Kryzys i upadek cesarstwa rzymskiego
Kryzys III wieku
W III w. n.e. cesarstwo rzymskie zmagało się z wieloma problemami wewnętrznymi. Okres niepokojów politycznych, gospodarczych i militarnych nazywany jest kryzysem III wieku. Wówczas w kraju dochodziło do licznych konfliktów i prób uzurpacji (chęci przejęcia) władzy. Gospodarka pogrążyła się w chaosie, a ludność wyniszczały epidemie. W tym okresie cesarstwo dotknęła tzw. plaga Cyprianaplaga Cypriana. Gęste zaludnienie miast i dostęp do wody wszystkich mieszkańców, arystokracji i biedoty, powodował szerzenie się chorób.
Armia rzymska nie przypominała już wojska czasów wczesnego pryncypatupryncypatu. Legionistów rekrutowano z rejonów zasiedlonych masami barbarzyńskich imigrantów. Coraz większy wpływ na obieranie cesarzy miała gwardia pretoriańskagwardia pretoriańska. Kryteria wyboru władców były proste: wygrywał ten z kandydatów, który obiecał większą premię za objęcie tronu. Oblicza się, że podczas trwającego 50 lat kryzysu pojawiło się około 20–25 uzurpatorów i pretendentów do władzy cesarskiej. Większość po krótkim czasie zginęła. Władzę oficjalnie objęło 26 cesarzy – dla większości wstąpienie na tron w praktyce było równoznaczne z wyrokiem śmierci. W tym czasie barbarzyńcybarbarzyńcy, dobrze wyczuwając wewnętrzne osłabienie imperium, zaczęli stopniowo rozprzestrzeniać się po terytorium cesarstwa.

Goci

Na zachodzie kontynentu europejskiego zagrożeniem stały się ludy pochodzące z terytorium Skandynawii, przede wszystkim dzisiejszej Szwecji. Stamtąd wywodziły się germańskie plemiona, które określa się mianem Gotów. W ich ślad na południowy wschód posuwali się Wandalowie, Burgundowie i Gepidowie. Ich wielki marsz w stronę Morza Czarnego w III w. n.e. spowodował wędrówkę i przemieszczanie się innych plemion. Markomanowie, Sarmaci i Kwadowie zostali zepchnięci w stronę granic Rzymu. W roku 267 zdołali nawet zdobyć Ateny.
Wskaż prawdziwe zdania opisujące plemiona germańskie.
- Goci przybyli do Europy Środkowej z terenów dzisiejszej Rosji.
- Plemię Gotów w III w. n.e. zaatakowało granice cesarstwa rzymskiego.
- Wandalowie brali udział w wędrówce ludów.
- Plemię Burgundów zdołało zdobyć miasto Rzym.
- Goci zdobyli Ateny w III w. n.e.
Reformy Dioklecjana

W wyniku trwających całe dziesięciolecia wojen i najazdów cały region świata grecko‑rzymskiego został zrujnowany. Zniszczeniu lub rabunkowi uległy wielkie miasta. Te nieszczęścia szły w parze ze śmiercionośnymi epidemiami i kryzysem gospodarki.
Spokój w imperium zdołał przywrócić dopiero cesarz Dioklecjan na początku
IV w. n.e. Uznał on, że najbardziej efektywnym sposobem administrowania wielkim mocarstwem i zapobieżenia uzurpacjom będzie tzw. tetrarchiatetrarchia, czyli współrządy czterech cesarzy: dwóch wyższych rangą i starszych wiekiem augustów oraz dwóch młodszych cezarów, w których rękach spoczywała władza wykonawcza. Każdy z tetrarchów otrzymał swoją armię i strefę, za którą odpowiadał.

W oparciu o mapę przyporządkuj prowincje do tetrarchów, którzy nimi zarządzali.
Mezja, Egipt, Hiszpania, Galia, Italia, Brytania, Tracja, Azja
Dioklecjan | |
---|---|
Galeriusz | |
Maksymian | |
Konstancjusz |
Na podstawie informacji z wiarygodnych źródeł opisz, jakie tereny zostały podbite przez Rzym za czasów republiki, a następnie cesarstwa.

