Lesson plan (Polish)
Tytuł: Dom jest tam, gdzie jesteśmy wszyscy razem
Opracowanie scenariusza: Magdalena Trysińska
Temat zajęć:
Dom jest tam... Znaczenie domu w życiu człowieka.
Grupa docelowa:
Uczniowie klasy IV szkoły podstawowej.
Podstawa programowa
I. Kształcenie literackie i kulturowe.
1. Czytanie utworów literackich. Uczeń:
1) omawia elementy świata przedstawionego, wyodrębnia obrazy poetyckie w poezji;
4) zna i rozpoznaje w tekście literackim: epitet, porównanie, przenośnię, wyrazy dźwiękonaśladowcze, zdrobnienie, zgrubienie, uosobienie, ożywienie, apostrofę, anaforę, pytanie retoryczne, powtórzenie oraz określa ich funkcje;
9) charakteryzuje podmiot liryczny, narratora i bohaterów w czytanych utworach;
12) określa tematykę oraz problematykę utworu;
14) nazywa wrażenia, jakie wzbudza w nim czytany tekst;
15) objaśnia znaczenia dosłowne i przenośne w tekstach;
17) przedstawia własne rozumienie utworu i je uzasadnia;
18) wykorzystuje w interpretacji tekstów doświadczenia własne oraz elementy wiedzy o kulturze;
19) wyraża własny sąd o postaciach i zdarzeniach.
II. Kształcenie językowe.
2. Zróżnicowanie języka. Uczeń:
3) używa stylu stosownego do sytuacji komunikacyjnej;
5) rozpoznaje w wypowiedziach związki frazeologiczne, dostrzega ich bogactwo, rozumie ich znaczenie oraz poprawnie stosuje w wypowiedziach;
III. Tworzenie wypowiedzi.
1. Elementy retoryki. Uczeń:
3) tworzy logiczną, semantycznie pełną i uporządkowaną wypowiedź, stosując odpowiednią do danej formy gatunkowej kompozycję i układ graficzny; rozumie rolę akapitów w tworzeniu całości myślowej wypowiedzi;
2. Mówienie i pisanie. Uczeń:
5) opowiada o przeczytanym tekście.
Ogólny cel kształcenia
Kształcenie umiejętności dostrzegania w tekście wartości ważnych dla człowieka.
Kształtowane kompetencje kluczowe
porozumiewanie się w języku ojczystym;
porozumiewanie się w językach obcych;
umiejętność uczenia się;
kompetencje społeczne i obywatelskie.
Cele operacyjne
Uczeń:
wyjaśnia poetyckie znaczenie słowa „dom”;
odczytuje pozytywne wartości wpisane w tekst;
tworzy spójny tekst;
tworzy wiersz;
prezentuje własne zdanie i je uzasadnia.
Metody/techniki kształcenia
problemowe: klasyczna, aktywizująca;
programowane: z użyciem komputera, z użyciem e‑podręcznika;
praktyczne: przewodniego tekstu, ćwiczenia przedmiotowe.
Formy pracy
aktywność indywidualna jednolita;
aktywność w parach;
aktywność grupowa zróżnicowana;
aktywność zbiorowa.
Przebieg zajęć
Faza wprowadzająca
1. Nauczyciel określa cel zajęć, którym będzie stworzenie przez uczniów poetyckiego obrazu domu.
2. Nauczyciel i uczniowie uruchamiają lekcję “Home is where all of us are together”. Uczniowie słuchają pierwszej części nagrania.
3. Tworzenie mapy interaktywnej, indywidualnie lub w parach (zadanie 1) - zapisywanie skojarzeń ze słowem „dom”. Nauczyciel pyta uczniów o wypisane skojarzenia. Wybrany uczeń może zapisać je w formie mapy myśli na tablicy. Uczniowie, podając swoje skojarzenia, powinni podać również dla nich uzasadnienie. Uczniowie przerysowują mapę myśli do swoich zeszytów.
Faza realizacyjna
1. Uczniowie wykonują zadanie 2, leksykalne: rozpoznawanie różnych typów domów.
2. Następnie nauczyciel uruchamia lekcję „Dom jest tam, gdzie jesteśmy wszyscy razem” na epodreczniki.pl i odczytuje głośno wiersz „Czas miłości” Wiktora Woroszylskiego lub prosi wybranego ucznia o odczytanie go.
3. Nauczyciel zachęca uczniów do wypowiadania się na temat wiersza: Co jest główną myślą tego wiersza? Czym dla narratora wiersza jest dom? Jak rozumiecie jego tytuł?
4. Uczniowie uzupełniają swoje mapy myśli o skojarzenia, które pojawiły się w wierszu, a wcześniej nie były wynotowane na tablicy.
5. Uczniowie wykonują zadanie interaktywne 5: dom moich marzeń. Wybierają przedmioty i osoby, które ich zdaniem tworzą dom. Zadanie nie ma opcji sprawdzania, wszystkie odpowiedzi są możliwe. Nauczyciel powinien sprawdzić odpowiedzi uczniów i opatrzyć je komentarzem (zadanie 6).
6. Uczniowie, w parach lub indywidualnie, tworzą wiersz o domu. Mogą go przygotować w formie odpowiedzi na podane w treści zadania 7 pytania lub w inny sposób, według sugestii nauczyciela.
7. Prezentacja wierszy na forum klasy.
Faza podsumowująca
Nauczyciel prosi wybranych/chętnych uczniów o podjęcie próby podsumowania lekcji. Każdą wypowiedź opatruje komentarzem.
Praca domowa
Przeprowadź ankietę wśród osób w różnym wieku, pytając o skojarzenia ze słowem „dom”. Czy któreś słowa się powtarzają? Zapisz wnioski z ankiety w zeszycie.
W tej lekcji zostaną użyte m.in. następujące pojęcia oraz nagrania
Pojęcia
mapa myśli
wiersz, utwór liryczny, czasami opatrzony rymami.
uczucia
Teksty i nagrania
Home is where all of us are together
Home is not about objects: wallpapers, furniture, chandeliers, or paintings. Home is about people being together. Even when it is dark and cold there is love and trust. In order to build a home you need people who want to do something together. Home can be anywhere.