Tytuł: Porozmawiajmy o antyku. Lekcja powtórzeniowa

Scenariusz opracowany przez: Barbara Kazimierczak

Grupa docelowa:

Uczniowie klasy I liceum lub technikum.

Podstawa programowa

Stara podstawa programowa

Zakres podstawowy

I. Odbiór wypowiedzi i wykorzystywanie zawartych w nich informacji

1. Czytanie i słuchanie. Uczeń:

5) wyróżnia argumenty, kluczowe pojęcia i twierdzenia w tekście argumentacyjnym, dokonuje jego logicznego streszczenia.

2. Samokształcenie i docieranie do informacji. Uczeń:

1) szuka literatury przydatnej do opracowania różnych zagadnień; selekcjonuje ją według wskazanych kryteriów (w zasobach bibliotecznych korzysta zarówno z tradycyjnego księgozbioru, jak i z zapisów multimedialnych i elektronicznych, w tym Internetu).

III. Tworzenie wypowiedzi.

1. Mówienie i pisanie. Uczeń:

2) przygotowuje wypowiedź (...);

3) tworzy samodzielną wypowiedź argumentacyjną według podstawowych zasad logiki i retoryki (...);

4) publicznie wygłasza przygotowaną przez siebie wypowiedź, dbając o dźwiękową wyrazistość przekazu (w tym także tempo mowy i donośność głosu);

5) wykonuje różne działania na tekście cudzym (np. streszcza, parafrazuje, sporządza konspekt, cytuje).

2. Świadomość językowa. Uczeń:

1) operuje słownictwem z określonych kręgów tematycznych (...).

Zakres rozszerzony

I. Odbiór wypowiedzi i wykorzystywanie zawartych w nich informacji

1. Czytanie i słuchanie. Uczeń:

2) twórczo wykorzystuje wypowiedzi krytycznoliterackie i teoretycznoliterackie (np. recenzja, szkic, artykuł, esej).

Nowa podstawa programowa

Zakres podstawowy

I. Kształcenie literackie i kulturowe.

2. Odbiór tekstów kultury. Uczeń:

1) przetwarza i hierarchizuje informacje z tekstów, np. publicystycznych, popularnonaukowych, naukowych.

III. Tworzenie wypowiedzi

2. Mówienie i pisanie. Uczeń:

2) buduje wypowiedź w sposób świadomy, ze znajomością jej funkcji językowej, z uwzględnieniem celu i adresata, z zachowaniem zasad retoryki;

3) zgodnie z normami formułuje pytania, odpowiedzi, oceny, redaguje informacje, uzasadnienia, komentarze, głos w dyskusji.

IV. Samokształcenie. Uczeń:

1. rozwija umiejętność pracy samodzielnej między innymi przez przygotowanie różnorodnych form prezentacji własnego stanowiska;

2. porządkuje informacje w problemowe całości poprzez ich wartościowanie; syntetyzuje poznawane treści wokół problemu, tematu, zagadnienia oraz wykorzystuje je w swoich wypowiedziach;

4. wybiera z tekstu odpowiednie cytaty i stosuje je w wypowiedzi.

Ogólny cel kształcenia

Uczeń posiada podstawową wiedzę na temat kultury, literatury i filozofii epoki starożytnej.

Kompetencje kluczowe

  • porozumiewanie się w językach obcych;

  • porozumiewanie się w języku ojczystym;

  • kompetencje informatyczne;

  • umiejętność uczenia się.

Cele operacyjne

Uczeń:

  • identyfikuje dzieje kultury antyku i historię literatury starożytnej jako proces;

  • podaje ramy czasowe antyku;

  • wyjaśnia znaczenie pojęć: starożytność i antyk;

  • opracowuje informacje na temat kultury antyku;

  • charakteryzuje elementy kultury greckiej i rzymskiej, które wywarły wpływ na współczesne cywilizacje.

Metody/techniki kształcenia

  • podające

    • pogadanka.

