Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
E-materiały do kształcenia zawodowego

Magazyn centralny

HAN.02. Prowadzenie działań handlowych – technik handlowiec 522305

bg‑cyan

Magazyny centralne firmy handlowej

WYCIECZKA WIRTUALNA

11
Wycieczka wirtualna - instrukcja

Aby rozpocząć wycieczkę wirtualną należy kliknąć przycisk „uruchom” na ekranie startowym.

RWra0SaCMKLBH
Widok okna startowego wycieczki wirtualnej
Źródło: Eduexpert Sp. z o. o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Po uruchomieniu wycieczki wirtualnej otwiera się wstępny widok, na którym widoczny jest opis wprowadzający do wycieczki. Aby zamknąć opis i przejść do dalszych elementów wycieczki, należy kliknąć w tło tego widoku.

R1TXTpRaXxv7I1
Widok na wstępne okno wycieczki wirtualnej
Źródło: Eduexpert Sp. z o. o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Po zamknięciu widoku wstępnego uaktywnia się możliwość obracania się wokół własnej osi oraz przybliżania i oddalania. Przemieszczać się można za pomocą przesuwania kursorem myszy.

W wycieczce wirtualnej pojawiają się dwa rodzaje symboli: symbol śladu stóp oraz symbol „i”. Symbol śladu stóp umożliwia przejście do kolejnej lokacji wycieczki.

W wycieczce po magazynie centralnym znajdują się następujące lokacje:

  • strefa załadunku i rozładunku,

  • strefa przyjęcia towaru,

  • strefa składowania,

  • strefa kompletacji,

  • strefa wysyłki.

W każdym momencie można przejść do wybranej strefy za pomocą dolnego menu z miniaturowymi podglądami stref. Aby wyświetlić to menu, należy kliknąć w ikonę z trzema kropkami. Aby je zamknąć należy ponownie kliknąć na tę ikonę. 

RTPFdS8kOAZsg
Widok na przykładowe okno wycieczki z otwartym menu stref
Źródło: Eduexpert Sp. z o. o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Symbol „i” otwiera okno informacyjne, które zawiera dodatkowe wiadomości o danej strefie sortowni pocztowej. Oba symbole posiadają podpowiedzi dotyczące ich funkcji, które wyświetlają po najechaniu kursorem na dany symbol.

RuAFGq8hILxEn1
Widok na przykładowe okno wycieczki wirtualnej
Źródło: Eduexpert Sp. z o. o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Po otwarciu okna informacyjnego treści są przedstawione w formie tekstu, grafiki oraz pliku audio z odczytaniem opisu przez lektora, dodatkowo w niektórych oknach informacyjnych można odsłuchać dźwięki związane z pracą w sortowni. Aby odtworzyć nagranie, należy kliknąć ikonę trójkąta. Obok znajduje się informacja o czasie odtworzonego fragmentu i o całkowitej długości nagrania oraz pasek, dzięki któremu można zaznaczyć konkretny moment nagrania do otworzenia. W prawej części odtwarzacza znajduje się ikona głośnika służąca do wyłączenia/włączenia dźwięku. Po najechaniu na głośnik, pojawia się pasek, na którym można ustawić odpowiedni poziom głośności. Pod przyciskiem trzech kropek znajdują się opcje pobrania nagrania oraz zmiany szybkości odtwarzania.

RRLzEAnnnCw7g1
Widok na otwarte okno punktu informacyjnego w wycieczce wirtualnej
Źródło: Eduexpert Sp. z o. o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Aby zamknąć dodatkowe okno z informacjami, należy kliknąć symbol „x”, znajdujący się w prawym, górnym rogu okna.

R1THHowGQFFaR1
Wycieczka wirtualna po magazynie centralnym firmy handlowej składa się ze zdjęć sferycznych w trzystu sześćdziesięciu stopniach, które można oglądać z różnych perspektyw, przybliżać, oddalać i za pomocą interaktywnych przycisków w kształcie śladów butów przechodzić do kolejnych zdjęć. Na zdjęciach znajdują się także interaktywne przyciski w formie litery “i”, wpisanej w okrąg. Po kliknięciu tego przycisku, wyświetla się okno z dodatkowymi informacjami tekstowymi i nagraniami.

