Tytuł: Porozmawiajmy o komunikowaniu się. Lekcja powtórzeniowa

Scenariusz opracowany przez: Barbara Kazimierczak

Temat zajęć:

Porozmawiajmy o komunikowaniu się. Lekcja powtórzeniowa.

Grupa docelowa:

Uczniowie klasy I liceum i technikum.

Podstawa programowa

Podstawa programowa (stara)

I. Odbiór wypowiedzi i wykorzystywanie zawartych w nich informacji.

2. Samokształcenie i docieranie do informacji. Uczeń:

1) szuka literatury przydatnej do opracowania różnych zagadnień; selekcjonuje ją według wskazanych kryteriów (w zasobach bibliotecznych korzysta zarówno z tradycyjnego księgozbioru, jak i z zapisów multimedialnych i elektronicznych, w tym Internetu).

3. Świadomość językowa. Uczeń:

3) zna pojęcie aktu komunikacji językowej i wskazuje jego składowe (nadawca, odbiorca, kod, komunikat, kontekst), dostrzega i omawia współczesne zmiany modelu komunikacji językowej (np. różnice między tradycyjną komunikacją ustną lub pisaną a komunikacją przez Internet).

II. Analiza i interpretacja tekstów kultury.

1. Wstępne rozpoznanie. Uczeń:

1) prezentuje własne przeżycia wynikające z kontaktu z dziełem sztuki.

III. Tworzenie wypowiedzi.

1. Mówienie i pisanie. Uczeń:

7) wykonuje różne działania na tekście cudzym (np. streszcza, parafrazuje, sporządza konspekt, cytuje).

Podstawa programowa (nowa)

Zakres podstawowy

I. Kształcenie literackie i kulturowe.

2. Odbiór tekstów kultury. Uczeń:

1) przetwarza i hierarchizuje informacje z tekstów, np. publicystycznych, popularnonaukowych, naukowych;

6) odczytuje pozaliterackie teksty kultury, stosując kod właściwy w danej dziedzinie sztuki.

II. Kształcenie językowe.

3. Komunikacja językowa i kultura języka. Uczeń:

2) zna pojęcie aktu komunikacji językowej oraz jego składowe (komunikat, nadawca, odbiorca, kod, kontekst, kontakt);

4) rozpoznaje zjawiska powodujące niejednoznaczność wypowiedzi (homonimie, anakoluty, elipsy, paradoksy), dba o jasność i precyzję komunikatu;

10) charakteryzuje zmiany w komunikacji językowej związane z rozwojem jej form (np. komunikacji internetowej).

III. Tworzenie wypowiedzi

2. Mówienie i pisanie. Uczeń:

6) tworzy spójne wypowiedzi w następujących formach gatunkowych: wypowiedź o charakterze argumentacyjnym, referat, szkic interpretacyjny, szkic krytyczny, definicja, hasło encyklopedyczne, notatka syntetyzująca.

IV. Samokształcenie. Uczeń:

1) rozwija umiejętność pracy samodzielnej między innymi przez przygotowanie różnorodnych form prezentacji własnego stanowiska;

2) porządkuje informacje w problemowe całości poprzez ich wartościowanie; syntetyzuje poznawane treści wokół problemu, tematu, zagadnienia oraz wykorzystuje je w swoich wypowiedziach;

3) korzysta z literatury naukowej lub popularnonaukowej;

7) wzbogaca swoją wypowiedź pozajęzykowymi środkami komunikacji.

Zakres rozszerzony

I. Kształcenie literackie i kulturowe.

2. Odbiór tekstów kultury. Uczeń:

3) rozpoznaje nawiązania do tradycji biblijnej i antycznej w kulturze współczesnej.

Ogólny cel kształcenia

Uczeń porządkuje i utrwala wiedzę na temat aktu komunikacji i jego składników.

Kompetencje kluczowe

  • porozumiewanie się w języku ojczystym;

  • porozumiewanie się w językach obcych;

  • kompetencje społeczne i obywatelskie;

  • umiejętność uczenia się.

