Tytuł: Porozmawiajmy o pozytywizmie

Scenariusz opracowany przez: Barbara Kazimierczak

Temat zajeć:

Porozmawiajmy o pozytywizmie.

Grupa docelowa:

Uczniowie klasy II liceum lub technikum.

Podstawa programowa

I. Kształcenie literackie i kulturowe.

2. Odbiór tekstów kultury. Uczeń:

5) charakteryzuje główne prądy filozoficzne oraz określa ich wpływ na kulturę epoki;

6) odczytuje pozaliterackie teksty kultury, stosując kod właściwy w danej dziedzinie sztuki;

IV. Samokształcenie. Uczeń:

2. rozwija umiejętność pracy samodzielnej między innymi przez przygotowanie różnorodnych form prezentacji własnego stanowiska;

3. porządkuje informacje w problemowe całości poprzez ich wartościowanie; syntetyzuje poznawane treści wokół problemu, tematu, zagadnienia oraz wykorzystuje je w swoich wypowiedziach;

9) wykorzystuje multimedialne źródła informacji oraz dokonuje ich krytycznej oceny;

11) korzysta z zasobów multimedialnych, np. z: bibliotek, słowników on‑line, wydawnictw e‑book, autorskich stron internetowych; dokonuje wyboru źródeł internetowych, uwzględniając kryterium poprawności rzeczowej oraz krytycznie ocenia ich zawartość.

Ogólny cel kształcenia

Uczeń porządkuje i utrwala wiedzę na temat epoki pozytywizmu.

Kompetencje kluczowe

  • porozumiewanie się w języku ojczystym;

  • porozumiewanie się w językach obcych;

  • umiejętność uczenia się;

  • świadomość i ekspresja kulturalna.

Cele operacyjne

Uczeń:

  • rozpoznaje tematykę i problematykę poznanych tekstów oraz jej związek z programami epoki literackiej, zjawiskami społecznymi i historycznymi;

  • wykorzystuje w interpretacji utworów literackich kontekst historycznoliteracki, historyczny, polityczny, kulturowy i filozoficzny;

  • charakteryzuje główne prądy filozoficzne oraz określa ich wpływ na kulturę epoki oraz światopogląd;

  • rozumie i określa związek wartości poznawczych, etycznych i estetycznych w utworach literackich.

Metody/techniki kształcenia

  • podające

    • pogadanka.

  • aktywizujące

    • dyskusja.

  • programowane

    • z użyciem komputera;

    • z użyciem e‑podręcznika.

  • praktyczne

    • ćwiczeń przedmiotowych.

Formy pracy

  • praca indywidualna;

  • praca w parach;

  • praca w grupach;

  • praca całego zespołu klasowego.

Środki dydaktyczne

  • e‑podręcznik;

  • tablica interaktywna, tablety/komputery.

Przebieg lekcji

Przed lekcją

  1. Przed planowaną lekcją powtórzeniową nauczyciel prosi wszystkich uczniów, by przypomnieli sobie materiał e‑podręcznika z lekcji „Romantic individualism”, a wybranych, by na podstawie lekcji przygotowali w oparciu o generator zamieszczony w abstrakcie krzyżówki dla kolegów do pracy na lekcji.

Faza wstępna

  1. Prowadzący lekcję podaje temat lekcji, określa cel zajęć i wspólnie z uczniami ustala kryteria sukcesu.

  2. Prowadzący przypomina uczestnikom zajęć, jakiego obszaru tematycznego będzie dotyczyła lekcja.

Faza realizacyjna

  1. Uczniowie wyświetlają na tablicy interaktywnej opracowane przed lekcją krzyżówki. Zadaniem pozostałych jest odgadnięcie poszczególnych haseł. Po każdej krzyżówce, w oparciu o technikę świateł, uczniowie dokonują oceny pytań (czy są jednoznaczne, logicznie sformułowane). Nauczyciel ocenia pytania pod kątem językowym i udziela informacji zwrotnej.

  2. Nauczyciel odtwarza nagranie z lekcji „Philosophical paths”. Uczniowie przygotowują do trzech pytań związanych z treścią wysłuchanego tekstu, dzięki którym będą mogli sprawdzić, czy ich koledzy dobrze go zrozumieli. Ich zadaniem będzie również przygotowanie przewidywanych odpowiedzi na swoje pytania.

  3. Ćwiczenie 2. Uczniowie, wykorzystując generator zawarty w abstrakcie, przygotowują pytanie testowe dla koleżanki lub kolegi na podstawie fragmentu tekstu.

  4. Uczniowie wykorzystują planszę interaktywną do uporządkowania swojej wiedzy i odpowiedzi na pytanie: jakie są główne cechy XIX‑wiecznego malarstwa realistycznego?.