Dzięki reformom Dioklecjana granice cesarstwa zostały utrzymane i umocnione, a liczne miasta otoczono fortyfikacjami. Dioklecjan zwiększył liczebność armii oraz zhierarchizował administrację centralną, a ponadto zdecydował się na zreorganizowanie systemu podatkowego. Po niemal 50 latach zaciętej walki o przetrwanie imperium, wypełnionej wojnami domowymi, rewoltami, barbarzyńskimi najazdami i śmiercionośnymi epidemiami, Rzym pod panowaniem Dioklecjana i pozostałych tetrarchów nie tylko przetrwał, lecz zaczął się umacniać. Seria radykalnych reform na przełomie III i IV w. n.e. pozwoliła na przezwyciężenie kryzysu III wieku. Państwo zmieniło się jednak nie do poznania. Wiele zubożałych i zrujnowanych miast, zwłaszcza na bardziej dotkniętym najazdami Zachodzie, nie było już w stanie odzyskać dawnej świetności. Coraz wyższe podatki i rekwirowanie dóbr na potrzeby armii powodowało, że ludność uciekała z miast na prowincję, szukając możliwości zapewnienia sobie lepszych warunków bytowych. Naukowcy widzą w tym jeden z początkowych elementów procesu, który w epoce średniowiecznej był znany pod nazwą feudalizmufeudalizmu. Antyczna, grecko‑rzymska cywilizacja, której synonimem był samorząd miast, zaczęła nieubłaganie odchodzić w przeszłość.
Zaznacz reformy, dzięki którym został zażegnany kryzys III wieku.
- Wprowadzenie systemu tetrarchii.
- Reforma rolnictwa.
- Reforma podatkowa.
- Wypowiedzenie wojny barbarzyńcom.
- Reforma administracji.
- Zlikwidowanie senatu.
Wielka wędrówka ludów i podział cesarstwa rzymskiego
Reformy Dioklecjana zatrzymały na pewien czas kryzys w państwie, jednak nie uchroniły cesarstwa przed prawdziwym niebezpieczeństwem – wielką wędrówką ludówwielką wędrówką ludów. Zapoczątkowali ją przybyli ze stepów Azji koczowniczy Hunowie, którzy
w 375 r. przekroczyli Wołgę i podbili część plemion germańskich. Przebywający nad Dunajem Wizygoci postanowili szukać schronienia w granicach imperium. Cesarstwo zezwoliło masom głodujących ludów osiedlić się na swoim terytorium. Wkrótce jednak, w związku ze słabością militarną cesarstwa, a także korupcją urzędników rzymskich i przymusem płacenia coraz wyższych danin barbarzyńcy wymknęli się spod kontroli i zaczęli pustoszyć Trację i Macedonię.
W 378 r. doszło do wielkiej bitwy pod Adrianopolem (dzisiaj Edirne w europejskiej części Turcji). Rzymianie ponieśli straszliwą klęskę z rąk wizygockiego wodza Fritigerna. Cesarz Walens zginął na polu walki, a ciała nigdy nie odnaleziono. Władca nie pozostawił męskiego potomka, co było przyczyną chaosu i licznych prób uzurpowania władzy. Była to pierwsza zapowiedź wielkich nieszczęść, jakie czekały cesarstwo ze strony najeźdźców.
W 395 r. n.e. po śmierci cesarza Teodozjusza Wielkiego doszło do kolejnej serii katastrofalnych wydarzeń, które miały położyć kres grecko‑rzymskiej cywilizacji w jej dotychczasowym kształcie. Imperium uległo definitywnemu podziałowi na cesarstwo zachodniorzymskie, ze stolicą w Rawennie i cesarstwo wschodniorzymskie, ze stolicą w Konstantynopolu.
Konstantynopol został założony przez cesarza Konstantyna Wielkiego,
który w 324 r. n.e. podjął decyzję o wzniesieniu miasta na miejscu greckiego Byzantionu. W 330 roku awansowało ono na administracyjną stolicę cesarstwa. Kontrolowała ona łączącą Morze Śródziemne i Morze Czarne cieśninę Bosfor, jak i szlaki na styku Europy i Azji. Konstantynopol został założony w niedalekiej odległości od granic na Dunaju i Eufracie, dlatego mógł stanowić dogodny punkt łączący szlaki w Cesarstwie Rzymskim.

