Tytuł: Poetycki obraz zjawiska atmosferycznego

Opracowanie scenariusza: Magdalena Trysińska

Temat zajęć

Poetycki obraz zjawiska atmosferycznego. Jak opisać burzę?

Grupa docelowa

Uczniowie klasy V ośmioletniej szkoły podstawowej

Podstawa programowa

I. Kształcenie literackie i kulturowe.

1. Czytanie utworów literackich. Uczeń:

1) omawia elementy świata przedstawionego, wyodrębnia obrazy poetyckie w poezji;

4) zna i rozpoznaje w tekście literackim: epitet, porównanie, przenośnie, wyrazy dźwiękonaśladowcze, zdrobnienie, zgrubienie, uosobienie, ożywienie, apostrofę, anaforę, pytanie retoryczne, powtórzenie oraz określa ich funkcje;

12) określa tematykę oraz problematykę utworu;

14) nazywa wrażenia, jakie wzbudza w nim czytany tekst;

15) objaśnia znaczenia dosłowne i przenośne w tekstach;

17) przedstawia własne rozumienie utworu i je uzasadnia;

18) wykorzystuje w interpretacji tekstów doświadczenia własne oraz elementy wiedzy o kulturze;

2. Odbiór tekstów kultury. Uczeń:

12) dokonuje odczytania tekstów poprzez przekład intersemiotyczny (np. rysunek, drama, spektakl teatralny).

II. Kształcenie językowe.

1. Gramatyka języka polskiego. Uczeń:

1) rozpoznaje w wypowiedziach części mowy (rzeczownik, czasownik, przymiotnik, przysłówek, liczebnik, zaimek, przyimek, spójnik, partykuła, wykrzyknik) i określa ich funkcję w tekście;

2. Zróżnicowanie języka. Uczeń:

5) rozpoznaje w wypowiedziach związki frazeologiczne, dostrzega ich bogactwo, rozumie ich znaczenie oraz poprawnie stosuje w wypowiedziach.

III. Tworzenie wypowiedzi.

1. Elementy retoryki. Uczeń:

1) uczestniczy rozmowie na zadany temat (...);

3) tworzy logiczną, semantycznie pełną i uporządkowaną wypowiedź, stosując odpowiednią do danej formy gatunkowej kompozycję i układ graficzny (...);

4) dokonuje selekcji informacji;

2. Mówienie i pisanie. Uczeń:

4) redaguje notatki;

IV. Samokształcenie. Uczeń:

1) doskonali ciche i głośne czytanie;

2) doskonali różne formy zapisywania pozyskanych informacji;

3) korzysta z informacji zawartych w różnych źródłach, gromadzi wiadomości, selekcjonuje informacje;

9) rozwija umiejętność efektywnego posługiwania się technologią informacyjną oraz zasobami internetowymi i wykorzystuje te umiejętności do prezentowania własnych zainteresowań.

Ogólny cel kształcenia

Uczeń rozwija umiejętność opisu zjawisk przyrodniczych oraz wrażeń, jakie wywołują.

Kształtowane kompetencje kluczowe

  • porozumiewanie się w języku ojczystym;

  • porozumiewanie się w językach obcych;

  • świadomość i ekspresja kulturalna.

Cele operacyjne

Uczeń:

  • nazywa zjawiska atmosferyczne towarzyszące burzy;

  • używa związków wyrazowych związanych z pojęciem burzy;

  • tworzy rodzinę wyrazów do słowa “burza”;

  • odczytuje sens wiersza;

  • rozpoznaje wyrazy dźwiękonaśladowcze w wierszu;

  • określa nastrój wiersza.

Metody/techniki kształcenia

  • problemowa: rozmowa kierowana, dyskusja;

  • programowane: z użyciem komputera i e‑podręcznika;

  • praktyczna: ćwiczeń przedmiotowych, praca z tekstem poetyckim.

Formy pracy

  • aktywność indywidualna jednolita;

  • aktywność zbiorowa jednolita.

Przed lekcją

Nauczyciel prosi wyznaczonego ucznia lub uczniów, by przygotowali tło muzyczne do lekcji. Niech to będzie nagranie instrumentalne przypominające burzę lub nagranie dźwiękowe samej burzy.

Przebieg lekcji

Faza wprowadzająca

1. Nauczyciel określa cel zajęć. Podaje uczniom kryteria sukcesu.

2. Co robisz, kiedy jest burza? Pogadanka (ćw. 1). Pytania do uczniów:

  • Czy lubicie burzę?

  • A może się jej boicie? Z jakich powodów?

  • Jak się zachowujecie w czasie burzy?

  • Co powinna zrobić osoba, która nie zdażyła się schować przed burzą?

Jako podsumowanie pogadanki analizujemy z uczniami schemat w abstrakcie.