  5. Nauczyciel dzieli uczniów na dwa zespoły, wyznacza marszałka i zadaje temat do dyskusji: „Romantyczny indywidualizm i marzycielstwo versus pozytywistyczny pragmatyzm. Która postawa jest bliższa współczesności?” Uczniowie mają 5‑7 minut na przygotowanie argumentów: jedna grupa będzie broniła tezy o aktualności romantycznego indywidualizmu i marzycielstwa, druga - pozytywistycznego pragmatyzmu. Po upływie wyznaczonego czasu marszałek rozpoczyna dyskusję. Debata powinna zakończyć się podsumowaniem dokonanym przez marszałka, wyznaczonego ucznia lub uczniów.

Faza podsumowująca

  1. Nauczyciel prosi chętnego ucznia o podsumowanie lekcji z jego punktu widzenia. Pyta pozostałych uczniów, czy chcieliby coś dodać do wypowiedzi kolegi na temat wiedzy i umiejętności opanowanych na lekcji.

Praca domowa

  1. Napisz rozprawkę na temat: „Romantyczny indywidualizm i marzycielstwo versus pozytywistyczny pragmatyzm. Która postawa jest bardziej aktualna?”.

W tej lekcji zostaną użyte m.in. następujące pojęcia oraz nagrania

Pojęcia

realism
realism
RJHtNVwKpiYRk
Nagranie dźwiękowe słówka "realism".

realizm

naturalism
naturalism
R1Vw2jpgHyYLc
Nagranie dźwiękowe słówka "naturalism".

naturalizm

objectivism
objectivism
Rz6LZB238bTAk
Nagranie dźwiękowe słówka "objectivism".

obiektywizm

genre scene
genre scene
R1auCu0LpyR7l
Nagranie dźwiękowe słówka "genre scene".

scena rodzajowa

short story
short story
RqhH43KUoUaDC
Nagranie słówka: short story

nowela

biologism
biologism
Rfv9x3Qval1IV
Nagranie dźwiękowe słówka: biologism.

bilogizm

gutter
gutter
RIVHRjGsAArGB
Nagranie dźwiękowe słówka: gutter.

rynsztok

lash
lash
R11uekCXHDvGF
Nagranie dźwiękowe słówka: lash.

batog

wagoner
wagoner
R16jgWTk88niJ
Nagranie dźwiękowe słówka: wagoner.

furman

clogs
clogs
R1RA2u1cuyTVd
Nagranie dźwiękowe słówka: clogs.

saboty

charity
charity
R18EPHTrpHZpb
Nagranie dźwiękowe słówka: charity.

dobrocznynność

almsgiving
almsgiving
R1RGssN94wjB2
Nagranie dźwiękowe słówka: almsgiving.

jałmużna

utilitarianism
utilitarianism
RbkULIwaTNWSz
Nagranie dźwiękowe słówka.

utylitaryzm

empiricism
empiricism
R12YMJ7ETfb3h
Nagranie dźwiękowe słówka.

empiryzm

emancipation
emancipation
R1T8VVszs2NY4
Nagranie dźwiękowe słówka.

emancypacja

atomism
atomism
Reng2jRAlIhtG
Nagranie dźwiękowe słówka.

atomizm

evolution
evolution
R1IKGOwPkmAWi
Nagranie dźwiękowe słówka.

ewolucja

liberalism
liberalism
ReEYsc63SRFcO
Nagranie dźwiękowe słówka.

liberalizm

theological
theological
R1Wq8SUyAhUC7
Nagranie dźwiękowe słówka.

teologiczny

metaphysical
metaphysical
RwEYQtW3RsMyH
Nagranie dźwiękowe słówka.

metafizyczny

perfection
perfection
RFfi96dQoON92
Nagranie dźwiękowe słówka.

perfekcja

the law of gravity
the law of gravity
R1FZSRsnuXTv3
Nagranie dźwiękowe słówka.

prawo grawitacji

Teksty i nagrania

RVBBaYbPykWyj
nagranie abstraktu: Objective image of the world. In the second half of the 19th century art evolved from dramatic and expressive creations of romanticism and mystic complementation of nature into a reliable observation of contemporary world. Paintings expanding the great range of academic subject by themes from everyday life of ordinary people, portrayed directly with perspicacity and sometimes – even with a brutal literalism – began to appear in official exhibitions in France. In art, the faithfulness to the realistic observance of the world translated into paintings of native landscapes or representatives of the lower social classes. “Painted histories” were created in the spirit of realism. They were vivid visions of the past, combining historical topics, rich psychological depiction of people and detailed costume study.

Let's talk about positivism. Repeating lesson

Links to the lessons: 1 , 2 , 3 , 4 , 5