Na oknie startowym znajduje się ramka z informacją tekstową: “Znajdujemy się w magazynie centralnym, w którym przechowywane są różnego typu produkty i surowce. Za chwilę przejdziemy do stref operacyjnych magazynu oraz wyspecyfikowanych stref przechowywania towarów”. Po kliknięciu w dowolne miejsce okna wycieczki, ramka znika i można nawigować po magazynie centralnym.

Pierwsze zdjęcie przedstawia halę magazynową. Po lewej stronie widać rząd zamkniętych bram. Przy jednej z bram ustawione są palety z ładunkiem. Obok nich stoi pracownik magazynu w roboczym stroju, odblaskowej kamizelce i w białym kasku na głowie. Po prawej stronie widoczne są rzędy wysokich regałów, na których ustawione są palety załadowane kartonami i workami. Obok regałów widoczne są palety z towarem stojące na ziemi. Pomiędzy regałami jedzie wózek widłowy z paletą. Na jednym z regałów znajduje się ikona “i” - podział magazynu na strefy. Po jej kliknięciu pojawia się ramka ze schematem stref magazynu, tekstem i nagraniem. Po lewej stronie znajduje się schemat podziału magazynu na strefy, które są oznaczone kolorami. Pierwsza jest strefa załadunku i rozładunku. Drugą strefą jest strefa przejęcia towaru. Następnie w magazynie znajduje się strefa składowania. Czwarta strefa to strefa kompletacji zamówień. Ostatnia strefa, to strefa wysyłki zwana także strefą załadunkową. Po prawej stronie ramki jest tekst: “Podział magazynu na strefy operacyjne umożliwia optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni, a tym samym zminimalizowanie ilości miejsca, potrzebnego do sprawnej realizacji zadań związanych z działaniem magazynu. Kluczowym dla funkcjonowania magazynu jest zwiększenie jego wydajności do maksimum”. Poniżej znajduje się odtwarzacz audio z nagraniem powyższych informacji o strefach magazynu oraz informacje o źródle (Eduexpert Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością) i licencji (CC BY‑SA 3.0).

Po odwróceniu zdjęcia w prawą stronę widoczne są alejki pomiędzy regałami oraz ikona stóp, która pozwala przejść do strefy składowania.

Po odwróceniu zdjęcia w lewo widoczne są bramy magazynu i pracownik przy paletach. Na jednej z bram jest ikona “i” - strefa załadunku i rozładunku. Po jej kliknięciu pojawia się okno z informacjami. “W tej strefie towar jest przyjmowany i wydawany. Strefa ta może znajdować się na zewnątrz budynku lub w bezpośrednim sąsiedztwie doków przeładunkowych. Połączenie strefy z magazynem może być bezpośrednie (przez bramę wjazdową) lub pośrednie (za pomocą rampy pośredniej i śluzy). Pojazdy realizujące transport mają do niej bezpośredni dostęp. Strefa ta może być wspólna dla załadunku i rozładunku lub podzielona na dwie oddzielne strefy: jedną do załadunku, a drugą do rozładunku. Znajdują się w niej: rampy, platformy podnośnikowe oraz inne przyrządy ułatwiające rozładunek i załadunek”. Poniżej znajduje się odtwarzacz audio z nagraniem powyższych informacji o strefie załadunku i rozładunku. Pod nim jest drugi odtwarzacz z nagraniem odgłosów wózka podczas rozładunku towaru. Poniżej jest odtwarzacz wideo z nagraniem widoku na magazyn z lotu ptaka. Widoczne są budynki magazynu o płaskich dachach i szarych ścianach. Na ścianie frontowej są bramy magazynu. Pod niektórymi bramami stoją samochody dostawcze. Na parkingu przed budynkiem są zaparkowane samochody osobowe. W tle widoczne są pojedyncze drzewa, pola i jednorodzinna zabudowa mieszkalna.

Po kolejnym odwróceniu widoku zdjęcia w lewą stronę pojawia się widok na dalszą część magazynu. Po lewej stronie są wysokie regały, na których ustawione są palety załadowane kartonami i workami. Po prawej stronie stoi kilku pracowników magazynu ubranych w stroje robocze, odblaskowe kamizelki i kaski ochronne. W dalszej części widoczne są wózki widłowe. Na podłodze znajduje się ikona śladów butów, która pozwala przejść do strefy przyjęcia towaru. Po kliknięciu tej ikony pojawia się widok strefy przyjęcia towaru. Widoczne są wysokie regały, na których ustawione są palety z kartonami i workami. Obok regałów stoją wózki widłowe. Przed regałami, na podłodze stoją palety z kartonami.

