Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Polecenie 1

Zapoznaj się z poniższą mapą, a następnie wykonaj kolejne polecenia.

R2Jzj0mv8vZpp1
Mapa przedstawia wielką wojnę z zakonem krzyżackim, która toczyła się od 1409 do 1411 roku. Polskim lennem było Mazowsze. Krzyżacy tymczasowo okupowali ziemię dobrzyńską od 1329 roku. Księstwo Słupskie wchodziło w granice świętego Cesarstwa Rzymskiego. Zamki krzyżackie znajdowały się w Chełmnie, Świecie, Radzyniu Chełmińskim, Lidzbarku, Lubawy, Olsztynie, Olsztynku, Działdowie, Elblągu, Szturmie, Dzierzgoniu, Przemarku, Morągu, Królewcu, Pokarminie, Malborku, Gdańsku, Balgu i Braniewie. Przebieg wojny: Główne siły zakonu krzyżackiego zbierają się pod Świeciem. Pod Bydgoszczą gromadzą się polskie oddziały dywersyjne. Część sił krzyżackich oddala się aby chronić zamku w Lidzbarku Wielkim i Działdowie w razie ataku Litwinów od wschodu. W Poznaniu zbierają się wojska z Wielkopolski. 26 czerwca wojska z Małopolski zbierają się w Wolborzu. 29 czerwca litewskie siły przeprawiają się przez Narew. 1 lipca wojska polskie docierają do południowego brzegu Wisły i się przez nią przeprawiają. 2 lipca polskie siły łączą się z Litwinami. 2 lipca siły Zakonu docierają do Kurzetnika. 3 lipca wojska koalicji antykrzyżackiej docierają do Żachowa Starego, 5 lipca do Jeżowa, a 8 lipca do Bądzyn. 7 lipca polskie siły dywersyjne odciągają oddziały krzyżackie spod Świecia. 9 lipca armia polsko litewska wkracza do Prus i łupi Lidzbark Wielski. 10 lipca, Polacy i Litwini wycofują się z przeprawy z Kurzętniku. 12 lipca, Polacy i Litwini zakładają obóz pod Wysoką. 13 lipca, Polacy i Litwini zdobywają Dąbrowno. 14 lipca, krzyżacy docierają do Lubawy. 15 lipca siły sprzymierzone docierają do Ulnowa. 15 lipca armia krzyżacka dociera pod Grunwald. 17 lipca poddaje się krzyżacki Olsztyn, a 18 lipca Morąg. Przed 23 lipca, Henryk von Plauen dociera do Malborka i organizuje obronę. 22 lipca poddaje się Dzierzgoń, a 23 lipca Sztum. 25 lipca siły polsko-litewskie rozpoczynają oblężenie Malborka, ale wycofują się 19 września. 1 lutego 1411 roku doszło do podpisania pokoju w Toruniu.
Źródło: Contentplus.pl, licencja: CC BY-SA 3.0.
Polecenie 2

Podaj, jakie wydarzenia przedstawione na mapie były decydujące dla przebiegu kampanii grunwaldzkiej.

RVl4qwMHsheDl
Wybierz jedno nowe słowo poznane podczas dzisiejszej lekcji i ułóż z nim zdanie.
Polecenie 3

Prześledź ruchy wojsk polsko‑litewskich i je opisz.

Opisz ruchy wojsk polsko‑litewskich.

RMvhAsDtKlRHk
Wybierz jedno nowe słowo poznane podczas dzisiejszej lekcji i ułóż z nim zdanie.
11
Ćwiczenie 1

Wysłuchaj audiobooka, a następnie wykonaj poniższe polecenie.

RREgTvFk14duI
Nagranie dźwiękowe lekcji dotyczy fragmentu Z wojny pruskiej.
Źródło: Jan z Wiślicy, Z wojny pruskiej, w. 174–265, tłum. K. Jeżewska i E. Jędrkiewicz.
R1enIkOs76VOc
Możliwe odpowiedzi: 1. Skirgiełło, 2. komtur Konrad von Liechtenstein, 3. Jakub Skarbek z Góry, 4. Książę Witold Kiejstutowicz, 5. Władysław Jagiełło, 6. Ulrich von Jungingen, 7. Konrad Mazowiecki, 8. św. Stanisław ze Szczepanowa
RqqyzEYl0rUzv
Wybierz jedno nowe słowo poznane podczas dzisiejszej lekcji i ułóż z nim zdanie.
211
Ćwiczenie 2

Zapoznaj się z poniższym fragmentem tekstu i na jego podstawie wykonaj polecenia.

