Tytuł: Jak napisać sprawozdanie?

Opracowanie scenariusza: Magdalena Trysińska

Temat zajęć

Jak napisać sprawozdanie? Ćwiczymy podstawowe umiejętności dziennikarskie.

Grupa docelowa

Uczniowie klasy V ośmioletniej szkoły podstawowej

Podstawa programowa

I. Kształcenie literackie i kulturowe.

2. Odbiór tekstów kultury. Uczeń:

1) identyfikuje wypowiedź jako tekst informacyjny, publicystyczny lub reklamowy;

5) odróżnia zawarte w tekście informacje ważne od drugorzędnych;

6) odróżnia informacje o faktach od opinii.

II. Kształcenie językowe.

2. Zróżnicowanie języka. Uczeń:

2) posługuje się oficjalną i nieoficjalną odmianą polszczyzny;

3) używa stylu stosownego do sytuacji komunikacyjnej;

6) rozpoznaje słownictwo neutralne i wartościujące, rozumie ich funkcje w tekście;

7) dostosowuje sposób wyrażania się do zamierzonego celu wypowiedzi;

3. Komunikacja językowa i kultura języka. Uczeń:

1) identyfikuje tekst jako komunikat; rozróżnia typy komunikatu: informacyjny, literacki, reklamowy, ikoniczny;

2) identyfikuje nadawcę i odbiorcę wypowiedzi.

2. Mówienie i pisanie. Uczeń:

1) tworzy spójne wypowiedzi - sprawozdanie;

9) wykorzystuje wiedzę o języku w tworzonych wypowiedziach.

Ogólny cel kształcenia

Kształcenie umiejętności relacjonowania wydarzeń.

Kształtowane kompetencje kluczowe

  • porozumiewanie się w języku ojczystym;

  • porozumiewanie się w językach obcych;

  • kompetencje społeczne i obywatelskie.

Cele operacyjne

Uczeń:

  • odróżnia zawarte w tekście informacje ważne od drugorzędnych;

  • posługuje się oficjalną odmianą polszczyzny;

  • wskazuje treści, które powinny się znaleźć w sprawozdaniu;

  • poprawnie używa wyrazów wskazujących następstwo czasowe;

  • gromadzi słownictwo oceniające;

  • ocenia wydarzenie.

Metody/techniki kształcenia

  • elementy metody podajacej;

  • problemowa: rozmowa kierowana;

  • programowane: z użyciem komputera i e‑podręcznika;

  • praktyczna: ćwiczeń przedmiotowych, tekstu przewodniego.

Formy pracy

  • aktywność indywidualna jednolita;

  • aktywność zbiorowa jednolita;

  • aktywność w parach.

Przebieg lekcji

Faza wprowadzająca

1. Określenie celu zajęć, którym jest tworzenie sprawozdania z jakiegoś wydarzenia. Podanie kryterów sukcesu.

2. Wprowadzenie do tematu w formie zabawy: uczniowie układają z puzzli obrazek.

Faza realizacyjna

1. W ramach indywidualnej aktywności uczniowie czytają tekst w języku polskim z e‑podręcznika - fragment „Spacerownika Dolnośląskiego” Tomasza Wysockiego. Nauczyciel kieruje lekturą, prosząc uczniów o przemyślenie celu wypowiedzi.

2. W tekście e‑podręcznika niektóre fragmenty są wytłuszczone. Uczniowie proszeni są o opracowanie pytań dotyczących tych fragmentów. Nauczyciel może poinstruować uczniów, aby pracowali w parach: jeden uczeń zadaje pytanie, a drugi odpowiada na nie.

3. Wyszukiwanie informacji w tekście (ćw. 4).

4. Nauczyciel przedstawia materiał w sprawozdaniu jako formę wypowiedzi, np. „Sprawozdanie jest ustną lub pisemną relacją z wydarzeń, w których uczestniczył oraz ich postępów. Pisząc sprawozdanie, należy pamiętać o podaniu szczegółowych informacji - odpowiedzi na następujące pytania: kto?, kiedy?, gdzie?, w czym?, co on z kolei zrobił? Fakty, nazwiska, daty i liczby są ważne. Użyj pierwszej osoby liczby pojedynczej lub mnogiej. W sprawozdaniu potrzebujesz słownika oznaczającego sekwencję czasową, np. na początku, potem, dalej, z kolei, na końcu, podsumowując i oceniając słownictwo (opisujące twoje uczucia i wrażenia), np. świetne, ciekawe, atrakcyjne, nudne, proste, zasypiające, zmarnowany czas. Opisz kolejno wydarzenia (w kolejności chronologicznej). Do sprawozdania możesz dołączyć mapę z trasą i zdjęciami. „

5. Uczniowie ćwiczą umiejętności pisania sprawozdania (polecenie 5). Aby ułatwić pracę, nauczyciel może podzielić klasę na dwie grupy: uczniowie z grupy 1 wyrażają pozytywną opinię na temat wydarzenia, a ci z grupy 2 - negatywną. Ocena tekstowa pod kątem poprawności wdrożenia gatunku (ćw 6). Wskazanie elementów sprawozdania w tekście.

Faza podsumowująca

Nauczyciel zadaje pytania skłaniajace do podsumowania, np.

  • Kto może napisać sprawozdanie?

  • W jakim celu pisze się sprawozdanie?

  • Kto może być odbiorcą sprawozdania?

  • O czym należy pamiętać, pisząc sprawozdanie?

Praca domowa

Napisz sprawozdanie na temat dowolnego wydarzenia, np. wycieczka, koncert, mecz itp.

W tej lekcji zostaną użyte m.in. następujące pojęcia oraz nagrania

Pojęcia

report
report
R1c49RsjGd9iT
Nagranie dźwiękowe słówka: report.

sprawozdanie

account
account
Rag56N2cO7OZp
Nagranie dźwiękowe słówka: account.

relacja

dwarf
dwarf
RY6go6BdUhLPA
Nagranie dźwiękowe słówka: dwarf.

krasnal

potion
potion
Rw6E6cap3WOlf
Nagranie dźwiękowe słówka: potion.

mikstura

lantern
lantern
R5PRixynghuVk
Nagranie dźwiękowe słówka: lantern.

latarnia

settlement
settlement
R1HdZHB3wh4ST
Nagranie dźwiękowe słówka: settlement.

osada

tenement house
tenement house
REz1mQQNa9D7u
Nagranie dźwiękowe słówka: tenement house.

kamieniczka

castle
castle
R1MFaTpFIhPO1
Nagranie dźwiękowe słówka: castle.

zamek

prison
prison
RS9ph3DcmvN1z
Nagranie dźwiękowe słówka: prison.

więzienie

Market
Market
R9dj88lno0etl
Nagranie dźwiękowe słówka: Market.

Rynek

Teksty i nagrania

RVd2bwGNhCztD
Nagranie abstraktu

How to write a report?

A report is an oral or written account of the events in which one took part; a presentation of the course of events. When writing a report, one must remember to provide specific information – preferably in the form of answers to the following questions: who?, when?, where?, what did they take part in? what did they do? Facts, names, dates and numbers are important. Present your story in the first person singular or plural.

A report requires words specifying the sequence of time, e.g. at the beginning, then, subsequently, later, next, at the end, and evaluating the events (describing your feelings and impressions), e.g. great, interesting, attractive, boring, average, sleepy, a waste of time etc. Events should be presented in sequence (in chronological order). You can attach a tour map and photos to the report.