Tytuł: W muzeum

Opracowanie scenariusza: Katarzyna Maciejak

Temat zajęć

Wizyta w muzeum. Jak zatrzymać przemijanie?

Grupa docelowa

Uczniowie klasy VI szkoły podstawowej.

Podstawa programowa

I. Kształcenie literackie i kulturowe.

1. Czytanie utworów literackich. Uczeń:

1) omawia elementy świata przedstawionego, wyodrębnia obrazy poetyckie w poezji;

4) zna i rozpoznaje w tekście literackim: epitet, porównanie, przenośnię, wyrazy dźwiękonaśladowcze, zdrobnienie, zgrubienie, uosobienie, ożywienie, apostrofę, anaforę, pytanie retoryczne, powtórzenie oraz określa ich funkcje;

6) rozpoznaje elementy rytmizujące wypowiedź, w tym wers, rym, strofę, refren, liczbę sylab w wersie;

9) charakteryzuje podmiot liryczny, narratora i bohaterów w czytanych utworach;

14) nazywa wrażenia, jakie wzbudza w nim czytany tekst;

15) objaśnia znaczenia dosłowne i przenośne w tekstach;

17) przedstawia własne rozumienie utworu i je uzasadnia;

18) wykorzystuje w interpretacji tekstów doświadczenia własne oraz elementy wiedzy o kulturze;

2. Odbiór tekstów kultury. Uczeń:

2) wyszukuje w tekście informacje wyrażone wprost i pośrednio;

11) odnosi treści tekstów kultury do własnego doświadczenia.

II. Kształcenie językowe.

2. Zróżnicowanie języka. Uczeń:

4) rozumie dosłowne i przenośne znaczenie wyrazów w wypowiedzi; rozpoznaje wyrazy wieloznaczne, rozumie ich znaczenie w tekście oraz świadomie wykorzystuje do tworzenia własnych wypowiedzi;

5) rozpoznaje w wypowiedziach związki frazeologiczne, dostrzega ich bogactwo, rozumie ich znaczenie oraz poprawnie stosuje w wypowiedziach.

III. Tworzenie wypowiedzi.

1. Elementy retoryki. Uczeń:

1) uczestniczy rozmowie na zadany temat, wydziela jej części, sygnały konstrukcyjne wzmacniające więź między uczestnikami dialogu, tłumaczące sens;

4) dokonuje selekcji informacji;

2. Mówienie i pisanie. Uczeń:

1) tworzy spójne wypowiedzi w następujących formach gatunkowych: opis;

4) redaguje notatki;

5) opowiada o przeczytanym tekście.

IV. Samokształcenie. Uczeń:

1) doskonali ciche i głośne czytanie;

2) doskonali różne formy zapisywania pozyskanych informacji;

3) korzysta z informacji zawartych w różnych źródłach, gromadzi wiadomości, selekcjonuje informacje;

5) korzysta ze słowników ogólnych języka polskiego, także specjalnych, oraz słownika terminów literackich;

7) rozwija umiejętność krytycznej oceny pozyskanych informacji;

8) poznaje życie kulturalne swojego regionu;

9) rozwija umiejętności efektywnego posługiwania się technologią informacyjną oraz zasobami internetowymi i wykorzystuje te umiejętności do prezentowania własnych zainteresowań.

Ogólny cel kształcenia

Uczniowie ćwiczą opisywanie przedmiotów.

Kształtowane kompetencje kluczowe

  • porozumiewanie się w języku ojczystym;

  • porozumiewanie się w językach obcych;

  • umiejętność uczenia się;

  • kompetencje społeczne i obywatelskie;

  • świadomość i ekspresja kulturalna.

Cele operacyjne

Uczeń:

  • opisuje przedmiot;

  • wymienia najważniejsze muzea świata;

  • bierze udział w rozmowie o przemijaniu;

  • rozpoznaje w wierszu uosobienie;

  • tworzy własną galerię eksponatów.

Metody/techniki kształcenia

  • podająca: pogadanka;

  • praktyczne: przewodniego tekstu, ćwiczenia przedmiotowe;

  • programowane: z użyciem komputera, z użyciem e‑podręcznika.

Formy pracy

  • aktywność indywidualna jednolita;

  • aktywność w parach;

  • aktywność zbiorowa.

Przebieg zajęć

Faza wprowadzająca

1. Przed lekcją nauczyciel prosi uczniów o przyniesienie na lekcję jakiegoś niedużego przedmiotu o wartości sentymentalnej (np. pamiątki rodzinnej lub z podróży, nie może to być jednak nic kosztownego).

2. Na początku lekcji nauczyciel określa cel zajęć: uczniowie poćwiczą opisywanie przedmiotów. Porozmawiają także o muzeach i znajdujących się w nich dziełach sztuki oraz zastanowią się, czym jest przemijanie.

