LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI

SCENARIUSZ: MLP‑025

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA: uczniów szkół podstawowych, klasy VI – VI

PROWADZONYCH PRZEZ: nauczycieli kształcenia ogólnego, nauczycieli biologii

TEMAT: Jak zbudowany jest żywy organizm? – hierarchiczna organizacja budowy organizmów przedstawiona w VRAR

Cele kształcenia – wymagania ogólne:

Znajomość różnorodności biologicznej oraz podstawowych zjawisk i procesów biologicznych. Uczeń:

  • opisuje, porządkuje i rozpoznaje organizmy;

  • wykazuje, że różnorodność biologiczna jest wynikiem procesów ewolucyjnych.

Planowanie i przeprowadzanie obserwacji oraz doświadczeń; wnioskowanie w oparciu o ich wyniki. Uczeń:

  • określa problem badawczy, formułuje hipotezy, planuje i przeprowadza oraz dokumentuje obserwacje i proste doświadczenia biologiczne;

  • analizuje wyniki i formułuje wnioski;

Posługiwanie się informacjami pochodzącymi z analizy materiałów źródłowych. Uczeń:

  • wykorzystuje różnorodne źródła i metody pozyskiwania informacji;

  • odczytuje, analizuje, interpretuje i przetwarza informacje tekstowe, graficzne i liczbowe;

  • posługuje się podstawową terminologią biologiczną.

Rozumowanie i zastosowanie nabytej wiedzy do rozwiązywania problemów biologicznych. Uczeń:

  • interpretuje informacje i wyjaśnia zależności przyczynowo‑skutkowe między zjawiskami, formułuje wnioski;

  • przedstawia opinie i argumenty związane z omawianymi zagadnieniami biologicznymi.

Treści nauczania – wymagania szczegółowe:

Organizacja i chemizm życia. Uczeń:

  • przedstawia hierarchiczną organizację budowy organizmów;

  • rozpoznaje podstawowe elementy budowy komórki;

  • przedstawia czynności życiowe organizmów.

METODY NAUCZANIA:

  • burza mózgów;

  • obserwacja;

  • mapa myśli;

  • dyskusja;

  • eksploracja;

  • studium przypadku.

FORMA ORGANIZACYJNA NAUCZANIA:

  • praca indywidualna;

  • zróżnicowana praca w parach.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

  • gogle VR z dostępem do biblioteki na platformie ClassVr (przygotowana i udostępniona playlista może być znaleziona przez wpisanie hierarchiczna budowa organizmów w wyszukiwarce na platformie ClassVr);

  • modele komórek, układu, ciała człowieka lub innego organizmu;

  • notatnik lub kartka i długopis/ kolorowe mazaki;

  • karta pracy.

PRZEWIDYWANY CZAS:

45 minut

PROPONOWANY PRZEBIEG ZAJĘĆ:

Faza przygotowawcza

1. Cel fazy przygotowawczej (zakładany efekt kształcenia).

Uczeń potrafi uporządkować elementy budowy organizmu według hierarchii ich powstawania.

2. Informacje, instrukcje i wskazówki techniczne do pracy nauczyciela.

Nauczyciel omawia z uczniami cele lekcji, omawia z nimi treści, których będzie dotyczyła lekcja i jak będą pracować.

Zalecane jest też wcześniejsze odnalezienie i zapisanie playlisty udostępnionej na platformie ClassVr.

Nauczyciel może kierować i wskazywać konkretne elementy modelu lub przestrzeni na goglach VR ucznia przez komputer.

3. Informacje, instrukcje i wskazówki techniczne do pracy ucznia.

Mapując i poznając elementy żywego organizmu uczeń tworzy mapę myśli i strukturę organizmów.

Aktywnie słucha i dyskutuje o częściach i elementach wskazanych przez nauczyciela.

4. Szczegółowo opisane sytuacje dydaktyczne.

Początek zajęć:

Nauczyciel: Wita klasę, a następnie rozpoczyna zajęcia od przedstawienia narzędzia, jakim są gogle VR.  Ma to na celu wzbudzenie w dzieciach większego zaciekawienia podejmowanymi treściami. Następnie przedstawia temat lekcji, cele, plan, swoje oczekiwania i zasady pracy. (Nauczyciel tłumaczy lekcję, dzieli uczniów w pary, omawia metodykę).

N: Jak myślicie z czego składa się żywy organizm? (pogłębianie odpowiedzi ucznia, ukierunkowywanie wypowiedzi)

Uczniowie: Wymieniają…

N: To teraz spróbujmy to sobie uporządkować.

U: Dobierają się w pary, przygotowują stanowisko pracy.

