V. The operations with the common and decimal fractions. The student:
2) adds, subtracts, multiplies, divides the decimal fractions by mental calculation (in the simplest operations), in writing or using the calculator (in the difficult ones);
7) calculates the value of the simple arithmetic expressions using the rules of the order of operationsorder of operationsorder of operations;
8) does the operations with the decimal fractions using his own, proper strategies or using the calculator.
The teacher informs the students they are going to develop the ability of doing the operations with the decimal fractions in practical situations.
[Interactive graphics]
The students work individually using their computers. They are going to watch the difference between the gross weightgross weightgross weight, the net weightnet weightnet weight and the taretaretare.
The students come up with the conclusion:
The total mass of the goods including the packaging is called the gross weightgross weightgross weight.
The mass of the goods without any packaging is called the net weightnet weightnet weight.
The mass of the packaging is called the taretaretare.
The students solve the tasks using the information above.
The litter for cats can be bought in the packets of eight, of ten and of fifteen kilos. The bag containing eight kilos of litter costs 15PLN, of ten kilos costs 18 PLN and of fifteen kilos costs 28 PLN.
Juliusz wants to buy 100 kilos of litter. Which type of the packaging should he choose?
Task 3
How much should be paid for 1 kg 27 dag of tomatoes if one kilo of them costs 2.20 PLN?
Task 4
The price of the book which was 32 PLN fell over 8%. How much money did the price go down? How much is the book after the discount?
Task 5
If you pay the money for the deposit, the bank offers 6% of the initial deposit after a year. How much money will the bank offer after a year of the deposit of 12 120 PLN?
An extra task:
Become familiar with the information given by the bricklayers from the 17Indeks górny thth century and nowadays.
The bricklayer form the 17Indeks górny thth century: “ I earn 20 grosz a day. 1PLN equals 30 grosz. The shoes are 1PLN 20 grosz. Korzec of rye costs 3 PLN”.
The bricklayer nowadays: “I earn 80 PLN a day.1 PLN equals 100 grosz. The shoes are 150PLN. The kilo of the rye costs 80 grosz”.
KORZEC – it is former Polish measure of the volume which equals 128 litres. Korzec of the rye weights 90 kg.
How many days did the bricklayer in the 17Indeks górny thth century have to work to buy the shoes, and have many days does he have to work nowadays?
How many kilos of rye was the bricklayer able to buy un the 17Indeks górny thth century for his daily income and how many kilos can he buy nowadays?
Mama wysłała Anię do sklepu po truskawki. Dała jej plastikowy koszyczek, żeby truskawki się nie pogniotły w drodze do domu. Pani w sklepie zważyła Ani truskawki wraz z koszyczkiem. Waga wskazała 1,754 kg. Ania poinformowałam panią, że pusty koszyczek waży 220 g. Ile Ania zapłaciła za truskawki, jeżeli cena za 1 kg truskawek wynosi 6 zł?
m7d2241b451e4ecbc_1528449000663_0
Masa opakowania to tara
m7d2241b451e4ecbc_1528449084556_0
Drugi
m7d2241b451e4ecbc_1528449076687_0
V. Działania na ułamkach zwykłych i dziesiętnych. Uczeń:
2) dodaje, odejmuje, mnoży i dzieli ułamki dziesiętne w pamięci (w przykładach najprostszych), pisemnie i za pomocą kalkulatora (w przykładach trudnych);
7) oblicza wartość prostych wyrażeń arytmetycznych, stosując reguły dotyczące kolejności wykonywania działań;
8) wykonuje działania na ułamkach dziesiętnych, używając własnych, poprawnych strategii lub za pomocą kalkulatora.
m7d2241b451e4ecbc_1528449068082_0
45 minut
m7d2241b451e4ecbc_1528449523725_0
Wykonywanie nieskomplikowanych obliczeń w pamięci lub w działaniach trudniejszych pisemnie oraz wykorzystanie tych umiejętności w sytuacjach praktycznych.