Cele operacyjne

Uczeń:

  • wyjaśnia, co oznacza słowo „komunikacja”; wskazuje różne znaczenia;

  • wskazuje nadawcę i odbiorcę w akcie komunikacji;

  • wykorzystuje kompetencje komunikacyjne w wypowiedziach ustnych;

  • wyjaśnia pojęcie aktu komunikacji językowej oraz wymienia i omawia jego części składowe;

  • określa komunikacyjną funkcję języka.

Metody/techniki kształcenia

  • podające

    • pogadanka.

  • aktywizujące

    • dyskusja;

    • metoda stolików eksperckich.

  • programowane

    • z użyciem komputera;

    • z użyciem e‑podręcznika.

  • praktyczne

    • ćwiczeń przedmiotowych.

Formy pracy

  • praca indywidualna;

  • praca w parach;

  • praca w grupach;

  • praca całego zespołu klasowego.

Środki dydaktyczne

  • e‑podręcznik;

  • tablica interaktywna, tablety/komputery.

Przebieg lekcji

Przed lekcją

  1. Przed planowaną lekcją powtórzeniową nauczyciel prosi wszystkich uczniów, by przypomnieli sobie materiał e‑podręcznika z lekcji „Communication and its components”, a wybranych, by na podstawie lekcji przygotowali w oparciu o generator zamieszczony w abstrakcie krzyżówki dla kolegów do pracy na lekcji.

Faza wstępna

  1. Prowadzący lekcję podaje temat lekcji, określa cel zajęć i wspólnie z uczniami ustala kryteria sukcesu.

  2. Prowadzący przypomina uczestnikom zajęć, jakiego obszaru tematycznego będzie dotyczyła lekcja.

Faza realizacyjna

  1. Uczniowie wyświetlają na tablicy interaktywnej opracowane przed lekcją krzyżówki. Zadaniem pozostałych jest odgadnięcie poszczególnych haseł. Po każdej krzyżówce, w oparciu o technikę świateł, uczniowie dokonują oceny pytań (czy są jednoznaczne, logicznie sformułowane). Nauczyciel ocenia pytania pod kątem językowym i udziela informacji zwrotnej.

  2. Uczniowie, pracując indywidualnie lub w parach, wykonują ćwiczenia interaktywne sprawdzające i utrwalające wiadomości poznane w czasie lekcji. Wybrane osoby omawiają prawidłowe rozwiązania ćwiczeń interaktywnych. Prowadzący uzupełnia lub prostuje wypowiedzi podopiecznych.

  3. Ćwiczenie 1. Zadawanie pytań. Uczniowie wykorzystują formularz do zapisania pytań skierowanych do kolegi lub koleżanki w celu sprawdzenia rozumienia wysłuchanego tekstu.

  4. Uczniowie wykorzystują planszę interaktywną do uporządkowania swojej wiedzy.

  5. Nauczyciel wspólnie z uczniami podsumowuje dotychczasowy przebieg zajęć.

  6. Praca w grupach metodą stolików eksperckich. Nauczyciel dzieli klasę na pięć grup. Każda otrzymuje do opracowania jedno zadanie:
    Grupa 1: Składniki komunikacji
    Grupa 2: Znaki, wskaźniki, ikony i symbole - czym są, jak je rozróżnić, przykłady
    Grupa 3: Jakie są funkcje wypowiedzi?
    Grupa 4: Rozwój komunikacji na przestrzeni wieków
    Grupa 5: Jakie są i czemu służą źródła informacji?
    Każda grupa ma 10 minut na opracowanie tematu. Następnie grupy wymieniają się między sobą członkami: do każdej grupy przychodzi jedna osoba z innej grupy. Uczniowie wymieniają się wiedzą między sobą.

Faza podsumowująca

  1. Nauczyciel omawia przebieg zajęć, wskazuje mocne i słabe strony pracy uczniów, udzielając im tym samym informacji zwrotnej.

