Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Zapisz jako PDF Udostępnij materiał
R1TJBlCmR6iKa11
Pies patrzący w lustro Źródło: domena publiczna.
domena publiczna
Ćwiczenie 1

Zastanów się i powiedz, w jaki sposób ludzie poznają świat.

Ćwiczenie 2

Przeczytaj bajkę hinduską. Zwróć uwagę na to, jaki jest jej bohater, lękliwy czy odważny?

Wieża o tysiącu luster
Wieża o tysiącu luster

Był sobie raz piesek, który dowiedział się skądś, że istnieje podobno wieża o tysiącu luster. W tej wieży każdy może poznać prawdę o sobie i o całym świecie. Piesek szukał zaś odpowiedzi na pytanie, jaki jest on sam i jaki jest cały świat. Nie zwlekając, ruszył teraz w drogę, by odnaleźć cudowną wieżę. Nie wiedział wprawdzie, co to jest lustro ani jak ono działa, ale uporczywie szukał wieży, pytając o nią każdego, kogo tylko spotkał. I wreszcie dotarł na miejsce.

Ten piesek to było bardzo lękliwe stworzenie. Nie chciał jednak dać po sobie poznać, jak straszliwie się wszystkiego boi i dlatego na wszelki wypadek ciągle szczerzył kły. Kiedy więc stanął na progu wieży o tysiącu luster, pierwsze, co zobaczył, to był pies, który szczerzył kły. Piesek ogromnie się przestraszył i zaczął warczeć. Wtedy ujrzał wkoło siebie pełno psów, a każdy z nich warczał groźnie. Piesek ze strachu najeżył sierść i nagle okazało się, że wszystkie psy dookoła przerażająco jeżą sierść. Panika ogarnęła pieska. Zaczął w rozpaczy szczekać. I wtedy wszystkie psy dookoła odpowiedziały mu ostrym szczekaniem. Piesek chciał już tylko jak najprędzej wydostać się z wieży. W końcu wypadł z niej jakoś i pędząc do domu, wołał:

– Już wiem, już wiem, jaki jest ten świat! Jest pełen złych, wściekle ujadających psów!

Był sobie także drugi piesek. On również słyszał o wieży z tysiącem luster, w której każdy może poznać prawdę o sobie i całym świecie. Postanowił więc odnaleźć tę wieżę, choć wcale nie wiedział, ani co to jest lustro, ani jak ono działa. Ruszył w drogę i odnalazł wieżę po długiej wędrówce.

Ten piesek to było wesołe i przyjazne światu stworzenie. Toteż gdy stanął na progu wieży, z radości pomachał raźnie ogonkiem. I pierwsze, co zobaczył, to był piesek, który na powitanie machał do niego ogonkiem. Ucieszył się bardzo. Tak bardzo, że aż wyskoczył w górę. Zobaczył wtedy wokół siebie pełno piesków, które radośnie wyskoczyły w górę. Piesek był teraz tak szczęśliwy, że podniósł obie przednie łapki do góry, a wszystkie psy zrobiły w tym momencie to samo, jakby chciały powitać przybysza. Szczęście wypełniło serce pieska. Zaczął się bawić z innymi i każdy chętnie z nim się bawił, a kiedy już się nacieszył zabawą, zapragnął wrócić do domu. Wybiegł z wieży i pędził przepełniony szczęściem, wołając:

– Już wiem, już wiem, jaki jest świat! Jest pełen małych, przyjaznych piesków.

j0000008I8B5v22_00000_BIB_001Wieża o tysiącu luster, [w:] , Bajka hinduska, x x.
Ćwiczenie 3

W każdym zadaniu zaznacz poprawną odpowiedź. Pamiętaj, że odpowiedź jest tylko jedna. Do tekstu możesz zaglądać przez cały czas. Jeśli się pomylisz, spróbuj jeszcze raz.

R1XfnS0dmTHiB1
zadanie interaktywne
Źródło: Contentplus.pl sp. z o.o., licencja: CC BY 3.0.
Ćwiczenie 4

Porozmawiajcie o sytuacjach, w których rozwój wydarzeń zależał od nastawienia osoby w nie zaangażowanej. Jakie są plusy i minusy podejścia pełnego strachu i pełnego nadziei do życia?

Ćwiczenie 5

W kilku zdaniach zapisz morał, jaki płynie z hinduskiej bajki. Pisz własnymi słowami.

uzupełnij treść
Ćwiczenie 6

Wyobraź sobie, że bohaterem bajki jest nie pies, lecz człowiek. Wymyśl sytuację, w której mógłby się znaleźć innego dnia. Napisz krótkie opowiadanie z punktu widzenia optymisty lub pesymisty.