Po odwróceniu zdjęcia w prawą stronę widoczne są ustawione w rzędach palety z kartonami. Na jednym z kartonów jest ikona “i” - strefa przyjęcia towaru. Po jej kliknięciu pojawia się okno z informacjami. Po lewej stronie okna jest zdjęcie z widokiem magazynu. Widoczne są palety z kartonami i workami ustawione na podłodze oraz regały z paletami, na których są worki. Alejką przejeżdża wózek widłowy. Po prawej stronie okna jest tekst: “Pierwsza, ale nie jedyna, czynność jakiej dokonuje się w tej strefie to przyjęcie towaru. Jest to również miejsce, w którym sprawdza się jakość i ilość przyjętych towarów. W przypadku konieczności dokonania dekompletacji towarów, konieczne jest zapewnienie dodatkowej przestrzeni, która to umożliwi. Następnie asortyment jest sortowany, etykietowany oraz dzielony z uwagi na strefy przechowywania. Najczęściej wykorzystywanym w tej strefie sprzętem są mechaniczne wózki widłowe.
Dla sprawniejszego funkcjonowania magazynu strefa przyjęć powinna być oddzielona od innych stref, aby wzajemnie nie zakłócały swojej pracy. W tej części magazynu należy również zapewnić sprawne pozbywanie się zbędnych opakowań. Jest to także miejsce, w którym wyznacza się położenie towarów w strefie składowania oraz dokonuje się ewentualnego podziału na mniejsze jednostki. Następnie oznaczony towar może już zostać przeniesiony do miejsca składowania”. Poniżej znajduje się odtwarzacz audio z nagraniem powyższych informacji o strefie przyjęcia towaru oraz informacje o źródle (Eduexpert Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością) i licencji (CC BY‑SA 3.0).

Po kolejnym odwróceniu zdjęcia w prawą stronę widoczne są zamknięte bramy magazynu. Pomiędzy bramami ustawione są palety, wózki, waga urządzenia elektryczne i regał. Na regale są kartony, rolki z folią i plastikowa skrzynka. Na jednym z kartonów jest ikona “i” - dokumenty magazynowe - przyjęcie zewnętrzne. Po kliknięciu tej ikony pojawia się okno z informacjami. Po lewej stronie okna znajduje się wzór dokumentu PZ - przyjęcie zewnętrzne. Dokument ma formę tabeli z polami do wypełnienia. Po prawej stronie okna tekst: “Dokumentem funkcjonującym w strefie przyjęcia towarów jest przyjęcie zewnętrzne (PZ). - To podstawowy dokument magazynowy, który potwierdza przyjęcie na magazyn towarów bądź materiałów pochodzących z zewnątrz. Dla kierowcy stanowi dowód dostarczenia towarów.” Poniżej znajduje się odtwarzacz audio z nagraniem powyższych informacji o przyjęciu zewnętrznym oraz informacje o źródle (Eduexpert Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością) i licencji (CC BY‑SA 3.0).

Po odwróceniu zdjęcia w prawą stronę widoczne są alejki pomiędzy regałami oraz ikona stóp, która pozwala przejść do strefy składowania. Po jej kliknięciu przechodzimy do zdjęcia, na którym widoczna jest alejka między dwoma regałami. Pośrodku alei znajduje się ikona śladu butów. Pozwala wrócić do strefy przyjęcia towaru. Regały są wysokie, sięgają sufitu magazynu. Na półkach ustawione są palety z workami i kartonami. Alejka jest oświetlona przez lampy wiszące pod sufitem. Na środku alejki znajduje się ikona śladu butów, która pozwala wrócić do strefy przyjęcia towarów. Po lewej stronie na jednym z kartonów znajduje się ikona “i” - wyspecyfikowane strefy przechowywania towarów. Po kliknięciu tej ikony na ekranie pojawia się okno z informacjami. Po jego lewej stronie jest zdjęcie przedstawiające chłodnie. Stoją w niej skrzynki z owocami. Pod sufitem zamontowany jest mechanizm chłodzący pomieszczenie. Po prawej stronie okna jest tekst: “Magazyn centralny artykułów spożywczych jest magazynem zamkniętym, przechowuje się w nim produkty i surowce wymagające odpowiednich warunków pod względem temperatury czy wilgotności. Wyróżnia się magazyny niechłodzone (znajdują się tam produkty, których trwałość nie zależy od temperatury np. alkohole, napoje, produkty sypkie, niektóre warzywa i owoce) oraz chłodzone - przeznaczone do przechowywania towarów psujących się szybciej i wymagających szczególnych warunków. Zalicza się do nich: mięso, nabiał, niektóre warzywa i owoce.
Składowanie różnego rodzaju towarów wymaga różnych warunków przechowywania pod względem temperatury czy wilgotności.Magazyny produktów suchych, gdzie znajdują się regały z półkami. Wymagana temperatura wynosi około 10‑15 stopni Celsjusza, a wilgotność około 50%-65%.Magazyny napojów, gdzie znajdują się regały z półkami, a stała temperatura wynosi około 10 do 13 stopni Celsjusza.Komory chłodnicze – temperatura jest na poziomie od -2 do +4 stopni Celsjusza. Znajdują się tam oddzielne komory na różne rodzaje produktów: nabiał, warzywa i owoce, mięsa, ryby.4) Mroźnie – temperatura wynosi poniżej -18 stopni. Tutaj przechowuje się produkty mrożone”.
Pod tekstem znajduje się odtwarzacz audio z jego nagraniem oraz informacje o źródle (J‑Cabioch, Wikimedia Commons) i licencji (CC BY‑SA 4.0).

