INTERAKTYWNE MATERIAŁY SPRAWDZAJĄCE
Zapotrzebowanie zależy od tego, czy żywienie odbywa się w miesiącach letnich, czy zimowych.
W miesiącach letnich:
nielimitowana zielonka w postaci pastwiska,
kiszonki, np. z kukurydzy,
pasze treściwe,
siano lub słoma,
dodatek mieszanki mineralnej.
W miesiącach zimowych:
kiszonki, np. z kukurydzy,
sianokiszonki z traw,
sianokiszonki z roślin motylkowych, np. lucerny,
pasze treściwe,
siano lub słoma,
dodatek mieszanki mineralnej.
Przypomnij sobie, czym charakteryzuje się odchów naturalny, a czym sztuczny.
Wychów sztuczny (to inaczej odchów sztuczny). Polega na odsadzeniu jagniąt od matek w 3.–4. dniu po urodzeniu. Jagnięta otrzymują siarę, a następnie pojone są preparatem mlekozastępczym lub krowim mlekiem (za pomocą butelki ze smoczkiem), paszą suchą.
Wychów sztuczny pozwala na przeżycie jagniąt osieroconych, odrzuconych, ale również umożliwia uzyskanie większej ilości mleka podczas laktacji (jest to zaleta, zabieg ten stosuje się przy owcach mlecznych).
Jagnięta po urodzeniu przez 3 dni pojone są siarą, następnie przez pierwszy miesiąc życia preparatami mlekozastępczymi w stanie płynnym/mlekiem krowim. Pokarm musi być świeży, ciepły (temperatura ok. 35°C). Ważne jest, aby skład mleka był jak najbardziej zbliżony do owczego. Po tym czasie wprowadza się do odkarmiania paszę suchą. Dobrej jakości siano należy wprowadzić już po 4–5 dniach. Karmienie w pierwszym tygodniu sztucznego wychowu odbywa się 3 lub 4 razy dziennie, po 2 tygodniach – 3 razy dziennie, a następnie 2 razy dziennie. Podawane mleko powinno być świeże, ciepłe (temperatura 35°C), składem zbliżone do składu mleka owczego. Po osiągnięciu masy ciała 12–15 kg pojenie paszą płynną należy zakończyć.