Tytuł: Co to znaczy: ufać? Co to znaczy: być godnym zaufania?

Opracowanie scenariusza: Katarzyna Maciejak

Temat zajęć

Czym jest zaufanie?

Grupa docelowa

Uczniowie klasy VIII ośmioletniej szkoły podstawowej.

Podstawa programowa

I. Kształcenie literackie i kulturowe.

  1. Czytanie utworów literackich. Uczeń:

  1. rozróżnia gatunki epiki, liryki, dramatu, w tym: pamiętnik, komedia, fraszka, sonet, pieśń, tren, ballada, epopeja, tragedia – i wymienia ich podstawowe cechy oraz wskazuje cechy gatunkowe czytanych utworów literackich;

  2. określa w poznawanych tekstach problematykę egzystencjalną i poddaje ją refleksji;

  3. wykorzystuje w interpretacji utworów literackich odwołania do wartości uniwersalnych związane z postawami społecznymi, narodowymi, religijnymi, etycznymi i dokonuje ich hierarchizacji.

  1. Odbiór tekstów kultury. Uczeń:

  1. porządkuje informacje w zależności od ich funkcji w przekazie.

III. Tworzenie wypowiedzi.

  1. Elementy retoryki. Uczeń:

  1. funkcjonalnie wykorzystuje środki retoryczne oraz rozumie ich oddziaływanie na odbiorcę;

  2. gromadzi i porządkuje materiał rzeczowy potrzebny do tworzenia wypowiedzi; redaguje plan kompozycyjny własnej wypowiedzi;

  3. zgadza się z cudzymi poglądami lub polemizuje z nimi, rzeczowo uzasadniając własne zdanie;

IV. Samokształcenie. Uczeń:

  1. rzetelnie, z poszanowaniem praw autorskich, korzysta z informacji;

  2. rozwija umiejętność krytycznego myślenia i formułowania opinii.

Ogólny cel kształcenia

Uczniowie, na podstawie fragmentu „Władcy pierścieni”, poddają refleksji przyjaźń i zaufanie jako uniwersalne wartości w życiu człowieka.

Kształtowane kompetencje kluczowe

  • porozumiewanie się w języku ojczystym;

  • porozumiewanie się w językach obcych;

  • umiejętność uczenia się;

  • świadomość i ekspresja kulturalna.

Cele operacyjne

Uczeń:

  • rozmawia o wartościach;

  • sprawnie posługuje się słownikiem języka polskiego;

  • porządkuje wydarzenia w kolejności chronologicznej;

  • podaje, czym jest i czemu służy retrospekcja;

  • tworzy własną definicję zaufania;

  • wzbogaca słownictwo o nowe związki frazeologiczne.

Metody/techniki kształcenia

  • podająca: pogadanka;

  • praktyczne: ćwiczenia przedmiotowe;

  • programowane: z użyciem komputera, z użyciem e‑podręcznika.

Formy pracy

  • aktywność indywidualna jednolita;

  • aktywność w parach;

  • aktywność zbiorowa.

Przebieg zajęć

Faza wprowadzająca

1. Nauczyciel określa cel zajęć: uczniowie porozmawiają o zaufaniu.

2. Nauczyciel zwraca uwagę, że zaufanie, przyjaźń i wierność to wartości uniwersalne, będące częstym tematem dzieł literackich czy filmowych.

3. Na planszy interaktywnej w abstrakcie uczniowie wypisują jak najwięcej skojarzeń związanych ze słowem zaufanie, następnie szukają w słowniku znaczenia słów zaufanieufać, układają z nimi zdania, wyjaśniają także sformułowanie kredyt zaufania.

Faza realizacyjna

1. Nauczyciel rozpoczyna rozmowę o fragmencie „Władcy pierścieni”, który uczniowie przeczytali w domu, i zachęca do wykonania zadania interaktywnego polegającego na rozwiązaniu testu jednokrotnego wyboru (sprawdzenie znajomości przeczytanego tekstu).

2. Zadanie interaktywne: porządkowanie wydarzeń, zaczynając od najwcześniejszego (trudnością może być zastosowany w tekście zabieg retrospekcji).

3. Analiza emocji bohaterów. Uczniowie, pracując w parach, zastanawiają się nad pobudkami, jakie kierowały przyjaciółmi Froda, oraz nad uczuciami głównego bohatera.

4. Wzbogacenie słownictwa o frazeologizmy z tekstu powieści. Uczniowie wykonują ćwiczenie nr 6.

5. Nauczyciel opowiada uczniom, że w starożytnej Grecji personifikacją zaufania, uczciwości i dobrej wiary była Pistis, a jej rzymską odpowiedniczką – Fides, następnie uczniowie szukają w internecie personifikacji Fides i wskazują atrybuty rzymskiej bogini.

6. Uczniowie, na podstawie przeczytanego tekstu i wniosków z lekcji, próbują stworzyć własną definicję zaufania.

Faza podsumowująca

Nauczyciel rozdaje uczniom krótkie ankiety z ewaluacją pracy własnej.

Następnie podsumowuje zajęcia, dając uczniom zadanie:

Uzasadnijcie, że zaufanie jest podstawą międzyludzkich relacjji.

Praca domowa

Jakiego z bohaterów „Władcy Pierścieni” mógłbyś obdarzyć zaufaniem? Napisz jego charakterystykę.

W tej lekcji zostaną użyte m.in. następujące pojęcia oraz nagrania

Pojęcia

trust
trust
R1ECFeNsEp5VG
Nagranie słówka: trust

zaufanie

friendship
friendship
RBjcQezdCPnBA
Nagranie słówka: friendship

przyjaźń

fantasy
fantasy
RShbSerIEDMda
Nagranie słówka: fantasy

fantastyka

adventure
adventure
RBkVS9kr0SoLn
Nagranie słówka: adventure

przygoda

journey
journey
R1AvDdL1HoG7d
Nagranie słówka: journey

wyprawa

courage
courage
R19fXo61rFURB
Nagranie słówka: courage

odwaga

fidelity
fidelity
RwtNIhxUhs0O8
Nagranie słówka: fidelity

wierność

honesty
honesty
RtTFfWQ81Qbmk
Nagranie słówka: honesty

uczciwość

attitude
attitude
RFf4OHpREBaTC
Nagranie słówka: attitude

postawa

virtue
virtue
R1Mr4NwaXvK9g
Nagranie słówka: virtue

cnota

value
value
R1PWY0aZNli6l
Nagranie słówka: value

wartość

retrospection
retrospection
R1eBXF0GaZJEf
Nagranie słówka: retrospection

retrospekcja

chronology
chronology
R1496hfRz9b16
Nagranie słówka: chronology

chronologia

attributes
attributes
R9XLOkaPSoplv
Nagranie słówka: attributes

atrybuty

personification
personification
RZw5radWRIJHv
Nagranie słówka: personification

personifikacja

Teksty i nagrania

RZPxBHwDbwnrz
nagranie abstraktu

What does it mean to trust? What does it mean to be a trustworthy person?

What is the value of trust? Can we reflect on trust basing on the text that belongs to the fantasy literature? Yes, we can! Trust, friendship or fidelity are universal values that will always be valid, regardless of the literary context.

Use the information from the fragment of “The Lord of the Rings” and answer the following questions.