Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
E-materiały do kształcenia zawodowego

Izolacje wodochronne

BUD.06. Wykonywanie izolacji budowlanych - Monter izolacji budowlanych 712401

bg‑green

Izolacje wodochronne w budynku

ATLAS INTERAKTYWNY

s

Spis treści

1. Podział izolacji wodochronnych

R10BvBRsTxNom
Nagranie tożsame z treścią.

Izolacje wodochronne w budynkach zapewniają ochronę pomieszczeń lub materiałów budowlanych przed zawilgoceniem. Budynki są narażone na działanie wody pochodzącej zarówno z zewnątrz – na skutek opadów atmosferycznych oraz wilgoci przenikającej z gruntu, jak i z wnętrza budynku.

1
Rq8KCNp9QPyJX1
Ilustracja zatytułowana jest Podział izolacji wodochronnych ze względu na stopień obciążenia wodą. Grafika przedstawia przekrój przez dom czterokondygnacyjny, który składa się z piwnicy, dwóch pięter i poddasza. Dach domu jest skośny. Okna znajdują się tylko na jednej ze ścian. Na ilustracji znajdują się punkty interaktywne, po kliknięciu których pojawia się ramka z tekstem oraz z tożsamym z nim nagraniem audio.
  1. Izolacje lekkie
    Izolacja przeciwwilgociowa lekka zabezpiecza fundamenty przed niewywierającą ciśnienia wodą.
  2. Izolacje średnie
    Izolację przeciwwodną średnią stosuje się, gdy tuż poniżej fundamentów znajduje się grunt przepuszczalny, zaś wyżej warstwa gruntu nieprzepuszczalnego.
  3. Izolacje ciężkie
    Izolacja przeciwwodna ciężka jest wykorzystywana, gdy woda gruntowa występuje powyżej poziomu fundamentów.
  4. Izolacje pionowe
    Izolacja pionowa chroni fundament budynku przed wodą gruntową i jej ciśnieniem, a w konsekwencji przed zalaniem pomieszczeń piwnicznych.
  5. Izolacje poziome
    Izolacja pozioma, usytuowana na górnej powierzchni fundamentów, oddziela ściany od wilgoci z gruntu. Dzięki temu można uniknąć zagrzybienia ścian i pogorszenia właściwości termoizolacyjnych. Istotne jest, aby obie te izolacje – pionowa i pozioma – były ze sobą trwale połączone.
Podział izolacji wodochronnych
Źródło: Akademia Finansów i Biznesu Vistula, licencja: CC BY 3.0.

2. Izolacje wodochronne w budynku

2
R1SffIGPJwFEH1
Ilustracja zatytułowana jest Izolacje wodochronne w budynku. Grafika przedstawia przekrój przez budynek o nieregularnej bryle i o skośnym dachu. Część budynku złożona jest z dwóch kondygnacji, a część z czterech. Okna znajdują się na wszystkich ścianach budynku. Wewnątrz widoczne drzwi pomiędzy pomieszczeniami oraz kominek wraz z przewodem kominowym. Na ilustracji znajdują się punkty interaktywne, po kliknięciu których pojawia się ramka z ilustracją i z tekstem oraz z tożsamym z nim nagraniem audio.
  1. Pokrycie dachowe
    Ilustracja
    Zdjęcie przedstawia pracownika, który kładzie na skośnym dachu warstwę pokrycia dachowego. W tle widoczne są inne domy jednorodzinne.
    Tekst
    Zewnętrzna warstwa połaci dachu, zabezpieczająca dom przed działaniem czynników atmosferycznych: opadami, wiatrem i słońcem. Przy wyborze pokrycia dachowego bierze się pod uwagę konstrukcję więźby dachowej, między innymi nachylenie dachu oraz nośność więźby.
  2. Paroizolacja
    Warstwa szczelnej folii z tworzywa sztucznego, zapobiegająca przedostawaniu się wilgoci z wnętrza budynku do ściany zewnętrznej lub stropu, uniemożliwiając rozwijanie się grzybów i pleśni.
  3. EPDM
    Ilustracja
    Zdjęcie przedstawia czarne tworzywo na rolce, która jest częściowo rozwinięta.
    Tekst
    Skrót oznaczający tworzywo będące połączeniem propylenu, etylenu oraz monomeru; inaczej: kauczuk syntetyczny. Tworzywo odporne na rozciąganie, niezwykle szczelne i elastyczne.
  4. Papa termozgrzewalna
    Ilustracja
    Zdjęcie przedstawia rolkę papy termozgrzewalnej. Na jednej z krawędzi papy jest czarny pasek.
    Tekst
    Materiał budowlany stosowany do izolacji elementów budynku poprzez wytworzenie powłoki przeciwwilgociowej i przeciwwodnej.
  5. Mata bentonitowa i papa termozgrzewalna
    Ilustracja
    Zdjęcie przedstawia pięć częściowo rozwiniętych rolek maty na placu budowy. W tle jeszcze jedna, zwinięta rolka oraz maszyny budowlane i gruz.
    Tekst
    Mata – materiał wykazujący właściwości samouszczelniające, a przez to należący do aktywnych systemów przeciwwodnych.
    Papa termozgrzewalna – materiał budowlany stosowany do izolacji elementów budynku w celu wytworzenia powłoki przeciwwilgociowej i przeciwwodnej.
  6. Taśma bentonitowa
    Ilustracja
    Zdjęcie przedstawia grubą, zwiniętą i czarną taśmę bentonitową.
    Tekst
    Taśma przeznaczona do zabezpieczania i uszczelniania struktur betonowych przed wniknięciem i działaniem wody.
  7. Folia w płynie
    Ilustracja
    Na zdjęciu widoczny częściowo robotnik, który rozprowadza za pomocą pacy folię w płynie.
    Tekst
    Substancja jednoskładnikowa, powstała na bazie żywic syntetycznych. Świetny hydroizolator, zabezpieczający pokrytą powierzchnię przed wodą i wilgocią.
  8. Masy mineralne
    Ilustracja
    Zdjęcie przedstawia zbliżenie na dłoń z pacą, którą pracownik budowy rozprowadza masę mineralną po ścianie.
    Tekst
    Substancje jednoskładnikowe lub dwuskładnikowe tworzące po rozrobieniu i nałożeniu na powierzchnię wodoszczelną powłokę. Nadają się do powierzchni nierównych, ponieważ szczelnie zakrywają takie miejsca.
Izolacje wodochronne w budynku
Źródło: Akademia Finansów i Biznesu Vistula, licencja: CC BY 3.0.