3. Nauczyciel pyta uczniów, czy pamiętają jakąś wycieczkę do muzeum, co tam widzieli, jakie znają muzea w swoim mieście lub na świecie.

Faza realizacyjna

1) Uczniowie ustnie w parach opisują przyniesiony przez siebie na lekcję przedmiot, nie używając jego nazwy. Druga osoba próbuje zgadnąć, o jaki przedmiot chodzi. Po tym ćwiczeniu uczniowie pokazują swoje przedmioty i układają je na czas lekcji w jednym miejscu w klasie, tworząc wystawę.

2) Uczniowie uruchamiają lekcję pt. „W muzeum” w abstrakcie i czytają tekst Wisławy Szymborskiej pt. „Muzeum”, a następnie wykonują zadanie interaktywne polegające na znalezieniu przymiotników opisujących muzeum z wiersza. Wybrane osoby odczytują swoje pomysły. Nauczyciel może ewentualnie naprowadzić na określenia, które się nie pojawiły.

3) Nauczyciel rozmawia z uczniami o tekście. Pytania sterujące:

  • Kim jest osoba mówiąca w utworze?

  • Co czuje postać mówiąca, kiedy przygląda się eksponatom?

  • Jaki środek stylistyczny zastosowano w wersach „korona przeczekała głowę”, „zwyciężył prawy but nad nogą” i „chichocze tylko szpilka po śmieszce z Egiptu”?

  • Czemu on służy?

Uczestnicy zajęć powinni nazwać uosobienie i wyjaśnić, czemu ono służy.

4) Uczniowie tworzą mapę myśli do słowa PRZEMIJANIE. Nauczyciel pyta o ogólny sens słowa, jak je rozumieją, gdzie się z nim zetknęli, z czym im się kojarzy?

5) Prowadzący pyta uczniów, jakie są najbardziej znane muzea na świecie, czy któreś odwiedzili i czy znają dzieła sztuki, które się tam znajdują. Następnie uczniowie oglądają grafikę interaktywną przedstawiającą najważniejsze muzea świata i wykonują ćwiczenie nr 4 polegające na łączeniu w pary dzieł sztuki z nazwami muzeów, w których się znajdują.

6) Nauczyciel pyta uczniów, jakie przedmioty znalazłyby się w muzeum poświęconym ich życiu, jakie przedmioty mają dla nich wartość albo wiele o nich mówią.

Faza podsumowująca

1. Wykonanie ćwiczenia nr 3.

2. Odpowiedź na pytanie: Kto wygrał walkę z przemijaniem, czy wyścig nadal trwa i jaki będzie jego wynik?

Praca domowa

Przygotuj kilka eksponatów, które mogłyby się znaleźć w muzeum twojego dzieciństwa. Sfotografuj lub narysuj przedmioty należące do zbioru (nazwa, data, historia przedmiotu itp.), podpisz je i przygotuj małą wystawę.

W tej lekcji zostaną użyte m.in. następujące pojęcia oraz nagrania

Pojęcia

museum
museum
RIP6L4YnaPcdn
Nagranie słówka: museum

muzeum

art
art
RmcTiS5BPMTJR
Nagranie słówka: art

sztuka

image
image
R1GX1WTdwhezC
Nagranie słówka: image

obraz

sculpture
sculpture
R1INozKFOPDLf
Nagranie słówka: sculpture

rzeźba

work of art
work of art
R3FDYnAoUcftI
Nagranie słówka: work of art

dzieło sztuki

artist
artist
R11kljmhevnzA
Nagranie słówka: artist

artysta

painter
painter
R16d0n2s5onNH
Nagranie słówka: painter

malarz

sculptor
sculptor
R2ztklQq1YHnG
Nagranie słówka: sculptor

rzeźbiarz

exhibition
exhibition
R1LYfSfJzmgcV
Nagranie słówka: exhibition

ekspozycja

collection
collection
R6ZgvzEN4xNYe
Nagranie słówka: collection

kolekcja

exhibit tour
exhibit tour
RNrO68AOsYjE8
Nagranie słówka: exhibit tour

wystawa

vanishing
vanishing
R3w0GL2CIxY4Q
Nagranie słówka: vanishing

przemijanie

personification
personification
R1Q4TxDbLXfeR
Nagranie słówka: personification

uosobienia – rodzaj metafory polegający na nadaniu rzeczom lub zwierzętom cech ludzkich

Teksty i nagrania

Rg3A6hlH18t8D
Nagranie abstraktu

At the museum

Do you remember your last trip to the museum? What did you see there? What other museums in your city do you know? Do you know any museums in the world? Do you like visiting museums?

What objects could be placed in the museum that would be devoted to your life? Which object is of a special value to you, or say a lot about you?