5. Materiały graficzne, załączniki (pliki do stworzenia materiałów)/ multimedia (pliki)

Modele zamieszczone na platformie ClassVr: budowy ciała, komórki, cząsteczki, DNA, atomu oraz kostka z kodami QR

Film na YouTube przedstawiający skalowanie od kosmosu do atomu: Epic zoom - atom to Galaxy (reverse).

Faza zasadnicza

1. Cel fazy zasadniczej (zakładany efekt kształcenia).
  • uczeń wie, jakie elementy wchodzą w hierarchię budowy organizmu;

  • uczeń potrafi ocenić skalę elementów.

2. Informacje, instrukcje i wskazówki techniczne do pracy nauczyciela.

Nauczyciel dzieli uczniów na grupy 2 osobowe. Nauczyciel rozdaje uczniom gogle VR (1 gogle na parę), tłumaczy zasady korzystania (jeśli uczniowie pracują pierwszy raz z goglami VR), przypomina, jak używać kostki z kodami QR oraz udostępnia playlistę z tematem lekcji. Dba o to, aby uczniowie skupiali się na wykonaniu zadań, pomaga uczniom w razie problemów ze sprzętem lub identyfikacją obiektu.

3. Informacje, instrukcje i wskazówki techniczne do pracy ucznia.

Pamiętaj, że pracujesz w parze. Obserwuj, jak za pomocą gogli VR kolega lub koleżanka eksploruje kolejne modele i stwórz w tym czasie swoją mapę myśli.

4. Szczegółowo opisane sytuacje dydaktyczne.

N: Udostępnia playlistę, daje dzieciom oglądać wszystkie elementy ze swobodą zmiany pozycji na liście i odmierza czas (10 min).

U: Sporządzają mapę myśli i porządkują poznane elementy.

Uczniowie w parze: kiedy jedna osoba ogląda i przeskakuje po playliście, druga osoba nakierowuje ją, zadaje pytania tak, żeby stworzyć jak najlepszą mapę myśli.

Po około 10 minutach następuje zmiana osoby oglądającej modele na goglach VR. Następuje zamiana ról. Uczeń, który zaczynał pracę na goglach może stworzyć swoją mapę myśli i hierarchię budowy organizmu.

5. Materiały graficzne, załączniki (pliki do stworzenia materiałów) / multimedia (pliki)

Modele zamieszczone na platformie ClassVr: budowy ciała, komórki, cząsteczki, DNA, atomu oraz kostka z kodami QR.

RL0F6BJplg8BJ
Hierarchiczna budowa organizmu człowieka
Źródło: dostępny w internecie: https://zpe.gov.pl/a/twoje-cialo/DAmIBZTwO.

Faza końcowa

1. Cel fazy końcowej (zakładany efekt kształcenia):

Pod koniec tej lekcji uczeń będzie w stanie:

  • przedstawić efekty pracy w zespole i swoje indywidualne;

  • zweryfikować poprawność wykonania przez siebie zadania;

  • wnioskować w oparciu o informacje wizualne;

  • porządkować budowę żywego organizmu.

2. Informacje, instrukcje i wskazówki techniczne do pracy nauczyciela.

Koniecznie proszę weryfikować mapy myśli uczniów, mogą dostarczyć dużo informacji o sposobie rozumowania danej osoby.

3. Informacje, instrukcje i wskazówki techniczne do pracy ucznia.

To czas na pełne skupienie uwagi na nauczycielu. Aktywne uczestnictwo w dyskusji pozwoli Ci uporządkować swoją wiedzę i informacje, a nawet może pozwolić Ci zrozumieć to, czego nawet nie wiesz lub nie jesteś świadomy. Sprawdź mapy myśli innych uczniów i zapytaj o ich drogę, sposób rozumowania.

4. Szczegółowo opisane sytuacje dydaktyczne.

Po czasie pracy z goglami VR nauczyciel podaje poprawną hierarchię, uczniowie sprawdzają i porównują swoje wnioski i wyniki obserwacji z odpowiedzią nauczyciela (klasa wspólnie omawia swoje obserwacje, przemyślenia i składowe życia).

5. Materiały graficzne, załączniki (pliki do stworzenia materiałów) / multimedia (pliki)

Modele zamieszczone na platformie ClassVr: budowy ciała, komórki, cząsteczki, DNA, atomu oraz kostka z kodami QR.

EWALUACJA ZAJĘĆ

Nauczyciel tworzy na tablicy tabelę PLUSY i MINUSY (dzisiejszych zajęć).

Uczniowie po kolei podchodzą i zapisują, jakie dostrzegają zalety i wady przeprowadzonej lekcji.

Autor scenariusza: Piotr Rutkowski