Kontrola jakości sygnału w sieci światłowodowej
Aby zagwarantować eliminację niepożądanych sygnałów z sieci światłowodowych należy:
Prowadzić regularne pomiary kontrolne linii światłowodowych i sygnałów optycznych. W przypadku prawidłowej pracy sieci powinny być one przeprowadzone przynajmniej dwa razy w roku w skrajnych warunkach klimatycznych (lato – wysoka temperatura otoczenia, zima – niska temperatura otoczenia lub jesień – po obfitych opadach deszczu). Pomiary wykonuje się specjalistycznymi przyrządami pomiarowymi i na ich podstawie dokonuje się analizy aktualnego stanu sieci.
Prowadzić okresowe przeglądy stanu poszczególnych elementów sieci, takich jak komory i studnie kablowe, konstrukcje wsporcze, przejścia przez przeszkody terenowe itp. Kontrolę stanu technicznego sieci światłowodowej realizuje się poprzez: obchody (tereny o zwartej zabudowie, odcinki, na których prowadzone są roboty drogowe, budowlano‑montażowe i instalacyjne oraz przejścia przez przeszkody terenowe) lub objazdy (tereny o rozproszonej zabudowie, trasy przelotowe kabli).
Podczas przeglądów realizowanych na podstawie opracowanego harmonogramu, dokonywać bieżącej konserwacji poszczególnych elementów sieci światłowodowych i drobnych napraw.
Uaktualniać na bieżąco dokumentację techniczną sieci światłowodowej, na podstawie przeprowadzonych pomiarów okresowych oraz przeglądów sieci.
Kontrolować stanu materiałów stanowiących rezerwę awaryjną niezbędną dla zagwarantowania szybkiej reakcji na awarie lub uszkodzenia sieci. Polega to na sprawdzeniu stanu ilościowego i asortymentowego kabli, zabezpieczaniu końców kabli, sprawdzeniu warunków składowania i przechowywania kabli zgodnie z obowiązującymi normami i zaleceniami producentów.
Przeglądy nadzwyczajne trzeba wykonywać każdorazowo natychmiast po różnego rodzaju klęskach żywiołowych (powodzie, pożary, ulewy, huragany). Każda sieć teletechniczna, w tym także sieć światłowodowa, narażona jest na uszkodzenia i awarie powodujące przerwy w ciągłości świadczenia usług. Bieżący nadzór pozwala wychwycić stany zagrożenia niepowodujące przerw w świadczeniu usług ale obniżające ich jakość: zmniejszeniem mocy wyjściowej źródła światła (laser); pogorszeniem jakości złączy optycznych.
Wymagane wartości sygnałów optycznych
Aby stwierdzić, czy dany pomiar jest prawidłowy, należy konkretną zmierzoną wartość porównać z wartością określoną w normie. Poniższe wartości są oparte o normę ZN‑96/TP S.A.-002, której przedmiotem są wymagania techniczne, jakim powinny odpowiadać kablowe linie optotelekomunikacyjne dalekosiężne (międzymiastowe) i wewnątrzstrefowe.
Tłumienie połączeń światłowodowych:
0,08 dB dla spawów, gdy ich ilość jest >10,
0,15 dB dla spawów, gdy ich ilość jest ≤10,
0,20 dB dla spawów mechanicznych,
0,50 dB dla złącz rozłącznych (wartość maksymalna przyjmowana do obliczeń), przy czym średnia wartość tłumienia nie powinna przekraczać 0,3 dB.
Tłumienie linii światłowodowych:
tłumienie jednostkowe (na 1 km) dla jednomodowych linii światłowodowych nigdy nie powinna przekraczać 0,5 dla fali 1310 nm oraz 0,3 dla fali 1550 nm,
rzeczywiste tłumienie linii nie powinno przekraczać wartości obliczonych wg wzorów:
na odcinkach zawierających nie więcej niż 10 połączeń (wliczając zarówno złącza, jak i spawy):
na odcinkach zawierających więcej niż 10 połączeń (wliczając zarówno złącza, jak i spawy):
gdzie:
– tłumienie linii światłowodowej, mierzone między połączeniami na przełącznicach sąsiednich stacji, w ,
– tłumienie jednostkowe włókna zastosowanego kabla, w ,
– długość optyczna kabla (wraz z zapasami), w ,
– liczba spawów,
– liczba złącz rozłącznych.
Przykładowe przyrządy niezbędne do kontrolowania jakości sygnału w sieci światłowodowej
1. Stały tłumik optyczny
Grafika przedstawia przyrząd o podłużnym kształcie. Pierwsza jego część, o kształcie prostopadłościanu, posiada spust. Na drugiej, o bardziej nieregularnym kształcie, widnieje napis dziesięć de be. Oba elementy zakończone są walcowatą tubą pustą w środku.
2. Regulowany tłumik optyczny
Grafika przedstawia dwa skręcone połączone ze sobą złączkami kable. Między złączkami umieszczony jest prostokątny element z pokrętłem na jednej ze ścianek.
3. Stabilizowane źródło światła laser
Grafika przedstawia przyrząd, do którego górnej części przymocowany jest kabel oraz element na cienkim przewodzie zakończony końcówką o kształcie walca. Na korpusie przyrządu znajduje się wyświetlacz z napisem minus zero pięć kropka zero zero. Poniżej znajduje się panel ze znakami: pałer, labda, ce wu ukośnik ha zet, ef jeden oraz symbolem przypominającym słońce.
4. Miernik mocy optycznej
Grafika przedstawie urządzenie, na którego froncie widoczny jest wyświetlacz z napisem minus pięć zero kropka zero zero de be em. Poniżej na ekranie znajduje się stopień naładowania urządzenia. Poniżej ekranu znajduje się panel z przyciskami: pałer, er e er, labda oraz de be em znak dzielności wu. Poniżej napis: optikal pałer meter.
5. Mikroskop do oglądania czoła obciętego włókna światłowodowego
Grafika przedstawia urządzenia o owalnym kształcie korpusu. Z jego jednej strony wychodzi podłużna metalowa złączka, z drugiej jego strony ciągnie się poskręcany kabel zakończony wtykiem.
6. Reflektometr do badanie linii światłowodowej
Grafika przedstawia prostokątne urządzenie. Na górze napis jogawa a zero siedem dwa osiem zero o te de er. Poniżej dotykowy ekran, na którym znajdują się odczytywane wartości przedstawione wykresem, poniżej na ekranie widoczne są klawisze funkcji urządzenia. Obok ekranu znajduje się panel z pokrętłem oraz wieloma przyciskami.
7. Zgrzewarka światłowodowa do wykonywania włókien światłowodowych
Grafika przedstawia masywne urządzenie, którego korpus kształtem przypomina prostopadłościan. Na jego górnej podstawie znajduje się wiele kolorowych przycisków. Od korpusu odchodzi element ruchomy, wyciągany ekran.
8. Obcinarka do światłowodów
Grafika przedstawia urządzenie o nieregularnym kształcie. Jest to metalowa osłona, z której wychodzą dwa metalowe elementy zakończone prostopadłościanami znajdującymi się nad dwiema miarkami, osadzonymi na korpusie urządzenia. Widoczne dla nas wartości na miarce to dziesięć i piętnaście. Z prawej strony korpusu, na wysokości miarek, znajduje się podłużny element bez górnej podstawy, wydrążony w środku.
Wróć do spisu treściWróć do spisu treści
Przejdź do infografikiPrzejdź do infografiki