Po zamknięciu okna wracamy do widoku alejki pomiędzy dwoma regałami. Po prawej stronie, na jednym z kartonów jest druga ikona “i” - strefa składowania. Po jej kliknięciu wyświetla się okno z informacjami. Po lewej stronie jest zdjęcie magazynu, w którym składowane są napoje. Na pierwszym planie widoczne są palety z butelkami kolorowych napojów. Po lewej stronie zdjęcia widoczna jest ręka pracownika, który trzyma skaner. Po prawej stronie okna jest tekst: “Miejsce służące do przechowywania towarów, tak zwany „właściwy magazyn”. Jego rozmiar i ułożenie są zależne od rodzaju przechowywanego towaru. Asortyment może być przechowywany bezpośrednio na podłodze lub na regałach magazynowych. W tej strefie są wykorzystywane takie urządzenia jak wózki widłowe, suwnice, urządzenia dźwignicowe. Zdarza się, że strefa ta jest połączona ze strefą kompletacji”. Pod tekstem znajduje się odtwarzacz audio z jego nagraniem oraz informacje o źródle (Eduexpert Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością) i licencji (CC BY‑SA 3.0).

Po zamknięciu okna i odwróceniu zdjęcia o sto osiemdziesiąt stopni widoczna jest główna aleja i ściana. Przy ścianie znajdują się czerwone rury oraz kilka palet z załadowanymi workami. Na posadzce znajdują się żółte linie, oraz dwie ikony śladów butów. Ikona po lewej stronie pozwala na powrót do strefy załadunku i rozładunku. Ikona po prawej stronie pozwala przejść do strefy kompletacji. Po jej kliknięciu przechodzimy do zdjęcia, które przedstawia strefę kompletacji. W centrum zdjęcia znajduje się duży blat, nad którym w skrzynkach znajdują się taśmy klejące i inne narzędzia niezbędne podczas pakowania paczek. Obok znajduje się komputer i klawiatura, kosze na śmieci oraz paleta z pustymi kartonami. Za regałem widoczny jest wózek z towarami oraz regał z kartonami i taśmami. Nad tym stanowiskiem znajduje się ikona “i” - strefa kompletacji zamówień. Po jej kliknięciu na ekranie pojawia się okno ze zdjęciem, tekstem i odtwarzaczem audio. Zdjęcie znajduje się po lewej stronie okna. Przedstawia ofoliowane palety z załadowanymi workami. Po prawej stronie okna znajduje się tekst: “Jest to przestrzeń w magazynie dedykowana pobieraniu zapasów i grupowaniu ich w nowe zbiory różnych produktów odpowiadające zamówieniu odbiorcy.
Kompletacja zamówienia polega na pobraniu zapasów, a następnie ich połączeniu w określoną całość, zgodnie z zamówieniem pod względem asortymentu oraz ilości.
Kompletacja na regałach paletowych - ten sposób kompletacji jest najbardziej popularny. W miejsce towarów zabranych do wysyłki należy wstawić kolejne. Tego typu kompletacja jest używana w handlu, gdzie często stosuje się konsolidację zamówień, a przepływ towarów jest regularny”. Poniżej znajduje się odtwarzacz audio z nagraniem powyższego tekstu oraz informacje o źródle (Eduexpert Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością) i licencji (CC BY‑SA 3.0).