Faza realizacyjna

1. Rozwijanie słownictwa potrzebnego do opisu burzy (wykreślanka oraz ćw. 2, 3 i 4). Układanie zdań z zastosowaniem związków frazeologicznych poznanych w ćw. 3. Przy tworzeniu rodziny wyrazów rzeczownika burza należy zwrócić uwagę m.in. na takie wyrażenia, jak: oburzyć się, oburzony, wzburzony człowiek, wzburzone morze.

2. Po bloku ćwiczeń interaktywnych zabawa ruchowa. Nauczyciel prosi wybranego ucznia lub uczniów o zaprezentowanie przygotowanego nagrania. Jest to okazja do swobodnego poruszania się po klasie. Można tańczyć, chodzić, poruszać się w wybrany przez siebie sposób do dźwięków nagrania. Zabawa ma na celu wyrażenie emocji wywołanych przez odgłosy burzy tańcem i ruchem.

3. Lektura wiersza A. Mickiewicza „Burza”. Nauczyciel prosi, aby uczniowie, słuchając głosowej interpretacji utworu, wyobrażali sobie opisaną w wierszu burzę. Następnie uczniowie czytają tekst indywidualnie.

4. Interpretacja tekstu poetyckiego. Ustalenie podmiotu lirycznego i sytuacji lirycznej oraz celu wypowiedzi.

5. Analiza utworu. Zaznaczenie w tekście utworu fragmentów oddziałujących na różne zmysły (ćw. 6) oraz onomatopei (ćw. 7). Ponowne odczytanie wiersza na głos z wyrazistą intonacją wyrazów dźwiękonaśladowczych (ćw. 8).

Faza podsumowująca

Nauczyciel zadaje pytania składniające uczniów do podsumowania, np.

  • Jakimi środkami poetyckimi można przekazać wrażenia towarzyszące zjawiskom atmosferycznym, np. burzy?

  • Jaką funkcję mają środki stylistyczne użyte w wierszu „Burza”?

  • Jakie uczucia wywołał w was opis burzy?

Praca domowa

Posługując się wybraną techniką plastyczną zilustruj wybrany fragment poetyckiego opisu burzy. Nadaj tytuł swojemu dziełu i podpisz się inicjałem, pseudonimem lub imieniem i nazwiskiem.

W tej lekcji zostaną użyte m.in. następujące pojęcia oraz nagrania

Pojęcia

atmospheric phenomena
atmospheric phenomena
RvsmdMjEGy32f
Nagranie słówka: atmospheric phenomena

zjawisko atmosferyczne

storm
storm
RVDOtHSr3G0Oj
Nagranie słówka: storm

burza, nawałnica

lightning
lightning
R1NlsC8z2P7pD
Nagranie słówka: lightning

błyskawicza

thunderstorm
thunderstorm
R1bdpqgIccrPq
Nagranie słówka: thunderstorm

burza z piorunami

thunder
thunder
R3OBg2qzPidbB
Nagranie słówka: thunder

grzmot

hurricane
hurricane
R1RAOVGcFg4De
Nagranie słówka: hurricane

huragan

bolt
bolt
RE3IIIcip6QZ3
Nagranie słówka: bolt

piorun

downpour
downpour
RJSzOCaqUmM7p
Nagranie słówka: downpour

ulewa

stormy
stormy
RrHCoLd7AuIUi
Nagranie słówka: stormy

burzliwy

thundery
thundery
R1TOpSMWPwJiE
Nagranie słówka: thundery

burzowy

to incite
to incite
RW1AyzLV1xCp6
Nagranie słówka: to incite

podburzać

agitation
agitation
R1ICV0rmpV48B
Nagranie słówka: agitation

wzburzenie

destructor
destructor
RmimTkXhx7aka
Nagranie słówka: destructor

burzyciel

shroud
shroud
RcpOT6UTEdeEO
Nagranie słówka: shroud

całun

horizon
horizon
RGvkCkBaSAi7t
Nagranie słówka: horizon

widnokrąg

to rustle
to rustle
Rbbu58CQ0ytEw
Nagranie słówka: to rustle

szumieć

to murmur
to murmur
R1AmA1oz4iNtL
Nagranie słówka: to murmur

szemrać

to roar
to roar
RtQIlow4hFPxU
Nagranie słówka: to roar

ryczeć

to douse
to douse
R18Bg6F0GQ2iv
Nagranie słówka: to douse

chlusnąć

blessed candle
blessed candle
Rs4XxIeBQCbuH
Nagranie słówka: blessed candle

gromnica

ceiling beam
ceiling beam
R1KAewazNHteL
Nagranie słówka: ceiling beam

belka stropowa

tooth decay
tooth decay
RfSS6LpUxpn1Z
Nagranie słówka: tooth decay

próchnica zębów

smoke
smoke
R1BOfjhZPOdQ2
Nagranie słówka: smoke

dym

Teksty i nagrania

RJJMZ0WynbGRW
Nagranie abstraktu

Poetic description of the atmospheric phenomenon