Lesson plan (Polish)
Tytuł: Adresowe ABC
Opracowanie scenariusza: Magdalena Trysińska
Temat zajęć
Adresowe ABC: zasady poprawnego adresowania korespondencji.
Grupa docelowa
Uczniowie klasy IV szkoły podstawowej.
Podstawa programowa
II. Kształcenie językowe.
2. Zróżnicowanie języka. Uczeń:
3) używa stylu stosownego do sytuacji komunikacyjnej;
3. Komunikacja językowa i kultura języka. Uczeń:
2) identyfikuje nadawcę i odbiorcę wypowiedzi;
3) określa sytuację komunikacyjną i rozumie jej wpływ na kształt wypowiedzi;
4. Ortografia i interpunkcja. Uczeń:
1) pisze poprawnie pod względem ortograficznym oraz stosuje reguły pisowni;
2) poprawnie używa znaków interpunkcyjnych: kropki, przecinka, znaku zapytania, znaku wykrzyknika, cudzysłowu, dwukropka, średnika, nawiasu.
IV. Samokształcenie. Uczeń:
9) rozwija umiejętności efektywnego posługiwania się technologią informacyjną oraz zasobami internetowymi i wykorzystuje te umiejętności do prezentowania własnych zainteresowań.
Ogólny cel kształcenia
Uczeń ćwiczy umiejętność właściwego adresowania korespondencji.
Kształtowane kompetencje kluczowe
porozumiewanie się w języku ojczystym;
porozumiewanie się w językach obcych;
umiejętność uczenia się;
kompetencje społeczne i obywatelskie.
Cele operacyjne
Uczeń:
poprawnie adresuje kopertę;
wyjaśnia pojęcia: nadawca, odbiorca;
stosuje zasadę pisowni wielkiej i małej litery w korespondencji;
poprawnie zapisuje skróty związane z korespondencją;
identyfikuje instrukcję;
wymienia różne sposoby przekazywania wiadomości.
Metody/techniki kształcenia
problemowa: rozmowa kierowana;
programowane: z użyciem komputera, z użyciem e‑podręcznika;
eksponująca: film;
praktyczna: ćwiczeń przedmiotowych.
Formy pracy
aktywność indywidualna jednolita;
aktywność w grupach i parach;
aktywność zbiorowa jednolita.
Przebieg zajęć
Przed zajęciami
Nauczyciel przed rozpoczęciem zajęć prosi uczniów o przyniesienie materiałów potrzebnych do pracy na lekcji: czysta koperta, arkusz papieru A4, klej lub taśma klejąca.
Faza wprowadzająca
1. Nauczyciel określa cel zajęć, którym jest kształcenie umiejętności właściwego adresowania korespondencji. Podaje uczniom kryteria sukcesu.
2. Nauczyciel pyta uczniów, co trzeba zrobić, żeby wysłać do kogoś tradycyjny list. Odpowiedzi uczniów może zapisywać na tablicy. Wśród odpowiedzi powinna się pojawić czynność wkładania listu do koperty i adresowania jej.
3. Nauczyciel pyta uczniów, czy wiedzą, jak prawidłowo zaadresować kopertę. Uczniowie dzielą się swoją wiedzą, a prowadzący zajęcia weryfikuje ją, zwracając uwagę na następujące pojęcia: nadawca, adresat, dane adresowe, kod pocztowy, znaczek pocztowy, etc.
Faza realizacyjna
1. Nauczyciel uruchamia lekcję “The ABCs of addressing letters” (komputery stacjonarne, tablety, komputer z rzutnikiem lub tablica interaktywna). Uczniowie uruchamiają nagranie i zapoznają się ze wstępem do lekcji.
2. Uczniowie wykonują zadania 1 i 2. Nauczyciel omawia je, zwracając uwagę uczniów na kompozycję adresu na kopercie (zad. 2) i nazwy jego elementów.
3. Nauczyciel pyta uczniów, czy wiedzą, w jaki sposób i w jakim miejscu na kopercie wpisać dane nadawcy. Następnie uczniowie odsłuchują dalszą część nagrania: “Addressing correctly”. Nauczyciel zwraca uwagę uczniów na grafiki przedstawiające sposób umieszczania na kopercie danych nadawcy. Wyjaśnia, że można zapisać je w dwojaki sposób. Przy okazji nauczyciel powinien wskazać uczniom miejsce umieszczania znaczka pocztowego.
