Tytuł: Jak napisać podanie?

Opracowanie scenariusza: Katarzyna Maciejak

Temat zajęć

Podaj dalej – piszemy podanie.

Grupa docelowa

Uczniowie klasy VI ośmioletniej szkoły podstawowej.

Podstawa programowa

II. Kształcenie językowe.

2. Zróżnicowanie języka. Uczeń:

2) posługuje się oficjalną i nieoficjalną odmianą polszczyzny;

3) używa stylu stosownego do sytuacji komunikacyjnej;

7) dostosowuje sposób wyrażania się do zamierzonego celu wypowiedzi;

3. Komunikacja językowa i kultura języka. Uczeń:

1) identyfikuje tekst jako komunikat; rozróżnia typy komunikatu: informacyjny, literacki, reklamowy, ikoniczny;

2) identyfikuje nadawcę i odbiorcę wypowiedzi;

3) określa sytuację komunikacyjną i rozumie jej wpływ na kształt wypowiedzi;

7) rozumie, na czym polega etykieta językowa i stosuje jej zasady.

III. Tworzenie wypowiedzi

1. Elementy retoryki. Uczeń:

1) uczestniczy w rozmowie na zadany temat, wydziela jej części, sygnały konstrukcyjne wzmacniające więź między uczestnikami dialogu, tłumaczące sens;

2) rozróżnia argumenty odnoszące się do faktów i logiki oraz odwołujące się do emocji;

3) tworzy logiczną, semantycznie pełną i uporządkowaną wypowiedź, stosując odpowiednią do danej formy gatunkowej kompozycję i układ graficzny; rozumie rolę akapitów w tworzeniu całości myślowej wypowiedzi;

4) dokonuje selekcji informacji;

5) zna zasady budowania akapitów;

6) rozróżnia i wskazuje środki perswazji, rozumie ich funkcję.

2. Mówienie i pisanie. Uczeń:

1) tworzy spójne wypowiedzi w następujących formach gatunkowych: tekst o charakterze argumentacyjnym;

IV Samokształcenie. Uczeń:

5) korzysta ze słowników ogólnych języka polskiego, także specjalnych, oraz słownika terminów literackich.

Ogólny cel kształcenia

Uczniowie uczą się pisać podanie oraz dobierać argumenty.

Cele operacyjne

Uczeń:

  • korzysta ze słownika jezyka polskiego;

  • rozróżnia znaczenia słowa „podanie”;

  • wyjaśnia, jakie elementy powinno zawierać podanie;

  • potrafi rozplanować graficznie poszczególne elementy podania;

  • stosuje podstawowe zwroty grzecznościowe;

  • nabywa umiejetności argumentowania;

  • tworzy własne podanie.

Metody nauczania

  • podająca: pogadanka;

  • praktyczne: ćwiczenia przedmiotowe;

  • programowane: z użyciem komputera, z użyciem e‑podręcznika.

Formy pracy

  • aktywność indywidualna jednolita;

  • aktywność w grupach;

  • aktywność zbiorowa.

Przebieg zajęć

Faza wprowadzająca

1. Nauczyciel określa cel zajęć: uczniowie dowiedzą się, jakie elementy powinno zawierać podanie, w jakich sytuacjach się je składa oraz stworzą własne podanie.

2. Nauczyciel zachęca uczniów do wykonania zadania interaktywnego nr 1, polegającego na wyszukaniu w internetowym Słowniku języka polskiego PWN definicji słowa „podanie” i zrozumieniu różnych jego znaczeń.

Faza realizacyjna

1. Nauczyciel informuje, że podczas tej lekcji uczniów będzie interesowało „podanie” w znaczeniu „pismo z prośbą skierowane do władz”. Pyta, do kogo i w jakiej sprawie można skierować podanie. Następnie podkreśla, że podanie charakteryzuje się stałą budową, i zachęca uczniów do wyliczenia elementów, z których powinno się składać.

2. Uczniowie wykonują zadanie interaktywne nr 1 – wybierają ze zbioru elementy, które powinny się znaleźć w podaniu (m.in. dane nadawcy, miejscowość i data, podpis).

3. Nauczyciel podkreśla, że podanie pisze się na kartce A4, a poszczególne informacje umieszcza się w stałych, przewidywalnych dla odbiorcy miejscach, np. w prawym górnym rogu powinna znaleźć się data, a w lewym – dane nadawcy. Przypomina także o odręcznym podpisie, który jest niezbędnym elementem podania. Pyta uczniów, jak sądzą, czemu ma służyć odręczny podpis, co ma wyrażać.

4. Uczniowie wykonują zadanie interaktywne nr 2 (mapa interaktywna), polegające na graficznym rozplanowaniu poszczególnych elementów podania.

