Lesson plan (Polish)
Tytuł: Porozmawiajmy o awangardzie
Opracowanie scenariusza: Barbara Kazimierczak
Temat zajęć:
Porozmawiajmy o awangardzie.
Grupa docelowa:
Uczniowie klasy III liceum lub technikum.
Podstawa programowa
I. Kształcenie literackie i kulturowe.
1. Czytanie utworów literackich. Uczeń:
2. rozumie podstawy periodyzacji literatury, sytuuje utwory literackie w poszczególnych okresach: starożytność, średniowiecze, renesans, barok, oświecenie, romantyzm, pozytywizm, Młoda Polska, dwudziestolecie międzywojenne, literatura wojny i okupacji, literatura lat 1945–1989 krajowa i emigracyjna, literatura po 1989 r.;
3. rozpoznaje konwencje literackie i określa ich cechy w utworach (fantastyczną, symboliczną, mimetyczną, realistyczną, naturalistyczną, groteskową);
3) rozróżnia gatunki epickie, liryczne, dramatyczne i synkretyczne, w tym: gatunki poznane w szkole podstawowej oraz epos, odę, tragedię antyczną, psalm, kronikę, satyrę, sielankę, balladę, dramat romantyczny, powieść poetycką, a także odmiany powieści i dramatu, wymienia ich podstawowe cechy gatunkowe;
6) rozpoznaje w tekstach literackich: ironię i autoironię, komizm, tragizm, humor, patos; określa ich funkcje w tekście i rozumie wartościujący charakter;
9) rozpoznaje tematykę i problematykę poznanych tekstów oraz jej związek z programami epoki literackiej, zjawiskami społecznymi, historycznymi, egzystencjalnymi i estetycznymi; poddaje ją refleksji;
10) rozpoznaje w utworze sposoby kreowania: świata przedstawionego (fabuły, bohaterów, akcji, wątków, motywów), narracji, sytuacji lirycznej; interpretuje je i wartościuje;
10) rozumie pojęcie parafrazy, parodii i trawestacji, wskazuje ich wzorce tekstowe; wykorzystuje te pojęcia w interpretacji utworu literackiego ZR
14) przedstawia propozycję interpretacji utworu, wskazuje w tekście miejsca, które mogą stanowić argumenty na poparcie jego propozycji interpretacyjnej;
2. Odbiór tekstów kultury. Uczeń:
4) porównuje teksty kultury, uwzględniając różnorodne konteksty; ZR
III. Tworzenie wypowiedzi.
2. Mówienie i pisanie. Uczeń:
4) zgadza się z cudzymi poglądami lub polemizuje z nimi, rzeczowo uzasadniając własne zdanie.
Ogólny cel kształcenia
Uczeń porządkuje i utrwala wiedzę na temat awangardowych konwencji artystycznych w dziełach literackich i plastycznych.
Kompetencje kluczowe
porozumiewanie się w języku ojczystym;
porozumiewanie się w językach obcych;
umiejętność uczenia się;
świadomość i ekspresja kulturalna.
Cele operacyjne
Uczeń:
określa tematykę i problematykę poznanych tekstów oraz jej związek z programami epoki literackiej i założeń estetycznych;
wyjaśnia pojęcie groteski i wskazuje jej przykłady w tekstach;
rozpoznaje awangardowe konwencje literackie i artystyczne i określa ich cechy w dziełach (symboliczna, groteskowa);
wskazuje zastosowane w utworze środki wyrazu artystycznego i ich funkcje.
Metody/techniki kształcenia
podające
pogadanka.
aktywizujące
dyskusja.
programowane
z użyciem komputera;
z użyciem e‑podręcznika.
praktyczne
ćwiczeń przedmiotowych.
Formy pracy
praca indywidualna;
praca w parach;
praca w grupach;
praca całego zespołu klasowego.
Środki dydaktyczne
e‑podręcznik;
tablica interaktywna, tablety/komputery.
Przebieg lekcji
Przed lekcją
Przed planowaną lekcją powtórzeniową nauczyciel prosi uczniów, by przypomnieli sobie materiał z e‑podręcznika z lekcji objętych powtórką (linki w abstrakcie).
