Lesson plan (Polish)
Tytuł: Między dwoma światami?
Opracowanie scenariusza: Magdalena Trysińska
Temat zajęć: Między dwoma światami? O życiu codziennym w Japonii.
Grupa docelowa:
Uczniowie klasy VIII ośmioletniej szkoły podstawowej.
Podstawa programowa
I. Kształcenie literackie i kulturowe.
1. Czytanie utworów literackich. Uczeń:
7) określa w poznawanych tekstach problematykę egzystencjalną i poddaje ją refleksji;
8) określa wartości estetyczne poznawanych tekstów literackich;
9) wykorzystuje w interpretacji utworów literackich odwołania do wartości uniwersalnych związane z postawami społecznymi, narodowymi, religijnymi, etycznymi i dokonuje ich hierarchizacji.
2. Zróżnicowanie języka. Uczeń:
3) zna sposoby wzbogacania słownictwa;
7) rozumie pojęcie stylu, rozpoznaje styl potoczny, urzędowy, artystyczny, naukowy, publicystyczny
3. Komunikacja językowa i kultura języka. Uczeń:
1) rozumie, na czym polega grzeczność językowa i stosuje ją w wypowiedziach;
2) rozróżnia normę językową wzorcową oraz użytkową i stosuje się do nich;
3) rozumie, na czym polega błąd językowy
III. Tworzenie wypowiedzi.
1. Elementy retoryki. Uczeń:
1) funkcjonalnie wykorzystuje środki retoryczne oraz rozumie ich oddziaływanie na odbiorcę;
2) gromadzi i porządkuje materiał rzeczowy potrzebny do tworzenia wypowiedzi; redaguje plan kompozycyjny własnej wypowiedzi;
IV. Samokształcenie. Uczeń:
8) rozwija umiejętność krytycznego myślenia i formułowania opinii.
Ogólny cel kształcenia
Uczeń poddaje refleksji problemy życia społecznego w Japonii.
Kształtowane kompetencje kluczowe
porozumiewanie się w języku ojczystym;
porozumiewanie się w językach obcych;
kompetencje społeczne i obywatelskie;
świadomość i ekspresja kulturalna.
Cele operacyjne
Uczeń:
rozpoznaje w tekście literackim oraz określa funckję środków wyrazu artystycznego oraz środków znaczeniowych, w tym frazeologizmów;
doskonali umiejętności wyrażania własnych sądów, argumentacji i udziału w dyskusji;
kształci umiejętności rozpoznawania i wartościowania postaw.
Metody /techniki kształcenia
problemowa: rozmowa kierowana, dyskusja, elementy dramy;
programowane: z użyciem komputera i e‑podręcznika;
praktyczna: ćwiczeń przedmiotowych, praca z tekstem literackim.
Formy pracy
aktywność indywidualna jednolita
aktywność zbiorowa jednolita
aktywność w grupach
Przed lekcją
Uczniowie czytają tekst opowiadania Anny Onichimowskiej zawarty w abstrakcie.
Przebieg zajęć
Faza wprowadzająca
1. Nauczyciel określa cel zajęć i wspólnie z uczniami ustala kryteria sukcesu.
2. Burza mózgów. Nauczyciel pyta uczniów, z jakimi problemami mającymi swoje odbicie w rodzinie spotykają się młodzi ludzie. Uczniowie powinni wymienić m.in. zagrożenia płynące z nadużywania technologii informacyjnych, zaburzone relacje w rodzinie, brak czasu rodziców dla dzieci etc.
Faza realizacyjna
1. Nauczyciel prosi uczniów, aby zastanowili się nad znaczeniem słów „praca” i „pracować”. Prowokuje dyskusję wokół znaczeń tych słów. Zadaje pytanie: Kto i w jaki sposób może pracować? Czy sprzątenie pokoju to praca? A wychowywanie dzieci? Zajmowanie się chorym bliskim? Odrabianie lekcji?
2. Nauczyciel dzieli uczniów na 4‑osobowe grupy. Każdej z nich zadaje do przedstawienia w formie kalamburów jedno z przysłów związanych z pracą, np.
Bez pracy nie ma kołaczy.
Nauką i pracą ludzie się bogacą.
Żadna praca nie hańbi.
Nie praca jest hańbą, ale próżnowanie.
Cierpliwość i praca jednych uszlachetniają, a drugich wzbogacają.
Człowiek szuka pracy, a nie praca człowieka.
Po wyznaczonym czasie, np. 5 minutach, uczniowie prezentują swoje kalambury.
3. Uczniowie wykonują ćwiczenia 1‑3 w abstrakcie.
4. Praca z tekstem Anny Onichimowskiej. Nauczyciel prosi wybranego ucznia, by opowiedział fabułę opowiadania własnymi słowami. Następnie uczniowie w grupach opracowują charakterystykę wybranego bohatera z opowieści.
5. Analiza tekstu. Uczniowie odpowiadają na pytania w abstrakcie dotyczące relacji w rodzinie Fushido.
6. Uczniowie wykonują ćwiczenia interaktywne wskazane przez nauczyciela.
Faza podsumowująca
1. Nauczyciel pyta uczniów, czego się dziś nauczyli, czy lekcja była dla nich ciekawa. Prosi ich o ocenę pracy własnej na lekcji. Może w tym celu posłużyć się przygotowaną wcześniej ankietą lub drzewkiem decyzyjnym albo przeprowadzić ewaluację ustnie.
Praca domowa
Zastanów się, jak można zinterpretować temat dzisiejszej lekcji „dwa światy”. O jakich dwóch światach można mówić? Przygotuj krótką notatkę na ten temat.
W tej lekcji zostaną użyte m.in. następujące pojęcia oraz nagrania
Pojęcia
hikikomori
Święto Wiśni
blog
relacje w rodzinie
świat realny
świat wirtualny
praca
pracować
harować
tyrać
hobby
wysiłek
Teksty i nagrania
Between the two worlds?