Po zamknięciu okna wracamy do strefy kompletacji. Na folii zawieszonej nad stołem jest kolejna ikona “i” - strefa kompletacji zamówień w magazynie e‑commerce. Po jej kliknięciu pojawia się okno ze zdjęciem, tekstem i odtwarzaczem audio. Zdjęcie znajduje się po lewej stronie okna. Na zdjęciu widoczny jest stół, na którym ułożone są skanery oraz krótkofalówki. Leży na nim także przedłużacz z podłączoną ładowarką. Za stołem stoi drukarka. W tle widoczne są wózki oraz puste kartony. Po prawej stronie okna znajduje się tekst: “Osobne strefy kompletacji występują w magazynach, w których zamówienia są zróżnicowane i składają się z wielu produktów. Występuje tu zjawisko dużego rozdrobnienia zamówień. Dominują zamówienia na jedną sztukę lub kilka sztuk różnych towarów.Kompletacja w magazynie e‑commerce prowadzona jest głównie przez sklepy internetowe, które nie mają swoich siedzib stacjonarnych. Do nowatorskich rozwiązań logistyki magazynowej e‑commerce, mających na celu skrócenie czasu kompletacji zamówień i unikanie ewentualnych pomyłek, zalicza się rozwiązania typu: pick‑by‑voice, pick‑by‑light czy pick‑by‑vision. Umożliwiają one szybsze pobieranie towaru z regałów i potwierdzanie czynności za pomocą komendy głosowej.
Szczególną popularnością cieszy się system pick‑by‑vision, w którym osoba poruszająca się na wózku magazynowym lub ciągnąca wózek kompletacyjny wyposażona jest w specjalne okulary z nakładką, która wizualizuje następny krok procesu”. Poniżej znajduje się odtwarzacz audio z nagraniem powyższego tekstu oraz informacje o źródle (Eduexpert Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością) i licencji (CC BY‑SA 3.0).

Po zamknięciu okna wracamy do strefy kompletacji. W tle widoczne są alejki i regały, na których ustawione są palety z kartonami i towarami. Po odwróceniu zdjęcia o sto osiemdziesiąt stopni widoczny jest kolejny stół do kompletacji z ułożonymi taśmami klejącymi i kartonami. Po prawej stronie stołu znajduje się monitor i klawiatura. Dalej na prawo jest kolejne stanowisko strefy kompletacji. Po lewej stronie znajdują się kartone, kosz na śmieci oraz palety z kartonami. Na drugim planie widoczna jest ściana, przy której ustawione są palety z workami i kartonami. Znajdują się tam także wózki do przewożenia palet. Na posadzce znajdują się dwie ikony odcisków butów. Ikona po lewej stronie pozwala powrócić do strefy składowania, a ikona po prawej stronie pozwala przejść do strefy wysyłki.

Na jednym z wózków znajduje się ikona “i” - wózek widłowy. Po jej kliknięciu pojawia się okno ze zdjęciem, tekstem i odtwarzaczem audio. Po lewej stronie znajduje się zdjęcie, które przedstawia fragment dwóch wózków widłowych od przodu. Widoczne są widły oraz kabina operatora z siedzeniem i kierownicą. Po prawej stronie okna tekst: “Wózek widłowy służy do załadunku, rozładunku, przemieszczania towaru, lokowania na regałach, piętrowania ładunków, kompletacji towaru w magazynie płaskiego i wysokiego składowania. Wózki widłowe wykorzystuje się często w przypadku, gdy kompletacja zamówień odbywa się poprzez zdjęcie produktu bezpośrednio z palet”. Poniżej znajduje się odtwarzacz audio z nagraniem powyższego tekstu, odtwarzacz z nagraniem odgłosów wózków widłowych oraz informacje o źródle (Eduexpert Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością) i licencji (CC BY‑SA 3.0).

Po zamknięciu okna wracamy do strefy kompletacji. Po kliknięciu prawej ikony odcisku butów przechodzimy do strefy wysyłki. Na pierwszym planie widoczne są wózki oraz palety załadowane workami. W tle widoczna jest aleja prowadząca do strefy załadunku i rozładunku. Na alei jest ikona odcisków butów, która pozwala powrócić do strefy kompletacji oraz druga ikona odcisków butów prowadząca do strefy załadunku i rozładunku.