  • programowane

    • z użyciem komputera;

    • z użyciem e‑podręcznika.

  • praktyczne

    • ćwiczeń przedmiotowych.

Formy pracy

  • praca w parach;

  • praca całego zespołu klasowego;

  • praca w grupach;

  • praca indywidualna.

Środki dydaktyczne

  • e‑podręcznik;

  • tablica interaktywna, tablety/komputery.

Przebieg lekcji

Przed lekcją

  1. Przed planowaną lekcją powtórzeniową nauczyciel prosi wszystkich uczniów, by przypomnieli sobie materiał e‑podręcznika z lekcji „When and where did the antique start?”, a wybranych, by na podstawie lekcji przygotowali w oparciu o generator zamieszczony w abstrakcie krzyżówki dla kolegów do pracy na lekcji.

Faza wstępna

  1. Prowadzący lekcję podaje temat lekcji, określa cel zajęć i wspólnie z uczniami ustala kryteria sukcesu.

  2. Prowadzący przypomina uczestnikom zajęć, jakiego obszaru tematycznego będzie dotyczyła lekcja.

Faza realizacyjna

  1. Uczniowie wyświetlają na tablicy interaktywnej opracowane przed lekcją krzyżówki. Zadaniem pozostałych jest odgadnięcie poszczególnych haseł. Po każdej krzyżówce, w oparciu o technikę świateł, uczniowie dokonują oceny pytań (czy są jednoznaczne, logicznie sformułowane). Nauczyciel ocenia pytania pod kątem językowym i udziela informacji zwrotnej.

  2. Ćwiczenie 1. Zadawanie pytań. Uczniowie wykorzystują formularz do zapisania pytań skierowanych do kolegi lub koleżanki w celu sprawdzenia rozumienia wysłuchanego tekstu.

  3. Ćwiczenie 2. Uczniowie, wykorzystując generator zawarty w abstrakcie, przygotowują pytanie testowe dla koleżanki lub kolegi na podstawie fragmentu tekstu.

  4. Poszerzanie i bogacenie słownictwa angielskiego w zakresie zagadnień ujętych w lekcji - uczniowie wykonują zawarte w abstrakcie ćwiczenie językowe. Nauczyciel upewnia się, że zadanie zostało poprawnie wykonane, i udziela informacji zwrotnej.

  5. Uczniowie dzielą się na pięć grup. Każdy zespół ma za zadanie przygotowanie streszczenia jednej z lekcji, której dotyczy lekcja powtórzeniowa, w atrakcyjnej dla uczniów formie, np. wiersza czy piosenki w stylu rap lub hip‑hop. Po wyznaczonym czasie grupy prezentują swoje streszczenia na forum klasy.

Faza podsumowująca

  1. Nauczyciel prosi chętnego ucznia o podsumowanie lekcji z jego punktu widzenia. Pyta pozostałych uczniów, czy chcieliby coś dodać do wypowiedzi kolegi na temat wiedzy i umiejętności opanowanych na lekcji.