Na podstawie mapy ustal, które plemiona osiedliły się na terenie cesarstwa rzymskiego. Powiedz, która część imperium w większym stopniu została objęta najazdami.
Wymień nazwy plemion, które dokonywały najazdów na terytorium cesarstwa rzymskiego.
Wskaż cesarza, który dokonał podziału cesarstwa.
- Teodozjusz Wielki
- Konstantyn Wielki
- Dioklecjan
- Oktawian August
Najazdy plemion barbarzyńskich

W IV w n.e. na terenie Europy trwała wędrówka różnych plemion. Była spowodowana najazdami plemion koczowniczych ze stepów położonych w Azji, zwanych Hunami. W wyobrażeniu Rzymian ich zwyczaje stanowiły szczyt barbarzyństwa, a także obawiano się ich ze względu na sposób prowadzenia walki z przeciwnikiem. Hunowie atakowali gwałtownie, z impetem i szybkością, co powodowało przemieszczanie się ludów dotychczas osiadłych. W związku z tym na granice Imperium Rzymskiego zaczęli coraz mocniej napierać barbarzyńcy, którym przewodzili wybitni wodzowie. Półwysep Bałkański i północną Italię atakował Alaryk na czele germańskich Wizygotów.
W związku z coraz silniejszym naporem ludów germańskich z częścią z nich Rzym zdecydował się zawrzeć przymierze. Wynikało to z faktu rozciągłości granic cesarstwa, a także słabości rzymskiej armii, która dodatkowo doznała w 378 r. klęski pod Adrianopolem z rąk Wizygotów. Rzym za cenę pozwolenia osiedlenia się na terytorium cesarstwa, a także płacony trybut, zobowiązywał ludy do dostarczania żołnierzy. Takie plemiona uzyskiwały status foederati [czyt.: federati], a więc sprzymierzonych. W ten sposób porozumienie z Wizygotami zawarł cesarz Teodozjusz. Po jego śmierci w 395 r. , gdy nastąpił trwały rozpad cesarstwa, plemiona barbarzyńskie coraz śmielej funkcjonowały na nowym terytorium, a ich wodzowie postępowali względem Rzymu z pozycji siły.
Niebawem wizygocka armia zaatakowała Italię. W 410 r. n.e., po kilku miesiącach oblężenia, zdobyła Rzym (od 402 r. siedzibą cesarza była już Rawenna). Wieczne Miasto po raz pierwszy od niemal 800 lat padło ofiarą obcej armii. Barbarzyńcy palili i plądrowali Rzym przez kilka dni. Rzymskie wojska wycofały się z Brytanii. W prowincjach rzymskich powstawały królestwa Germanów: w Hiszpanii osiedlili się Swebowie i Wizygoci ( którzy zajęli też południowa Galię) natomiast Wandalowie opuścili Hiszpanię i osiedli w północnej Afryce.

Upadek cesarstwa rzymskiego

W połowie V w. n.e. Galię zaatakowali Hunowie pod wodzą Attyli, a strach przed straszliwym zagrożeniem doprowadził do scementowania wielkiego sojuszu Galo‑Rzymian i barbarzyńców: Franków, Alamanów, Burgundów, a nawet Wizygotów. Ich pomoc pozwoliła rozbić Hunów w wielkiej bitwie na Polach Katalaunijskich w północno‑wschodniej Francji, w 451 roku n.e. i powstrzymać ich przed atakiem na Rzym. Była to jedna z decydujących bitew w historii.
Kiedy minęło bezpośrednie zagrożenie, powróciły konflikty. W 455 roku król Wandalów w Afryce, Genzeryk, zdobył Rzym i złupił miasto do szczętu.