m7d2241b451e4ecbc_1528449552113_0
1. Działania na ułamkach dziesiętnych.
2. Rozwiązywanie zadań z zastosowaniem działań na ułamkach dziesiętnych.
m7d2241b451e4ecbc_1528450430307_0
Uczeń:
- rozwiązuje zadania tekstowe z zastosowaniem działań na ułamkach dziesiętnych,
- oblicza wartości wyrażeń arytmetycznych.
m7d2241b451e4ecbc_1528449534267_0
1. Burza mózgów.
2. Analiza sytuacyjna.
m7d2241b451e4ecbc_1528449514617_0
1. Praca indywidualna.
2. Praca grupowa.
m7d2241b451e4ecbc_1528450127855_0
Uczniowie przypominają sposoby dodawania, odejmowania, mnożenia i dzielenia ułamków dziesiętnych.
m7d2241b451e4ecbc_1528446435040_0
Nauczyciel informuje, że uczniowie będą doskonalić umiejętności wykonywania działań na ułamkach dziesiętnych w sytuacjach praktycznych.
[Grafika interaktywna]
Uczniowie pracują indywidualnie, korzystając z komputerów. Ich zadaniem jest zaobserwowanie różnicy między masą brutto, netto i tarą.
Uczniowie formułują wniosek.
Masę towaru wraz z opakowaniem nazywamy masą brutto.
Mama wysłała Anię do sklepu po truskawki. Dała jej plastikowy koszyczek, żeby truskawki się nie pogniotły w drodze do domu. Pani w sklepie zważyła Ani truskawki wraz z koszyczkiem. Waga wskazała 1,754 kg. Ania poinformowałam panią, że pusty koszyczek waży 220 g. Ile Ania zapłaciła za truskawki, jeżeli cena za 1 kg truskawek wynosi 6 zł?
Polecenie 2
Żwirek dla kota można kupić w opakowaniach ośmiokilogramowych, dziesięciokilogramowych lub piętnastokilogramowych.
Opakowanie zawierające 8 kg żwirku kosztuje 15 zł, zawierające 10 kg żwirku kosztuje 18 zł, a zawierające 15 kg żwirku kosztuje 28 zł.
Pan Juliusz chce kupić 100 kg żwirku. Który rodzaj opakowań powinien wybrać?
Polecenie 3
Ile trzeba zapłacić za 1 kg 27 dag pomidorów, jeżeli 1 kg kosztuje 2,20 zł?
Polecenie 4
Cenę książki, wynoszącą 32 zł, obniżono o 8%. O ile złotych potaniała ta książka? Ile kosztuje książka po obniżce?
Polecenie 5
Do pieniędzy wpłaconych na lokatę bank po roku dopisuje 6% początkowej kwoty. Ile złotych dopisze bank po roku do kwoty 12 120 zł?
Polecenie dla chętnych
Zapoznaj się z informacjami podanymi przez murarza z XVII w. oraz przez murarza obecnie.
Murarz z XVII w. „Zarabiam 20 gr dziennie. 1 zł to 30 gr. Buty kosztują 1 zł 20 gr. Korzec żyta kosztuje 3 zł”.
Murarz z XXI w. „Zarabiam 80 zł dziennie. 1 zł to 100 gr. Buty kosztują 150 zł. Kilogram żyta kosztuje 80 gr”.
KORZEC – to dawna polska miara objętości równa 128 litrom. Korzec żyta waży 90 kg.
Ile dni musiał pracować murarz w XVII wieku, aby kupić buty, a ile musi pracować obecnie?
Ile kilogramów żyta mógł kupić murarz w XVII wieku za swój dzienny zarobek, a ile może kupić obecnie?
m7d2241b451e4ecbc_1528450119332_0
Uczniowie wykonują ćwiczenia utrwalające.
Następnie wspólnie podsumowują zajęcia, formułując wnioski do zapamiętania:
- Masę towaru wraz z opakowaniem nazywamy masą brutto. - Masę towaru bez opakowania nazywamy masą netto. - Masa opakowania to tara.
order of operations1
order of operations
kolejność wykonywania działań
R1JMTBxr4dxko1
wymowa w języku angielskim: the order of operations
wymowa w języku angielskim: the order of operations