Faza wstępna
Prowadzący lekcję podaje temat lekcji, określa cel zajęć i wspólnie z uczniami ustala kryteria sukcesu.
Prowadzący przypomina uczestnikom zajęć, jakiego obszaru tematycznego będzie dotyczyła lekcja.
Faza realizacyjna
Deformacja w prozie Kafki. Nauczyciel odtwarza nagranie zamieszczone w abstrakcie. Prosi uczniów o przypomnienie sobie lektury „Procesu” Franza Kafki i odpowiedź na pytania:
- Co oznacza, że deformacja rzeczywistości przyjmuje czasami w literaturze i sztuce formę rewolucyjnego narzędzia?
- Jakie jest znaczenie egzystencjalnej izolacji w prozie Franza Kafki?.Deformacja w poezji Gałczyńskiego. Praca w parach. Uczniowie zapisują na planszy interaktywnej notatkę, w której wymieniają najważniejsze cechy poetyckiego stylu K.I.Gałczyńskiego.
Następnie uczniowie czytają fragment wiersza Gałczyńskiego, „Śmierć inteligenta”, i na podstawie tekstu wyjaśniają, czym jest groteska oraz czemu służy. Wskazują środki poetyckie użyte w wierszu i określają ich funkcje.
Przypomnienie poznanych tekstów literackich, określenie ich tematyki oraz związku z programami epoki literackiej i założeniami estetycznymi. Uczniowie wypełniają tabelę w abstrakcie, tworząc notatkę.
Przypomnienie twórczości artystów awangardowych: Giorgio de Chirico, Rene Magritte i Francisa Picabii. Rozpoznanie cech ich twórczości, wskazanie, na czym polegała awangardowość ich dzieł.
Uczniowie, wykorzystując generator zawarty w abstrakcie, przygotowują pytanie testowe dla koleżanki lub kolegi, dotyczące całego materiału powtórkowego.
Nauczyciel inicjuje dyskusję na temat: Czy XX‑wieczna Awangarda jest dziś nadal awangardą?
Pytania pomocnicze: Kogo dziś można nazwać mianem artysty nowoczesnego, szukającego swojego środka wyrazu, niepoddającego się trendom? Czy być awangardowym jest dziś łatwo czy trudno?.
Faza podsumowująca
Nauczyciel prosi chętnego ucznia o podsumowanie lekcji z jego punktu widzenia. Pyta pozostałych uczniów, czy chcieliby coś dodać do wypowiedzi kolegi na temat wiedzy i umiejętności opanowanych na lekcji.
Praca domowa
Wyobraź sobie, że przeprowadzasz wywiad z jednym z bohaterów dzisiejszej lekcji. Zapisz swoje pytania i przewidywane odpowiedzi.
W tej lekcji zostaną użyte m.in. następujące pojęcia oraz nagrania
Pojęcia
witalizm
urbanizm
codzienny
homogenizacja
miasto
euforia
egzaltacja
rozmach
nietrzeźwość
uciecha
optymizm
spontaniczność
wolność
bohater zbiorowy
kalkulacja
teledysk
aranżacja
prawo
obcość
absurd
groteska
deformacja
proces
parabola
metafora
areszt
wina
kara
jednostka
społeczeństwo
normy społeczne
krytyka
mitologizacja
oniryzm
autobiografizm
kreacjonizm
intertekstualność
dzieciństwo
przestrzeń
labirynt
motyw
wątek
genealogia
metafizyka
demaskacja
karnawał
materialność
sensualność
onomatopeja
synestezja
wyliczenie
animizacja
dadaizm
surrealizm
metafizyczny obraz
ciężarówka
Fowizm
eksperyment
rebelia
ikonoklyzm
ekspresjonizm
kubizm
futyryzm
konstrukcjonizm
suprematyzm
neo‑plastycyzm
psychoanaliza
kolaż
fotomontaż
asamblaż
tajemnica
ezoteryka
manifest
prowokacja
Teksty i nagrania
Let's talk about avant‑garde. Repeating lesson
Links to the lessons: 1 , 2 , 3 , 4 , 5