Odtąd faktyczną władzę w zachodniej części cesarstwa sprawowali kolejno potężni germańscy wodzowie. Ostatecznie w 476 r. n.e. Odoaker ogłosił się królem na barbarzyńską modłę, detronizując ostatniego cesarza rzymskiego, nieletniego Romulusa Augustulusa, który przypadkiem nosił zarówno imię mitycznego założyciela Rzymu, Romulusa, jak i założyciela cesarstwa – Augusta. Odoaker odesłał insygnia cesarskie do Konstantynopola. Od tego czasu formalnie naczelną władzę nad cesarstwem sprawował cesarz Wschodu, a Odoaker był tylko jego reprezentantem. Moment ten uznaje się za cezurę wyznaczającą koniec starożytności.
Powody, dla których cesarstwo rzymskie - imperium rozciągające się od wybrzeży Półwyspu Iberyjskiego i Afryki Północnej, przez północne rubieże Brytanii, rzekę Dunaj po Azję Mniejszą, Arabię i Egipt - były złożone, zależne od czynników wewnętrznych i zewnętrznych.
Przyczyny wewnętrzne to m.in.:
Korupcja polityczna urzędników i wykruszanie się elit na wysokich stanowiskach;
Spadek wartości monety, poprzez mieszanie złota i srebra z mniej wartościową miedzią;
Kryzys w armii rzymskiej, składającej się w coraz większym stopniu z barbarzyńców;
Brak regularnej ściągalności podatków;
Walki wewnętrzne o władzę i brak stabilizacji;
Szerzące się choroby i epidemie.
Do przyczyn zewnętrznych można zaliczyć m.in.:
Najazdy plemion barbarzyńskich;
Długoletnie wojny cesarstwa rzymskiego na rubieżach, m.in. z państwem Sasanidów na wschodzie;
Zaniechanie podbojów, co powodowało brak napływu taniej siły roboczej;
Rozciągłość granic i brak możliwości utrzymania ochrony wojskowej na całej ich długości.
Podsumowanie

Korzystając z mapy oraz wiedzy zdobytej na lekcji, uzupełnij poniższy tekst.
Attyla, Rzymie, Wandalowie, Dioklecjan, zachodniorzymskie, reform, Hunowie, kryzysie, prowincji, wędrówkę ludów, starożytności, Goci, 395, Odoaker, Wizygoci, 378, Konstantynopolu, Teodozjusz, tetrarchii
W III wieku imperium rzymskie znalazło się w ..................................... Na pewien czas cesarz .................................... powstrzymał trudności w państwie, przeprowadzając szereg ..................................... Wprowadził również system ...................................., czyli współrządów czterech cesarzy, z których każdy odpowiadał za inny obszar imperium. W IV wieku najazdy plemion barbarzyńskich zapoczątkowały wielką ..................................... .................................... spustoszyli Galię i Hiszpanię, a następnie osiedlili się w północnej Afryce. Z Azji Środkowej do Europy przywędrowali ...................................., którzy atakowali północne prowincje cesarstwa. Ataki barbarzyńców doprowadziły w .................................... roku do podziału państwa na cesarstwo ...................................., ze stolicą w Rawennie, oraz wschodniorzymskie ze stolicą w ..................................... W 476 roku germański wódz .................................... zdobył Rzym i zdetronizował ostatniego cesarza Romulusa Augusta. Przyjmuje się, że owa data wyznacza koniec .....................................
Przy pomocy wiedzy pozyskanej z materiału porównaj upadek republiki rzymskiej i upadek cesarstwa w V wieku. Znajdź podobieństwa i różnice.
Podsumowanie
Omów reformy cesarza Dioklecjana.
Wymień przyczyny kryzysu i upadku cesarstwa rzymskiego.
Wyjaśnij, w jaki sposób plemiona barbarzyńskie przyczyniły się do upadku cesarstwa zachodniorzymskiego.
Wyjaśnij, dlaczego bitwa na Polach Katalaunijskich zaliczana jest do najważniejszych w dziejach historii.
Jakie skutki dla Europy niosło wielowiekowe panowanie Imperium Rzymskiego?