3. Materiały do wykonania izolacji wodochronnych

3
RAjTcUl4ZLzBJ1
Ilustracja zatytułowana jest Materiały do wykonania izolacji wodochronnych. Grafika przedstawia fragmenty czterech zdjęć ułożonych w pasy, na których przedstawione są skały, płynny materiał bitumiczny, zrolowany materiał bitumiczny oraz materiał z tworzywa sztucznego. Na ilustracji znajdują się punkty interaktywne, po kliknięciu których pojawia się ramka z tekstem oraz z tożsamym z nim nagraniem audio.
  1. Materiały mineralne
    Materiały mineralne – bentonity, mikrozaprawy, które powstając na bazie spoiwa cementowego, drobnych wypełniaczach i dodatków, tworzą bezspoinową powłokę hydroizolacyjną. Ze względu na właściwości mechaniczne i użytkowe dzielimy je na: sztywne i elastyczne, a także jednoskładnikowe oraz dwuskładnikowe.
  2. Materiały bitumiczne powłokowe płynne i plastyczne
    Materiały bitumiczne powłokowe płynne i plastyczne – to emulsje, masy izolacyjne, lepiki, płynne wyroby z gęstej masy, modyfikowane tworzywami sztucznymi. Stosowane do: gruntowania powierzchni przed ułożeniem kolejnych warstw izolacji, klejenia izolacji z materiałów rolowych, przytwierdzania płyt styropianowych, wykonywania powłok izolacyjno-dekoracyjnych, konserwacji pokryć dachowych.
  3. Materiały bitumiczne rolowe
    Materiały bitumiczne rolowe – składają się z osnowy, czyli w tym przypadku wkładki nasyconej, powleczonej niekiedy bitumem. Papy asfaltowe niemodyfikowane łączone są z podłożem poprzez zgrzewanie lub przyklejane doń za pomocą masy asfaltowej lub lepiku. Papy modyfikowane występują najczęściej w formie termozgrzewalnej oraz samoprzylepnej membrany.
  4. Materiały z tworzyw sztucznych
    Materiały z tworzyw sztucznych – zaliczamy do nich folie w płynie, czyli materiały powłokowe z tworzyw sztucznych, folie z polietylenu o małej (LDPE) i dużej gęstości (HDPE) – z charakterystycznymi wytłoczeniami, z polichlorku winylu (PCW), membrany EPDM produkowanej z kauczuku syntetycznego. Paraizolacjami mogą być folie o grubości co najmniej dwóch dziesiątych milimetra. Grubsze folie wykorzystuje się jako izolacje przeciwwilgociowe, a membrany EPDM jako izolacje przeciwwodne.
Materiały do wykonania izolacji wodochronnych
Źródło: Akademia Finansów i Biznesu Vistula, licencja: CC BY 3.0.
RmjTYNs7ylpEf1
(Uzupełnij).

Powiązane ćwiczenia