi w sensie ścisłym. Patrzy na człowieka, sam pozostając w ukryciu. Spojrzenie Boga – gdyby Bóg istniał – jest spojrzeniem, które z jednostki czyni rzecz, byt-w-sobie. Ale człowiek jest bytem-dla-siebie, jest wolnością, świadomością. Człowiek nie jest zamkniętą w sobie rzeczą. Bóg nie może więc istnieć. 6. Bóg: pojęcie wewnętrznie sprzeczne Bóg jest kimś samowystarczalnym, kto jest tożsamy ze sobą, kto cechuje się pełnią bytu. Jest on zatem bytem-w-sobie. Z drugiej strony – Bóg jest świadomością, to znaczy: jest bytem-dla-siebie. Te dwa rodzaje bytu wzajemnie się wykluczają. 7. Zła wiara Lęk przed wolnością i ucieczka przed nią – i odpowiedzialnością za własne wybory – w wyobrażenie o Opatrzności, która wszystkim kieruje.
Źródło: Pixabay, domena publiczna.
1
Polecenie 2

Przeprowadź rozmowę z Sartre'em dotyczącą Boga.

R1D0jOHvadL611
RG7DpJVRGOm77
Wymyśl pytanie na kartkówkę związane z tematem materiału.