Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
E-materiały do kształcenia zawodowego

Rozliczenia podatkowe

EKA.05. Prowadzenie spraw kadrowo‑płacowych i gospodarki finansowej jednostek organizacyjnych – technik rachunkowości 431103 oraz technik ekonomista 331403

bg‑azure

Kategorie ekonomiczne z zakresu finansów

INFOGRAFIKA

ROJz1jO7HSQ8p1
Ilustracja interaktywna, która przedstawia podział danin publicznych. Przy polach tekstowych znajdują się cyfry od jeden do jedenaście, po kliknięciu których wyświetla się okno z dodatkowymi informacjami. Każde pole tekstowe zobrazowane jest niewielkimi, schematycznymi grafikami. Pole tekstowe w nagłówku to “daniny publiczne”. Po kliknięciu cyfry jeden, pojawia się okno z informacją: “Wszelkie formy przejmowania wartości materialnych bądź usług przez państwo od mieszkańców jego terytorium oraz różnego rodzaju organizacji, działających lub mających siedzibę na tym terytorium. Są to między innymi podatki i opłaty publiczne”. Poniżej znajduje się odtwarzacz audio z nagraniem powyższego tekstu.

Pierwszą kategorią danin publicznych, które opisane są w kolumnie po lewej stronie, są podatki. Po kliknięciu cyfry dwa, pojawia się okno z definicją podatków. “Świadczenie pieniężne, przymusowe, bezzwrotne, nieodpłatne, powszechne, o charakterze publicznoprawnym, pobierane na podstawie przepisów prawa”. Pod definicją znajduje się odtwarzacz audio z nagraniem treści definicji.

Podatki są nieodpłatne i powszechne. Obie te cechy zostały wyróżnione na grafice. Przy polu “nieodpłatność” jest cyfra trzy, po kliknięciu której pojawia się okno z wyjaśnieniem tego terminu. “Z zapłatą podatku nie wiąże się bezpośrednie odwzajemnienie świadczeń. Oznacza to, że podatnik nie dostaje żadnego świadczenia w zamian za zapłatę podatku i nie może skutecznie występować do organu z jakimikolwiek roszczeniami w tym zakresie”. Przy polu “powszechność” jest cyfra cztery, po kliknięciu której pojawia się okno z informacją. “Obowiązek podatkowy ma jednolity charakter wobec wszystkich podatników podlegających określonemu rodzajowi podatku”. Poniżej znajduje się odtwarzacz audio z nagraniem powyższej informacji.

W środkowej kolumnie infografiki zostały przedstawione cechy wspólne podatków i opłat publicznych. Pierwsza cecha, to “postać pieniężna”. Po kliknięciu cyfry pięć, pojawia się okno z wyjaśnieniem tego terminu. “Aktualnie obowiązujące prawo przewiduje uiszczanie podatków i opłat publicznych tylko w formie pieniężnej”. Poniżej znajduje się odtwarzacz audio z nagraniem tej informacji. Drugą cechą jest “przymusowość”. Po kliknięciu cyfry sześć, pojawia się dodatkowe okno z wyjaśnieniem. “Podatek ma charakter obowiązkowy i podlega egzekucji w drodze przymusu administracyjnego od podmiotów zobowiązanych do jego zapłaty. Oznacza to, że w przypadku niezapłacenia podatku, organ egzekucyjny wszczyna postępowanie sądowe prowadzące do przymusowego ściągnięcia należności od dłużnika. Przymusowość opłat publicznych polega na tym, że jednostka, która chce skorzystać z usług podmiotu publicznego w dziedzinie uregulowanej przepisami prawa jest zobowiązana do poniesienia opłaty”. Poniżej znajduje się odtwarzacz audio z nagraniem powyższego wyjaśnienia. Trzecią cechą wspólną podatków i opłat publicznych jest “bezzwrotność”. Po kliknięciu cyfry siedem, pojawia się okno z wyjaśnieniem tego pojęcia. “Pobrany podatek nie podlega zwrotowi, z wyjątkiem nadpłat oraz podatków niesłusznie pobranych. W przypadku opłaty jest ona bezzwrotna pod warunkiem, że została uiszczona we właściwej wysokości na podstawie obowiązującej podstawy prawnej”. Poniżej znajduje się odtwarzacz audio z nagraniem tej informacji. Czwartą cechą jest “charakter publicznoprawny”. Po kliknięciu cyfry osiem, pojawia się okno z informacją. “Podatek i opłata publiczna są pobierane przez organy publiczne (na przykład władze gminy, powiatu, województwa) na rzecz budżetu państwa lub budżetu gminy”. Poniżej znajduje się odtwarzacz audio z nagraniem tej informacji. Ostatnią wspólną cechą podatków i opłat publicznych jest to, że są “pobierane na podstawie przepisów prawa”. Po kliknięciu cyfry dziewięć pojawia się okno z informacją. “Podatki są pobierane na podstawie przepisów ustaw podatkowych, postanowień, ratyfikowanych przez Rzeczpospolitą Polską umów o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz ratyfikowanych przez Rzeczpospolitą Polską innych umów międzynarodowych dotyczących problematyki podatkowej, a także na podstawie przepisów aktów wykonawczych wydanych na podstawie ustaw podatkowych. Źródłem opłat publicznych również są ustawy”. Poniżej znajduje się odtwarzacz audio z nagraniem tej informacji.

W prawej kolumnie na grafice przedstawione są “opłaty publiczne”. Po kliknięciu cyfry dziesięć, wyświetla się okno z informacjami. “Odpłatne świadczenie pieniężne, bezzwrotne, pobierane przez podmiot prawa publicznego na podstawie przepisów prawa w zamian za dokonanie na rzecz konkretnego podmiotu określonej przepisami prawa usługi lub czynności”. Poniżej znajduje się odtwarzacz audio z nagraniem tej informacji.

Poniżej wymieniona jest cecha opłat publicznych - “odpłatność”. Po kliknięciu cyfry jedenaście, pojawia się okno z wyjaśnieniem tej cechy. “Cecha ta oznacza, że z wniesieniem opłaty wiąże się wzajemne świadczenie ze strony podmiotu publicznoprawnego na rzecz wnoszącego opłatę. Wzajemność ta ma charakter prawny i indywidualny. Oznacza to, że podmiot wnoszący opłatę może z tego tytułu wystąpić z roszczeniem o wzajemne świadczenie państwa na swoją rzecz. Opłata stanowi więc zapłatę za uzyskanie zindywidualizowanego świadczenia oferowanego przez podmiot prawa publicznego. Pobiera się ją w związku z usługami lub czynnościami organów państwowych lub samorządowych, dokonywanymi na rzecz konkretnych podmiotów”. Poniżej znajduje się odtwarzacz audio z nagraniem tej informacji.
Źródło: Eduexpert sp. z o.o., Infografika: Kategorie ekonomiczne z zakresu finansów, licencja: CC BY-SA 3.0.

Powiązane ćwiczenia