Lesson plan (Polish)
Temat: Tęsknota za jednością. Zjednoczenie Włoch
Autorka scenariusza: Monika Piotrowska‑Marchewa
Adresat
Uczeń klasy VII szkoły podstawowej
Podstawa programowa
XXIII. Europa i świat w II połowie XIX i na początku XX wieku. Uczeń:
1) opisuje sytuację polityczną w Europie w II połowie XIX wieku, w tym procesy zjednoczeniowe Włoch i Niemiec.
Ogólny cel kształcenia
Uczniowie zapoznają się z procesem zjednoczenia Włoch.
Kształtowane kompetencje kluczowe
porozumiewanie się w języku ojczystym;
porozumiewanie się w językach obcych;
umiejętność uczenia się.
Cele operacyjne
Uczeń nauczy się:
wymieniać i wskazywać na mapie etapy jednoczenia Włoch;
opisywać symbolikę procesu zjednoczenia Włoch;
wymieniać czołowych działaczy i polityków epoki Risorgimenta.
Metody/techniki kształcenia
metody podające: pogadanka, wykład informacyjny, wyjaśnienia i komentarze nauczyciela;
metody programowane: z wykorzystaniem e‑podręcznika, z użyciem multimediów;
metody problemowe: aktywizujące: dyskusja, debata “za i przeciw”;
metody praktyczne: ćwiczenia przedmiotowe, praca z tekstem i nagraniami audio.
Formy pracy
praca w parach lub grupach;
praca z całą klasą;
praca indywidualna.
Środki dydaktyczne
komputery z dostępem do Internetu;
zeszyt i kredki/pisaki i duże arkusze papieru;
materiały z e‑podręcznika;
tablica multimedialna lub duży ekran z projektorem umożliwiającym wyświetlanie zawartości e‑podręcznika dla całej klasy.
Przed lekcją
Nauczyciel prosi uczniów o przypomnienie wiadomości dotyczących Włoch w czasie Wiosny Ludów.
Przebieg zajęć
Faza wprowadzająca
Nauczyciel podaje uczniom temat, cel lekcji oraz kryteria sukcesu.
Nauczyciel prosi uczniów o wykonanie Polecenia 1, czyli wspólne odsłuchanie pieśni Va, pensiero z opery “Nabucco” Verdiego. Uczniowie określają jej nastrój, wspólnie zastanawiają się, dlaczego stała się ona hymnem zwolenników zjednoczenia Włoch. Nauczyciel omawia z uczniami kwestię symboliki rewolucyjnej w kontekście zjednoczenia Włoch. Prosi uczniów o wykonanie Polecenia 2, czyli wysłuchanie audycji. Omawia wraz z uczniami wnioski, a następnie upewnia się, że zadanie zostało poprawnie wykonane i udziela informacji zwrotnej.
Faza realizacyjna
Nauczyciel prosi uczniów o przygotowanie się do debaty „za i przeciw”. W tym celu prosi ich o zapoznanie się z materiałami prezentującymi założenia zjednoczenia, plany i sposób ich realizacji przez dwóch czołowych polityków epoki Risorgimenta: dyplomatę (Camillo Cavour) i rewolucjonistę (Giuseppe Garibaldi). W tym celu dzieli klasę na dwie grupy – uczniów przydziela losowo (wyjątkowo osoby, które mają już wyrobione zdanie, przydziela do grupy ich wyboru). Grupa I wykonuje Polecenie 3, a grupa II – Polecenie 4. Nauczyciel sprawdza czy polecenia zostały poprawnie wykonane przez uczniów, a następnie ustosunkowuje się do nich słownie.
Następnie zespoły uczniów gromadzą i zapisują na planszach argumenty za lub przeciw, opowiadając się za dyplomatyczną drogą zjednoczenia (grupa I) lub rewolucyjnymi metodami zjednoczenia (grupa II), a krytykując drogę przeciwną. Uczniowie prezentują na forum klasy swoje racje i uzasadniają je. Nauczyciel dba o informację zwrotną przekazywaną uczniom podczas wykonywania poleceń. Podsumowuje dyskusję; pyta o odczucia i przekonania osoby, które były przydzielone losowo do danej grupy, ale miały w rzeczywistości inne poglądy. Zwraca ich uwagę na to, jaki wpływ na ich ocenę zjawisk mogło mieć wysłuchanie utworu Verdiego na początku lekcji.
Faza podsumowująca
Uczniowie wykonują Ćwiczenie 1. Po przeanalizowaniu mapy wyświetlonej na tablicy multimedialnej układają sformułowania w odpowiedniej kolejności. Nauczyciel upewnia się, że ćwiczenie zostało zrozumiane i poprawnie wykonane przez uczniów, a następnie udziela im informacji zwrotnej.
Nauczyciel ocenia pracę uczniów na lekcji, biorąc pod uwagę ich wkład i zaangażowanie. Może w tym celu przygotować ankietę ewaluacyjną do samooceny oraz oceny pracy prowadzącego i innych uczniów.
Nauczyciel zadaje zadanie domowe dla uczniów chętnych (nie jest obligatoryjną częścią scenariusza) - proponuje wykonanie Ćwiczenia 2 i wyszukanie informacji na temat relacji między Wiktorem Emanuelem II a Garibaldim. Następnie uczeń może napisać krótki scenariusz sceny filmowej ukazującej spotkanie obydwu polityków, zaproponować obsadę, dekoracje itd. Wersja inna – przygotowanie komiksu.
W tej lekcji zostaną użyte m.in. następujące pojęcia oraz nagrania
Pojęcia
Risorgimento – ruch polityczny i ideowy, związany z walką o wyzwolenie narodowe i zjednoczenie Włoch;
Piemont – region w północno‑zachodnich Włoszech, przy granicy z Francja i Szwajcarią; zamienne określenie Królestwa Sardynii, we władaniu dynastii sabaudzkiej;
federacja – państwo o złożonej strukturze, w którego skład wchodzą kraje związkowe, zachowujące swoją suwerenność;
Czerwone Koszule – określenie nadane ochotnikom, walczącym pod dowództwem Giuseppe Garibaldiego.
Teksty i nagrania
Longing for unity. Unification of Italy
The movement of unification of Italy was started by the Kingdom of Sardinia. The first stage was to include Piedmont after winning the war with Austria in 1859. After an uprising against the authorities broke out in the Kingdom of Both Sicily, it was supported by “red shirts” led by Giuseppe Garibaldi. As a result, this country was also incorporated into Italy undergoing the process of unification. In 1862, the Kingdom of Italy was proclaimed. In 1866, after Austria lost the war with Prussia, Venice was incorporated into Italy. In 1870, Italians entered the Papal States. They occupied Rome and severely limited premises of the Church.