Tytuł: Jaki zawód wybrać?

Opracowanie scenariusza: Katarzyna Maciejak

Temat zajęć

Jaki zawód wybrać? Ćwiczenia leksykalne.

Grupa docelowa

Uczniowie klasy V szkoły podstawowej

Podstawa programowa

I. Kształcenie literackie i kulturowe.

1. Czytanie utworów literackich. Uczeń:

1) omawia elementy świata przedstawionego, wyodrębnia obrazy poetyckie w poezji;

4) zna i rozpoznaje w tekście literackim: epitet, porównanie, przenośnię, wyrazy dźwiękonaśladowcze, zdrobnienie, zgrubienie, uosobienie, ożywienie, apostrofę, anaforę, pytanie retoryczne, powtórzenie oraz określa ich funkcje;

9) charakteryzuje podmiot liryczny, narratora i bohaterów w czytanych utworach;

12) określa tematykę oraz problematykę utworu;

17) przedstawia własne rozumienie utworu i je uzasadnia;

18) wykorzystuje w interpretacji tekstów doświadczenia własne oraz elementy wiedzy o kulturze;

2. Odbiór tekstów kultury. Uczeń:

2) wyszukuje w tekście informacje wyrażone wprost i pośrednio;

3) określa temat i główną myśl tekstu.

II. Kształcenie językowe.

2. Zróżnicowanie języka. Uczeń:

3) używa stylu stosownego do sytuacji komunikacyjnej;

4) rozumie dosłowne i przenośne znaczenie wyrazów w wypowiedzi; rozpoznaje wyrazy wieloznaczne, rozumie ich znaczenie w tekście oraz świadomie wykorzystuje do tworzenia własnych wypowiedzi.

III. Tworzenie wypowiedzi.

1. Elementy retoryki. Uczeń:

1) uczestniczy w rozmowie na zadany temat, wydziela jej części, sygnały konstrukcyjne wzmacniające więź między uczestnikami dialogu, tłumaczące sens;

2. Mówienie i pisanie. Uczeń:

5) opowiada o przeczytanym tekście.

IV. Samokształcenie. Uczeń:

1) doskonali ciche i głośne czytanie;

2) doskonali różne formy zapisywania pozyskanych informacj.

Ogólny cel kształcenia

Rozwijanie słownictwa związanego z zawodami i pracą.

Kształtowane kompetencje kluczowe

  • porozumiewanie się w języku ojczystym;

  • porozumiewanie się w językach obcych;

  • umiejętność uczenia się;

  • kompetencje społeczne i obywatelskie.

Cele operacyjne

Uczeń

  • czyta ze zrozumieniem;

  • rozmawia o wierszu;

  • używa słownictwa związanego z omawianym tematem;

  • opisuje nowy zawód według swojego pomysłu.

Metody/techniki kształcenia nauczania

  • problemowe: klasyczne, aktywizujące;

  • ekspozycyjna: ekspozycja, nagranie;

  • programowane: z użyciem komputera, z użyciem e‑podręcznika;

  • praktyczna: przewodniego tekstu, ćwiczenia przedmiotowe.

Formy pracy

  • aktywność indywidualna jednolita;

  • aktywność grupowa jednolita;

  • aktywność zbiorowa.

Przebieg zajęć

Faza wprowadzająca

1. Nauczyciel określa cel zajęć: rozwijanie słownictwa związanego z zawodami i pracą. Podaje uczniom temat lekcji i kryteria sukcesu.

2. Kim chciałbyś zostać? Nauczyciel zaprasza uczniów do zabawy w kalambury: zamiast opowiadać, kim chcieliby w przyszłości zostać, mają to pokazać. Każdy uczeń powinien mieć możliwość zaprezentowania swojego marzenia.

Faza realizacyjna

1. Uczniowie wypełniają formularz w abstrakcie – odpowiadają na pytania, dlaczego chcieliby zostać akurat tą osobą i co mogą zrobić, aby osiągnąć swój cel.

2. Wysłuchanie recytacji wiersza “Kto zliczy” Józefa Ratajczaka (e‑podręcznik). Nauczyciel zadaje pytania dotyczące podmiotu lirycznego: kim jest, jakie pytania zadaje i dlaczego. Pyta również, czy według uczniów istnieją zawody niepotrzebne. Prosi o uzasadnienie.