Po odwróceniu zdjęcia o sto osiemdziesiąt stopni widoczny jest regał, na którym znajdują się różne towary oznaczone kodami kreskowymi. Na regale wiszą kasety z dokumentami. Znajdują się też na nim trzy punkty informacyjne opisujące dokumenty, które sporządza się przy wysyłce towarów. Nad jedną z kaset jest ikona “i” - dokumenty magazynowe - wydanie zewnętrzne. Po jej kliknięciu pojawia się okno z wzorem formularza wydania zewnętrznego w formie tabeli oraz z krótkim tekstem: “Każde wydanie towarów z magazynu musi być udokumentowane dowodem WZ (wydanie zewnętrzne), który wystawia technik handlowiec lub magazynier”. Poniżej znajduje się odtwarzacz audio z nagraniem tekstu oraz informacje o źródle (Eduexpert Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością) i licencji (CC BY‑SA 3.0).

Po zamknięciu okna widoczny jest ponownie regał. Na drugiej kasecie na dokumenty znajduje się ikona “i” - dokumenty magazynowe - faktura. Po jej kliknięciu wyświetla się okno z wzorem faktury oraz krótkim tekstem: “Każda sprzedaż musi być udokumentowana wystawieniem faktury VAT – kierownik magazynu wystawia fakturę VAT. Faktura nie wymaga własnoręcznego podpisu i może być wysłana do klienta w formie elektronicznej”. Poniżej znajduje się odtwarzacz audio z nagraniem tekstu oraz informacje o źródle (Eduexpert Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością) i licencji (CC BY‑SA 3.0).

Po zamknięciu okna widoczny jest ponownie regał. Na segregatorach znajduje się trzecia ikona “i” - dokumenty magazynowe - list przewozowy. Po jej kliknięciu wyświetla się okno z wzorem listu przewozowego oraz krótkim tekstem: “Na tym etapie przygotowywane są również dokumenty spedycyjne – formularz listu przewozowego lub etykiety wysyłkowej, a następnie następuje przekazanie paczek firmie przewozowej”. Poniżej znajduje się odtwarzacz audio z nagraniem tekstu oraz informacje o źródle (Eduexpert Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością) i licencji (CC BY‑SA 3.0).

Po zamknięciu okna i odwróceniu zdjęcia o 180 stopni, po prawej stronie widoczna jest ściana. Są w niej drzwi, włączniki, apteczka, tablica informacyjna oraz zegar. Za tablicą stoją szare, metalowe szafy. Nad tablicą znajduje się ikona “i” - strefa wysyłki. Po jej kliknięciu wyświetla się okno z opisem tej strefy, nagraniami audio oraz krótkim filmikiem. Opis strefy wysyłki: “Do tej strefy towary trafiają bezpośrednio ze strefy kompletacji. Pracownicy magazynu pakują je, a następnie przekazują do wysyłki. Strefa ta powinna być oddzielona od reszty magazynu, w celu zwiększenia jej wydajności. W tym miejscu skompletowane zamówienia są pakowane i oznaczane, a następnie przekazywane do wysłania w strefie załadunkowej.
W handlu e‑commerce istnieją zasadnicze różnice w czynnościach przygotowujących towar do wysyłki, dotyczące m in.: ustalenia masy i wymiarów przesyłki oraz kosztów transportu. Zapakowanie i zabezpieczenie towarów na czas transportu musi być zgodne z wymogami firmy transportowej - poczty lub firmy kurierskiej”. Poniżej znajduje się odtwarzacz audio z nagraniem tekstu oraz odtwarzacz audio z odgłosami wózka przewożącego towar. Pod odtwarzaczami audio znajduje się odtwarzacz wideo. Film przedstawia wózek widłowy z załadowaną paletą, który prowadzony jest przez pracownika magazynu. Wózek z magazynu wjeżdza do przyczepy ciężarowej. Po opuszczeniu załadowanej palety wyjeżdża z przyczepy. W tle słychać odgłosy jadącego wózka. Pod odtwarzaczem wideo informacje o źródle (Eduexpert Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością) i licencji (CC BY‑SA 3.0).
Wycieczka wirtualna: Magazyny centralne firmy handlowej
Źródło: Eduexpert sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Powiązane ćwiczenia