Lesson plan (Polish)
Tytuł: Czas „burzy i naporu” w malarstwie
Opracowanie scenariusza: Katarzyna Maciejak
Temat zajęć:
Czas „burzy i naporu” w malarstwie.
Grupa docelowa:
Uczniowie klasy II liceum lub technikum.
Podstawa programowa
I. Kształcenie literackie i kulturowe.
2. Odbiór tekstów kultury. Uczeń:
5) charakteryzuje główne prądy filozoficzne oraz określa ich wpływ na kulturę epoki;
6) odczytuje pozaliterackie teksty kultury, stosując kod właściwy w danej dziedzinie sztuki;
IV. Samokształcenie. Uczeń:
1) rozwija umiejętność pracy samodzielnej między innymi przez przygotowanie różnorodnych form prezentacji własnego stanowiska;
2) porządkuje informacje w problemowe całości poprzez ich wartościowanie; syntetyzuje poznawane treści wokół problemu, tematu, zagadnienia oraz wykorzystuje je w swoich wypowiedziach;
9) wykorzystuje multimedialne źródła informacji oraz dokonuje ich krytycznej oceny;
11) korzysta z zasobów multimedialnych, np. z: bibliotek, słowników on‑line, wydawnictw e‑book, autorskich stron internetowych; dokonuje wyboru źródeł internetowych, uwzględniając kryterium poprawności rzeczowej oraz krytycznie ocenia ich zawartość.
Ogólny cel kształcenia
Uczniowie zapoznają się z przykładami malarstwa romantycznego (polskiego i europejskiego) charakterystycznymi dla okresu „burzy i naporu” w sztuce.
Kompetencje kluczowe
porozumiewanie się w językach obcych;
kompetencje informatyczne;
umiejętność uczenia się.
Cele operacyjne
Uczeń:
charakteryzuje okres Sturm und Drang w sztuce;
omawia wybrane dzieła malarskie romantyzmu polskiego i europejskiego;
wskazuje na przykładach cechy malarstwa romantycznego;
na podstawie obejrzanych dzieł formułuje wnioski dotyczące romantycznego światopoglądu.
Metody/techniki kształcenia
podające
pogadanka.
programowane
z użyciem komputera;
z użyciem e‑podręcznika.
praktyczne
ćwiczeń przedmiotowych.
Formy pracy
praca indywidualna;
praca w parach;
praca w grupach;
praca całego zespołu klasowego.
Środki dydaktyczne
e‑podręcznik;
tablica interaktywna, tablety/komputery.
Przebieg lekcji
Przed lekcją
Uczniowie odwiedzają wirtualne Muzeum Narodowe w Krakowie. Zwiedzają Galerię Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach – skupiają się na sali: „Romantyzm. W stronę sztuki narodowej”. Wynotowują tytuły dzieł oraz formułują wnioski na temat cech malarstwa wskazanego okresu.
Faza wstępna
Nauczyciel określa cel zajęć: uczniowie poznają przykłady malarstwa romantycznego charakterystycznego dla okresu „burzy i naporu”. Prowadzący lekcję wspólnie z uczniami ustala kryteria sukcesu.
Chętni uczniowie przedstawiają opracowane przed lekcją wiadomości i wrażenia z wizyty na stronie Muzeum Narodowego w Krakowie.
Faza realizacyjna
Chętni uczniowie przedstawiają sytuację polityczną i społeczną Europy u schyłku oświecenia. Nauczyciel uzupełnia informacje na temat elementów światopoglądu romantycznego (indywidualizm, fascynacja naturą).
Uczniowie wykonują zadanie interaktywne nr 1 – wypisują cechy charakterystyczne okresu Sturm und Drang i swoje skojarzenia z nim związane. Podają przykłady dzieł malarskich z tego okresu.
Uczniowie zapoznają się z treścią schematu interaktywnego dotyczącego malarstwa romantycznego (przykłady dzieł z omówieniem ich tematyki), a następnie dyskutują o tym, które obrazy szczególnie ich zainteresowały, i próbują wskazać cechy malarstwa romantycznego.
Praca w grupach. Każdy zespół reprezentuje grupę kuratorów, którzy planują wystawę dzieł plastycznych z okresu „burzy i naporu”. Ustalają między sobą, jakie dzieła znajdą się na ich wystawie. Przygotowują ich spis, a dodatkowo do pięciu z nich - dokładniejsze opisy. Po wyznaczonym czasie prezentują wyniki swojej pracy na forum klasy. Uzasadniają dobór takich, a nie innych dzieł plastycznych, wskazując na ich cechy charakterystyczne.
Faza podsumowująca
Nauczyciel ocenia pracę uczniów na lekcji, biorąc pod uwagę ich wkład i zaangażowanie. Może w tym celu przygotować ankietę ewaluacyjną do samooceny.
Nauczyciel pyta: Gdyby z przedstawionego na lekcji materiału miała się odbyć kartkówka, jakie pytania waszym zdaniem powinny zostać zadane? Gdyby uczniowie nie wyczerpali najistotniejszych zagadnień, nauczyciel może uzupełnić ich propozycje.
Praca domowa
Zapoznaj się ze słówkami w słowniku. Przygotuj własne nagrania. Porównaj swoją wymowę z tą zaprezentowaną w abstrakcie.
Sporządź krótki informator o muzeach, w których można zobaczyć ważne – twoim zdaniem – dzieła sztuki romantycznej.
W tej lekcji zostaną użyte m.in. następujące pojęcia oraz nagrania
Pojęcia
orientalizm
panteizm
podniosłość
fantazja
obraz romantyczny
baśniowość
sensualność
Teksty i nagrania
The period of „Sturm und Drang” in painting
Visit virtual National Museum in Krakow. Visit the Gallery of 19th‑century Polish Art in the Kraków Cloth Hall (Sukiennice) – focus on the room: „Romanticism, towards national art”.
The beginning of the 19th century was a time of Napoleonic wars and political conflicts in Europe. The uprisings in Greece against the Ottoman Empire, in Spain fighting against the French Empire or in Poland struggling with the three invaders favored the emergence of a new, emotionally involved civic attitude.