3. Praca w grupach (ćw. 3): każda grupa zastanawia się, ludzi jakich zawodów potrzebujemy do tego, aby:

  • gr. 1 – mieszkać w domu;

  • gr. 2 – zażyć lekarstwo;

  • gr. 3 – założyć koszulę;

  • gr. 4 – obejrzeć film;

  • gr. 5 – zapalić światło.

Zespoły zapisują swoje odpowiedzi na kartkach, a następnie prezentują je na forum klasy. Uczniowie dyskutują o współpracy między przedstawicielami różnych zawodów.

4. Uczniowie wykonują ćwiczenia interaktywne nr 4 i 5: tworzenie i rozróżnianie nazw zawodów w języku angielskim. Nauczyciel sprawdza poprawność wykonanych zadań i udziela informacji zwrotnej.

5. Praca w parach: wniosek o uznanie nowego zawodu. Uczniowie wymyślają nieistniejący zawód, opisują go według wskazówek w ćw. 6 i formułują wniosek do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej o uznanie nowej profesji.

Faza podsumowująca

Podsumowanie zajęć metodą kosza i walizki. Uczniowie zapisują na kartkach samoprzylepnych, co zabierają ze sobą z lekcji (chowają do walizki), a co się im nie przyda (wyrzucają do kosza). Następnie przyczepiają kartki na przygotowanej do tego planszy lub plakacie.

Praca domowa

Napisz, kim chciałbyś zostać, kiedy dorośniesz. Opowiedz innym, jak chcesz osiągnąć swój cel. (maks. 10 zdań)

W tej lekcji zostaną użyte m.in. następujące pojęcia oraz nagrania

Pojęcia

profession
profession
R1a4A8Ckxa2Qk
Nagranie dźwiękowe słówka.

zawód

future
future
RNzh7LDLt5eMe
Nagranie dźwiękowe słówka.

przyszłość

to work
to work
R59KwltIkxeOR
Nagranie dźwiękowe słówka.

pracować

librarian
librarian
RFwRgucpAThng
Nagranie dźwiękowe słówka.

bibliotekarz

teacher
teacher
RPcBPtYsalAnu
Nagranie dźwiękowe słówka.

nauczyciel

printer
printer
RDYu95udm4hid
Nagranie dźwiękowe słówka.

drukarz

doctor
doctor
RFcWVch8WYEdx
Nagranie dźwiękowe słówka.

lekarz

gardener
gardener
R1SysofQhPLmu
Nagranie dźwiękowe słówka.

ogrodnik

painter
painter
RXT37kR5og5lb
Nagranie dźwiękowe słówka.

malarz

farmer
farmer
R1envdByq9kH5
Nagranie dźwiękowe słówka.

rolnik

fisherman
fisherman
R1EUdHhxjwL1e
Nagranie dźwiękowe słówka.

rybak

firefighter
firefighter
R10vAp7o9QNjW
Nagranie dźwiękowe słówka.

strażak

baker
baker
RLqXEByVygKgH
Nagranie dźwiękowe słówka.

piekarz

driver
driver
R1evnvy07rk3p
Nagranie dźwiękowe słówka.

kierowca

manual skills
manual skills
RpRooxBmouq2D
Nagranie dźwiękowe słówka.

zdolności manualne

surgeon
surgeon
R1Ehq1FkS1ztR
Nagranie dźwiękowe słówka.

chirurg

salesman
salesman
R1S9T7SVuicp2
Nagranie słówka: salesman

sprzedawca

fair
fair
RFTMMhfJ52yZx
Nagranie dźwiękowe słówka.

sprawiedliwy

ease of communication
ease of communication
Re6h7d2dVXaKq
Nagranie dźwiękowe słówka.

łatwość w komunikacji

cool‑headed
cool‑headed
R1PnndRvBBJKh
Nagranie dźwiękowe słówka.

opanowany

brave
brave
R1H0izM0uzAcN
Nagranie dźwiękowe słówka.

odważny

agility
agility
RkBfVUSpvnwlr
Nagranie dźwiękowe słówka.

zręczność

Teksty i nagrania

RQ7SwFAOdjQfU
Nagranie abstraktu

What profession to choose?

Which profession should you choose to be satisfied with your work? Do you know what job you would like to do in the future? Choosing is not an easy task. You have to look at yourself.

If you answered the questions, think about what profession you could do? Is this the profession of your dreams?

You already know that for each of us to function in the modern world, the work of many people is needed.

Can you name jobs that were not known in the past? For example, a flower breeder, an illustrator, a radio announcer, a travel agency employee. Why did they appear? Why did they arise?