Jan Długosz Roczniki, czyli Kroniki sławnego Królestwa Polskiego

Na początku bitwy prawie przez godzinę obydwa wojska walczyły ze zmiennym szczęściem i ponieważ żadne z nich nie ustępowało, ale bardzo dzielnie zabiegało o zwycięstwo, było rzeczą niepewną, na którą stronę przechyli się szala. […] Kiedy bowiem Krzyżacy zauważyli, że na lewym skrzydle wojska polskiego toczy się zawzięta i niebezpieczna dla nich walka, ponieważ wycięto już znaczniejsze ich oddziały, zwracają siły na prawe skrzydło, na którym znajdowało się wojsko litewskie, które miało rzadsze szeregi, a mając mało koni i słabsze uzbrojenie, wydawało się łatwe do pokonania, by po jego rozbiciu uderzyć silniej na zastępy polskie […]. Kiedy wrzała zawzięta walka z Litwinami, Rusinami i Tatarami, wojsko litewskie zaczęło słabnąć i, nie mogąc wytrzymać naporu wroga, wycofało się na odległość jednego stajania [mniej niż 500 metrów]. Ponieważ zaś Krzyżacy napierali na nie silniej, musiało raz po raz cofać się i w końcu zwrócić się do ucieczki. Wielki książę litewski Aleksander [Witold] starał się biczem i potężnym krzykiem powstrzymać ucieczkę, ale na próżno. Pociągnęło ono nadto za sobą mnóstwo Polaków, którzy byli z nim zmieszani. Wróg ścigał je wiele mil, wycinając i zabierając do niewoli w przekonaniu, że ich już całkowicie pokonał. Uciekających zaś ogarnął tak wielki strach, że wielu z nich zatrzymało się dopiero po przybyciu na Litwę, i rozgłaszało, że poległ król Władysław oraz wielki książę Aleksander i że wyginęło kompletnie ich wojsko. W tej walce rycerze […] ze Smoleńska, stojąc przy trzech własnych sztandarach i walcząc nader zawzięcie, zasłużyli na wielką chwałę jako jedyni, którzy nie wzięli udziału w ucieczce.

1 Źródło: Jan Długosz, Roczniki, czyli Kroniki sławnego Królestwa Polskiego, t. 10–11, Warszawa 1982, s. 124.
Rwe3BtXgdBRbB
Źródło: Contentplus.pl sp. z o.o. na podstawie 4C, Wikimedia Commons, licencja: CC BY-SA 3.0.
RxfrDSAGwaYhN
Rozstrzygnięcie (Wybierz: tak, nie) Twoje uzasadnienie (Uzupełnij).
R1IVI58bVSjVP
Łączenie par. . Krzyżacy od początku bitwy mieli przewagę nad wojskami polskimi pod dowództwem Władysława Jagiełły.. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Największym problemem wojsk litewskich był fakt, że składały się z różnych pod względem bojowym oddziałów.. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Po ucieczce wojsk litewskich sytuację na polu bitwy uratowały polskie odwody.. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Autor fragmentu wyraźnie sprzyja stronie polsko-litewskiej.. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz
R3LzMZBJ4HjWw
Ćwiczenie 2
Wymyśl pytanie na kartkówkę związane z tematem materiału.
31
Ćwiczenie 3

Przeanalizuj poniższe ilustracje i rozstrzygnij, która z nich stanowi najbardziej wiarygodne źródło do badań nad uzbrojeniem armii litewskiej w bitwie pod Grunwaldem. Uzasadnij swój wybór. Określ jedną wadę tego typu źródła.

Ilustracja A

RdCGDbzm8kOU5
Źródło: Wojciech Kossak, Grunwald, 1878 r., olej na płótnie, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie / Wikimedia Commons, domena publiczna.

Ilustracja B

RXLUJ6oofP4Ku
Źródło: Feliks Sypniewski, Przed bitwą pod Grunwaldem, 1852 r., olej na płótnie, Muzeum Narodowe w Krakowie / Wikimedia Commons, domena publiczna.

Ilustracja C

RvUrMYq1rZMmx
Miniatura niemiecka z początków XVI w. autorstwa XV‑wiecznego artysty.
Źródło: Diebold Schilling, ok. 1515 r., Wikimedia Commons, domena publiczna.
R15pjfbFUoNNj
Wybierz jedno nowe słowo poznane podczas dzisiejszej lekcji i ułóż z nim zdanie.
RySNqNbNfXt8C
Ćwiczenie 3
Wybierz jedno nowe słowo poznane podczas dzisiejszej lekcji i ułóż z nim zdanie.
311
Ćwiczenie 4

Przeanalizuj poniższą mapę przedstawiającą państwo zakonu krzyżackiego i rozstrzygnij, czy ukazuje ona sytuację w przededniu bitwy pod Grunwaldem. Uzasadnij odpowiedź.

R1FHaDvWDf2hP
Źródło: Krystian Chariza i zespół. Contentplus.pl sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
RMeVIOYKdHpXQ
Wybierz jedno nowe słowo poznane podczas dzisiejszej lekcji i ułóż z nim zdanie.
Ćwiczenie 4
RfMHpwO8YFS3f
Wybierz jedno nowe słowo poznane podczas dzisiejszej lekcji i ułóż z nim zdanie.