Lesson plan (Polish)
Tytuł: Jak skutecznie szukać informacji?
Opracowanie scenariusza: Katarzyna Maciejak
Temat zajęć
Jak skutecznie szukać informacji?
Grupa docelowa
Uczniowie klasy I liceum lub technikum.
Podstawa programowa
IV. Samokształcenie. Uczeń:
1. rozwija umiejętność pracy samodzielnej między innymi przez przygotowanie różnorodnych form prezentacji własnego stanowiska;
2. porządkuje informacje w problemowe całości poprzez ich wartościowanie; syntetyzuje poznawane treści wokół problemu, tematu, zagadnienia oraz wykorzystuje je w swoich wypowiedziach;
3. korzysta z literatury naukowej lub popularnonaukowej;
4. sporządza bibliografię i przypis bibliograficzny, także źródeł elektronicznych;
8) dokonuje krytycznej selekcji źródeł;
9) posługuje się słownikami ogólnymi języka polskiego oraz słownikami specjalistycznymi (np. etymologicznymi, frazeologicznymi, skrótów, gwarowymi), także w wersji on‑line;
10) wykorzystuje multimedialne źródła informacji oraz dokonuje ich krytycznej oceny;
11) gromadzi i przetwarza informacje, sporządza bazę danych;
12) korzysta z zasobów multimedialnych, np. z: bibliotek, słowników on‑line, wydawnictw e‑book, autorskich stron internetowych; dokonuje wyboru źródeł internetowych, uwzględniając kryterium poprawności rzeczowej oraz krytycznie ocenia ich zawartość.
Ogólny cel kształcenia
Uczniowie ćwiczą szybkie i skuteczne wyszukiwanie informacji.
Kompetencje kluczowe
porozumiewanie się w językach obcych;
kompetencje informatyczne;
umiejętność uczenia się.
Cele operacyjne
Uczeń:
rozpoznaje i charakteryzuje różne źródła informacji;
umiejętnie korzysta z różnych źródeł informacji, w tym z zasobów cyfrowych;
przetwarza i hierarchizuje informacje;
odczytuje informacje i przekazy jawne i ukryte;
porządkuje informacje w problemowe całości poprzez ich wartościowanie.
Metody/techniki kształcenia
podające
pogadanka.
aktywizujące
gra dydaktyczna;
mapa myśli.
programowane
z użyciem komputera;
z użyciem e‑podręcznika.
praktyczne
ćwiczeń przedmiotowych.
Formy pracy
praca indywidualna;
praca w parach;
praca w grupach;
praca całego zespołu klasowego.
Środki dydaktyczne
e‑podręcznik;
tablica interaktywna, tablety/komputery.
Przebieg lekcji
Przed lekcją
Spróbuj przez jeden dzień zaobserwować, ile razy szukałeś potrzebnych informacji, jakie to były informacje i z jakich źródeł korzystałeś. Zanotuj wnioski.
Faza wstępna
Nauczyciel określa cel zajęć: uczniowie porozmawiają o sposobach pozyskiwania informacji. Wraz z uczniami ustala kryteria sukcesu.
Chętnie uczniowie dzielą się wnioskami zanotowanymi przed lekcją: opowiadają, ile razy w ciągu dnia poszukiwali informacji, gdzie ich szukali i w jakim celu oraz w jaki sposób dokonywali ich selekcji. Nauczyciel pyta, co by się zmieniło, gdyby uczniowie nie mieli możliwości korzystania z internetu.
Faza realizacyjna
Uczniowie wykonują ćw. 1 i 2 w abstrakcie, dzięki którym poddadzą refleksji własny styl poszukiwania i selekcji informacji.
Uczniowie, pracując w grupach, tworzą mapę myśli prezentującą etapy poszukiwania informacji. Do poszczególnych etapów dopisują swoje wskazówki i uwagi (zadanie interaktywne nr 2).
Uczniowie wykonują zadania sprawdzające umiejętność wyszukiwania informacji – ustalają które książki dowolnego zdobywcy Nagrody Nike można wypożyczyć w najbliższej bibliotece miejskiej; które tomiki wierszy polskiej noblistki można kupić w księgarni najbliżej ich domu; zastanawiają się, jakich informacji należy szukać, aby przygotować prezentację na lekcję geografii na temat „Parki narodowe w Polsce”, referat na lekcję historii dotyczący kultury sarmackiej, rozprawkę na temat „Czy język polski należy chronić?”, obronę Antygony na lekcję języka polskiego; wskazują, z jakich źródeł należy skorzystać, kiedy chce się zapisać na zajęcia sportowe, obejrzeć ciekawy film, znaleźć nocleg na Mazurach czy dojechać pociągiem do Szczecina. Po wyznaczonym czasie nauczyciel pyta uczniów o ich ocenę procesu wyszukiwania potrzebnych informacji: czy byli zadowoleni z tempa swoich działań, które informacje były łatwe do odnalezienia, a które trudne, oraz jakie kanały informacji mogliby polecić innym.
Nauczyciel zachęca do wzięcia udziału w grze pt. „Kto najszybciej znajdzie potrzebną informację”. Odczytuje kolejne pytania (przykładowe podano w ćw. 7 w abstrakcie), po każdym z nich może nagrodzić zwycięzcę plusem. Uczniowie mogą korzystać z dowolnych źródeł.
Faza podsumowująca
Nauczyciel wyświetla kryteria sukcesu i pyta uczniów, jak oceniają swoje umiejętności zdobyte na zajęciach.
Nauczyciel zadaje uczniom pytania:
- Czym należy się kierować, dokonując selekcji informacji?
- Czy zawsze ważny jest obiektywizm źródła informacji? Kiedy możemy się zdać na źródła subiektywne?.
Praca domowa
Sporządź listę informacji zdobytych w ostatnim tygodniu, które wzbogaciły twoją wiedzę humanistyczną, przyrodniczą oraz na temat sztuki.
W tej lekcji zostaną użyte m.in. następujące pojęcia oraz nagrania
Pojęcia
źródła internetowe