5. Nauczyciel informuje, że – aby zwiększyć szanse na pozytywne rozpatrzenie prośby – warto poprzeć ją przekonującymi argumentami. Pyta uczniów, czym są argumenty i w jakich sytuacjach ich używamy. Uczniowie powinni wymienić sytuacje z życia codziennego, np. przekonanie rodziców do podwyższenia kieszonkowego, kupna psa, prośba do nauczyciela o podwyższenie oceny.

6. Uczniowie podzieleni na grupy zastanawiają się, jakich argumentów użyliby, zwracając się z prośbą o:

Grupa I: zorganizowanie wycieczki szkolnej do wybranego miasta.

Grupa II: zwrot kosztów biletu z powodu dużego opóźnienia pociągu.

Grupa III: remont boiska szkolnego i wybudowanie na nim plenerowej siłowni.

Grupa IV: przeznaczenie funduszy na sprzątnięcie zaśmieconego kawałka lasu.

Grupa V: zwrot kosztów biletu z powodu dużego opóźnienia pociągu.

Przedstawiciele grup prezentują argumenty. Następnie nauczyciel przeprowadza anonimowe głosowanie na najtrafniejsze, zdaniem uczniów, argumenty. Uczniowie na karteczkach podają numer grupy, która ich zdaniem zaprezentowała najbardziej przekonujące argumenty. Po policzeniu głosów członkowie grupy, która zwyciężyła, mogą zostać nagrodzeni.

7) Nauczyciel informuje, że podanie powinno zawierać także zwroty grzecznościowe. Uczniowie wykonują zadanie interaktywne nr 3 – wybierają zwroty, które, ich zdaniem, można zastosować w podaniu (m. in. Szanowna Pani, Z poważaniem, Z wyrazami szacunku itp.).

Faza podsumowująca

Nauczyciel inicjuje dyskusję podsumowującą na temat:

  • Komu może się przydać umiejetność pisania podania?

  • W jakim celu piszemy podania?

  • Który z elementów podania wydaje się wam najtrudniejszy? Dlaczego?

  • Który z elementów podania wydaje się wam najważniejszy? Dlaczego?

Praca domowa

Napisz podanie o przyjęcie do wybranego przez ciebie liceum. Nie zapomnij o znalezieniu i umieszczeniu odpowiednich informacji (np. adresu szkoły) oraz uargumentowaniu prośby.

W tej lekcji zostaną użyte m.in. następujące pojęcia oraz nagrania

Pojęcia

application
application
RJ4xk0xP9q5o0
Nagranie dźwiękowe słówka

podanie (np. o pracę)

recipient
recipient
RY5yKwjRBgHRV
Nagranie dźwiękowe słówka

odbiorca, adresat

addressee
addressee
RHp7hpgInmNuv
Nagranie dźwiękowe słówka

adresat, odbiorca (listu, podania)

sender
sender
RxoZ4yA77TB9q
Nagranie dźwiękowe słówka

nadawca

argument
argument
R1IHOM46rKcaM
Nagranie dźwiękowe słówka

argument, dowód

best regards
best regards
RQiVJy4Qneux1
Nagranie dźwiękowe słówka

Pozdrawiam serdecznie

polite form
polite form
RohY9suJm3nV6
Nagranie dźwiękowe słówka

forma grzecznościowa

request
request
R9lQdDyZPniWl
Nagranie dźwiękowe słówka

podanie (z prośbą lub żądaniem)

signature
signature
RYjZRCzNIqYlO
Nagranie dźwiękowe słówka

podpis

title
title
RLZSd9KqC8hjM
Nagranie dźwiękowe słówka

tytuł (odbiorcy), np. Mr, Mrs, Ms.

sincerely
sincerely
R1OM9gJsygkFH
Nagranie dźwiękowe słówka

Z poważaniem

Teksty i nagrania

R5V3f4WYQStVh
Nagranie abstraktu

How to write a letter of application or request?

A letter, a story, passing the ball to another player or the distance that the ball crosses? It wasn’t difficult to guess the right meaning of the word that we will deal with today. Probably all of you were right and you know that we will talk about a letter. Do you know to whom can the application/request letter be directed? On what matters? What elements should it contain?

Remember that your application/request letter should be written on the size A4 paper and particular information should be placed in the same, predictable for the reader, places. For example, in the top right corner there should always be the date and in the top left corner – the sender's details. You should also remember about the signature. The composition of the official letter in English is slightly different – the example is given at the end.

To increase your chances for your request to be fulfilled, it is worth to support it with some convincing arguments.

Letter of request and letter of application should contain the appropriate polite forms.

How to write an official letter in English? It is very simple.

Now you know how to write a really good letter. Try it!