Praca domowa

  1. Wykonaj w domu notatkę z lekcji, np. metodą sketchnotingu.

W tej lekcji zostaną użyte m.in. następujące pojęcia oraz nagrania

Pojęcia

components of the communication act
components of the communication act
RelXYKMPE0Zkp
Nagranie dźwiękowe słówka.

składniki aktu komunikacji

communication
communication
R1KiKQo4JBd1t
Nagranie dźwiękowe słówka.

komunikacja

sender
sender
RSZwtU4zomfSj
Nagranie dźwiękowe słówka.

nadawca

recipient
recipient
REpKTrOfa10Uw
Nagranie dźwiękowe słówka.

odbiorca

statement
statement
R9qHanOmexT4H
Nagranie dźwiękowe słówka.

oświadczenie

code
code
RtyoxClMvgFCM
Nagranie dźwiękowe słówka.

kod

context
context
R8TmQajuLCsp7
Nagranie dźwiękowe słówka.

kontekst

contact
contact
R102ZqNInBT8I
Nagranie dźwiękowe słówka.

kontakt

intended recipient
intended recipient
R1CDG3gUMlQ0m
Nagranie dźwiękowe słówka.

odbiorca zamierzony

recipient unintentional
recipient unintentional
R4Kzn5wnB7XHn
Nagranie dźwiękowe słówka.

odbiorca niezamierzony

sign
sign
R1eOwsFzrDV1j
Nagranie dźwiękowe słówka.

znak

icon
icon
RBd1L3nzTZ5Qg
Nagranie dźwiękowe słówka.

ikona

symbol
symbol
R16Tyjy4owFAi
Nagranie dźwiękowe słówka.

symbol

indicator
indicator
RVlOkcjPt1yXZ
Nagranie dźwiękowe słówka.

wskaźnik

function of expression
function of expression
Rvqbf0ttxpCQR
Nagranie dźwiękowe słówka.

funkcja wypowiedzi

intention of speech
intention of speech
R348U5FxS4g0q
Nagranie dźwiękowe słówka.

intencja wypowiedzi

informative function
informative function
RznFrq3s7pzht
Nagranie dźwiękowe słówka.

funkcja informacyjna

expressive function
expressive function
RsQjFPusJkOAD
Nagranie dźwiękowe słówka.

funkcja ekspresywna

creative function
creative function
Rk5C9RVd9g3wn
Nagranie dźwiękowe słówka.

funkcja kreatywna

Impressive function
Impressive function
R1SzrJeMLBxUE
Nagranie dźwiękowe słówka.

funkcja impresywna

text
text
Rp9nF8v7A5DBE
Nagranie dźwiękowe słówka.

tekst

Teksty i nagrania

ROhiI9ibX1bXG
Nagranie lektorskie: In the world of signs. We observe various signs on a daily basis. They inform us about things, convey a certain meaning. Usually, they are created by a person aiming to communicate something to us. However, we often assign a certain meaning to something by ourselves, creating our own interpretation. Signs are therefore a form to which we assign a certain meaning. We perceive them through different senses, mostly through sight and hearing, but taste, touch and smell can have their role too. It is worth to know the nature of signs and their role in interpersonal communication. Indicators, icons, symbols. Signs are objects which direct our thoughts to other objects or phenomena. For example, a stream of letters „bicycle” makes us think about 'a two wheel human powered vehicle' while a road sign prohibiting the cross without stopping refers to a thought about the danger that makes people stop. Signs consist of two elements: a signifying (medium of meaning) and a signified (meaning). Signs can refer to other objects or phenomena in three ways. For that reason, we divide them into: indicators (indexes), icons and symbols. Interestingly, the functions of indicator, icon and symbol can co exist in one sign. It is an indicator of a left turn because behind it the road actually turns left, it is also a symbol of warning because people agreed to war fast drivers by a triangular shape on a yellow background (and not differently), it is an icon because of being a very schematic picture of a bending road. It's the same case with knocking on the door: it indicates there is a person standing behind the door, it is a symbolic sign meaning could you open the door?, it is an arbitral conventional sign because we could scratch the door (like dogs and cats do) or rub it as well.

4. Let's talk about communicating. Repeating lesson

Links to the lessons: 1 , 2 , 3 , 4 , 5