4. Nauczyciel pyta uczniów, czy wiedzą, co oznacza skrót „Sz.P.” widoczny na kopercie w abstrakcie. Jeśli nie pojawia się prawidłowa odpowiedź, pozwala uczniom zgadywać w języku polskim. W toku ćwiczenia nauczyciel naprowadza uczniów na właściwą odpowiedź. Wyjaśnia uczniom, że podobnych skrótów jest więcej, i podaje je.
5. Uczniowie wykonują zadania 3 i 4 w abstrakcie.
6. Nauczyciel w tej części lekcji może przeprowadzić ćwiczenie, w którym uczniowie będą adresować (do siebie, swojej rodziny lub przyjaciół) koperty. Ćwiczenie to można poszerzyć o zadanie domowe (treść poniżej).
7. Następnie nauczyciel podsumowuje tę część lekcji i wyjaśnia znaczenie kodu pocztowego. Uczniowie odsłuchują następną część nagrania: “Guiding codes”.
8. Nauczyciel pyta uczniów, czy wiedzą, jak zlokalizować dowolne miejsce na mapie, wykorzystując do tego internet. Być może wśród odpowiedzi pojawi się nazwa którejś z aplikacji lokalizujących, np. Google Maps. Nauczyciel zaprasza uczniów do obejrzenia filmu instruktażowego o korzystaniu z tej aplikacji.
9. Uczniowie wykonują zadanie 5 w parach. Jeśli uczniowie mają problem z omówieniem trasy do szkoły po angielsku, mogą wykonać to ćwiczenie w języku polskim. W ten sam sposób uczniowie realizują zadanie 6, w parach lub w większych grupach.
10. Nauczyciel może zaproponować uczniom ćwiczenie dodatkowe, dla zainteresowanych: samodzielne wykonanie koperty na podstawie instrukcji zawartej w filmie w lekcji „Adresowe ABC” w e‑podręczniku.
Faza podsumowująca
Nauczyciel pyta uczniów, czego się dziś nauczyli. Prosi ich o ocenę własnej pracy w klasie. Być może w tym celu wykorzystaj wcześniej przygotowany kwestionariusz lub dokonaj oceny ustnej.
Uczniowie zapisują w zeszytach krótkie, 2 lub 3‑propozycyjne notatki z lekcji.
Praca domowa
Napisz list do wybranej osoby, włóż go do zaadresowanej podczas lekcji koperty, poproś rodziców o kupno znaczka pocztowego i wyślij list.
W tej lekcji zostaną użyte m.in. następujące pojęcia oraz nagrania
Pojęcia
nadawca, osoba nadająca list.
adresat, osoba, do której wysyłamy list.
korespondencja, wymiana informacji między ludźmi w formie pisemnej (na papierze lub elektronicznej).
zwrot grzecznościowy
kod pocztowy
Teksty i nagrania
The ABCs of addressing letters
Do you like writing letters and/or postcards? Do you like receiving them from others? For a letter or postcard to reach its destination, it has to be correctly addressed.
Do you know what you should write on an envelope? Don’t worry, you’ll get to learn all about addressing letters today.
If you want to send letters and postcards, you must be able to address them correctly. What do you think which envelope is addressed correctly?
Remember to write the sender’s address on the envelope as well. That’s how the addressee knows where to send his or her reply. If a letter gets lost along the way and never reaches the addressee, the postman or the postwoman returns it to the sender.
As the sender, you can write your details in two places: either in the top left corner of the front of the envelope (the side without flaps) or at the top of the back of the envelope (the side with flaps). The addressee’s details should be on the front of the envelope, and, if you choose the first addressing option, you will have both addresses on the same side.
Look at the pictures. Compare and contrast.
Postal code or postcode is a series of digits and forms part of an address. Postcodes make it easier to sort mail and help make sure a letter reaches the addressee indicated on the envelope. Each city, town, village and district has its distinct postal code. If you need a Polish postal code, just go to the Poczta Polska (Polish Post) website and use its postcode search engine.
Use a paper or online map, e.g. Google Maps, to locate the address written on the envelope. Go to the e‑textbook and watch the video on the Google Maps app.
Watch „Wyprawa do Torunia” video from the “Adresowe ABC” lesson at epodreczniki.pl. You will learn from it how to use Google Maps app.