Temat

Działania na ułamkach dziesiętnych

Etap edukacyjny

Drugi

Podstawa programowa

V. Działania na ułamkach zwykłych i dziesiętnych. Uczeń:

2) dodaje, odejmuje, mnoży i dzieli ułamki dziesiętne w pamięci (w przykładach najprostszych), pisemnie i za pomocą kalkulatora (w przykładach trudnych);

7) oblicza wartość prostych wyrażeń arytmetycznych, stosując reguły dotyczące kolejności wykonywania działań;

8) wykonuje działania na ułamkach dziesiętnych, używając własnych, poprawnych strategii lub za pomocą kalkulatora.

Czas

45 minut

Cel ogólny

Wykonywanie nieskomplikowanych obliczeń w pamięci lub w działaniach trudniejszych pisemnie oraz wykorzystanie tych umiejętności w sytuacjach praktycznych.

Cele szczegółowe

1. Działania na ułamkach dziesiętnych.

2. Rozwiązywanie zadań z zastosowaniem działań na ułamkach dziesiętnych.

3. Porozumiewanie się w języku angielskim, rozwijanie matematycznych i podstawowych kompetencji naukowo‑technicznych oraz informatycznych, kształtowanie umiejętności uczenia się.

Efekty uczenia

Uczeń:

- rozwiązuje zadania tekstowe z zastosowaniem działań na ułamkach dziesiętnych,

- oblicza wartości wyrażeń arytmetycznych.

Metody kształcenia

1. Burza mózgów.

2. Analiza sytuacyjna.

Formy pracy

1. Praca indywidualna.

2. Praca grupowa.

Etapy lekcji

Wprowadzenie do lekcji

Uczniowie przypominają sposoby dodawania, odejmowania, mnożenia i dzielenia ułamków dziesiętnych.

Realizacja lekcji

Nauczyciel informuje, że uczniowie będą doskonalić umiejętności wykonywania działań na ułamkach dziesiętnych w sytuacjach praktycznych.

[Grafika interaktywna]

Uczniowie pracują indywidualnie, korzystając z komputerów. Ich zadaniem jest zaobserwowanie różnicy między masą brutto, netto i tarą.

Uczniowie formułują wniosek.

Masę towaru wraz z opakowaniem nazywamy masą brutto.

Masę towaru bez opakowania nazywamy masą netto.

Masa opakowania to tara.

Uczniowie rozwiązują zadania, wykorzystując uzyskane informacje.

Polecenie 1

Mama wysłała Anię do sklepu po truskawki. Dała jej plastikowy koszyczek, żeby truskawki się nie pogniotły w drodze do domu. Pani w sklepie zważyła Ani truskawki wraz z koszyczkiem. Waga wskazała 1,754 kg. Ania poinformowałam panią, że pusty koszyczek waży 220 g. Ile Ania zapłaciła za truskawki, jeżeli cena za 1 kg truskawek wynosi 6 zł?  

Polecenie 2

Żwirek dla kota można kupić w opakowaniach ośmiokilogramowych, dziesięciokilogramowych lub piętnastokilogramowych.

Opakowanie zawierające 8 kg żwirku kosztuje 15 zł, zawierające 10 kg żwirku kosztuje 18 zł, a zawierające 15 kg żwirku kosztuje 28 zł.

Pan Juliusz chce kupić 100 kg żwirku. Który rodzaj opakowań powinien wybrać?

Polecenie 3

Ile trzeba zapłacić za 1 kg 27 dag pomidorów, jeżeli 1 kg kosztuje 2,20 zł?

Polecenie 4

Cenę książki, wynoszącą 32 zł, obniżono o 8%. O ile złotych potaniała ta książka? Ile kosztuje książka po obniżce?

Polecenie 5

Do pieniędzy wpłaconych na lokatę bank po roku dopisuje 6% początkowej kwoty. Ile złotych dopisze bank po roku do kwoty 12 120 zł?

Polecenie dla chętnych:

Zapoznaj się z informacjami podanymi przez murarza z XVII w. oraz przez murarza obecnie.

Murarz z XVII w. „Zarabiam 20 gr dziennie. 1 zł to 30 gr. Buty kosztują 1 zł 20 gr.
Korzec żyta kosztuje 3 zł”.

Murarz z XXI w. „Zarabiam 80 zł dziennie. 1 zł to 100 gr. Buty kosztują 150 zł.
Kilogram żyta kosztuje 80 gr”.

KORZEC – to dawna polska miara objętości równa 128 litrom. Korzec żyta waży 90 kg.

Ile dni musiał pracować murarz w XVII wieku, aby kupić buty, a ile musi pracować obecnie?

Ile kilogramów żyta mógł kupić murarz w XVII wieku za swój dzienny zarobek, a ile może kupić obecnie?

Podsumowanie lekcji

Uczniowie wykonują ćwiczenia utrwalające.

Następnie wspólnie podsumowują zajęcia, formułując wnioski do zapamiętania:

- Masę towaru wraz z opakowaniem nazywamy masą brutto.
- Masę towaru bez opakowania nazywamy masą netto.
- Masa opakowania to tara.