Praca domowa

  1. Wykonaj w domu notatkę z lekcji, np. metodą sketchnotingu.

W tej lekcji zostaną użyte m.in. następujące pojęcia oraz nagrania

Pojęcia

Antiquity
Antiquity
R1MlQYzUpNHVP
Nagranie słówka: Antiquity

starożytność

Empire
Empire
RLHjWSleub0HO
Nagranie słówka: Empire

cesarstwo

colonization
colonization
R1dH0cjNUhGMx
Nagranie słówka: colonization

kolonizacja

democracy
democracy
R9QngA3AEt8af
Nagranie słówka: democracy

demokracja

aqueduct
aqueduct
R5YtMEraVEzMq
Nagranie słówka: aqueduct

akwedukt

Middle East
Middle East
R8l6qXe2BEFsf
Nagranie słówka: Middle East

Bliski Wschód

tribe
tribe
RQmhyXDdFIXyA
Nagranie słówka: tribe

plemię

mythology
mythology
RKBBgRss8oaN8
Nagranie słówka: mythology

mitologia

heritage
heritage
RWJnzrifEW5cT
Nagranie słówka: heritage

dziedzictwo

beliefs
beliefs
RkDeweme2U5a3
Nagranie słówka: beliefs

wierzenia

impoverishment
impoverishment
RerAMpmCtg7ht
Nagranie słówka: impoverishment

zubożenie

Peloponnese Peninsula
Peloponnese Peninsula
R2ebxQShObeLJ
Nagranie słówka: Peloponnese Peninsula

Półwysep Peloponeski

philosophy
philosophy
Ro5BalQr3py7J
Nagranie słówka: philosophy

filozofia

cynicism
cynicism
RqKprJ1j3lK1D
Nagranie słówka: cynicism

cynizm

epicureism
epicureism
REf1McoN1hTRA
Nagranie słówka: epicureism

epikureizm

stoicism
stoicism
R1OmHx8O4Edy7
Nagranie słówka: stoicism

stoicyzm

science
science
RUQl8roxcmEor
Nagranie słówka: science

nauka

hedonism
hedonism
REUqQ3CXzXVL7
Nagranie słówka: hedonism

hedonizm

moderation
moderation
RNF5g7Xs7X7aR
Nagranie słówka: moderation

umiar

classical Antique art
classical Antique art
RVgEmDQVapVgM
Nagranie słówka: classical Antique art

sztuka antyczna

classical Antique sculpture
classical Antique sculpture
ROiuVrYrgTx8T
Nagranie słówka: classical Antique sculpture

rzeźba antyczna

classical Antique architecture
classical Antique architecture
R14nrbFY7xBNd
Nagranie słówka: classical Antique architecture

architektura antyczna

temple
temple
R1Yy1b0sFisbL
Nagranie słówka: temple

świątynia

columnade
columnade
R1OwcGgBlGpVl
Nagranie słówka: columnade

kolumnada

caryatid
caryatid
R1dJfMqklnpP0
Nagranie słówka: caryatid

kariatyda

Dorian style
Dorian style
R1HQVTqVR3jXC
Nagranie słówka: Dorian style

styl dorycki

Ionian style
Ionian style
RHZJiSPGeCZZW
Nagranie słówka: Ionian style

styl joński

Corinthian style
Corinthian style
RmbcpvL5I4MS3
Nagranie słówka: Corinthian style

styl koryncki

canon
canon
ROMOLhL3tUKmA
Nagranie słówka: canon

kanon, norma

decoration
decoration
RcYmeEaiHDX7a
Nagranie słówka: decoration

dekoracja

harmony
harmony
R12I06O6e8PHk
Nagranie słówka: harmony

harmonia

clarity
clarity
RhKmc5Kqg0YCP
Nagranie słówka: clarity

jasność

order
order
R1A11qxvSLxMj
Nagranie słówka: order

porządek

symmetry
symmetry
R1ZnlknvXPH0I
Nagranie słówka: symmetry

symetria

nymph
nymph
RjoC8iqopdoYV
Nagranie słówka: nymph

nimfa

satyr
satyr
R1Cfuiuqm6aDL
Nagranie słówka: satyr

satyr

cult
cult
RpUV4x1OHh2zI
Nagranie słówka: cult

kult

sanctuary
sanctuary
R1clCIgTV0KbY
Nagranie słówka: sanctuary

sanktuarium

apollonian
apollonian
R3juEtk9DTEQA
Nagranie słówka: apollonian

appoliński

dionysian
dionysian
RQD63haxDSsy2
Nagranie słówka: dionysian

dionizyjski

Teksty i nagrania

R1MLCQXcfu978
Nagranie dźwiękowe dotyczące mitów i literatury.

Let's talk about the ancient culture. Repeating lesson

Links to the lessons: 1, 2, 3, 4, 5