Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Polecenie 1

Zapoznaj się z treścią mapy Polski. Odpowiedz na pytania, które pozwolą ci przeanalizować, utrwalić, pogłębić i poszerzyć wiedzę o kraju Wiślan. Jakie dostrzegasz podobieństwa i różnice w organizacji państwa Wiślan i państwa Polan? Dlaczego nie przetrwało ono tak, jak przetrwało państwo Polan? Które informacje uważasz za najistotniejsze dla zrozumienia historii ziem polskich?

RDSWaXI8J0mJW
Twoja odpowiedź (Uzupełnij).
R1d4JSKWCAUCX1
Mapa przedstawia tereny zamieszkałe przez polskie plemiona w dziesiątym wieku. Państwo Polskie za czasów Mieszka pierwszego zajmowało obszar Pomorza, Wielkopolski, Mazowsza, Śląska i Małopolski. Do największych plemion należeli Wiślanie, Mazowszanie, Polanie, Pomorzanie, Ślężanie oraz Lędzianie. Wiślanie: Król Alfred w dziele Germania określa lokalizację Państwa Wiślan („Wisle-lond”) poprzez podanie informacji, że leży ono na wschód od Moraw oraz na zachód od Dalmacji. Prawdopodobną siedzibą władcy Wiślan był gród w Krakowie. Trudno określić ramy czasowe istnienia samodzielnego państwa Wiślan,ale źródła podają, że na pewno istniało już w wieku IX. Wiadomym jest, że państwo Wiślan zostało zaatakowane przez wrogów zewnętrznych dwukrotnie, przez Państwo Wielkomorawskie i monarchię czeską.Polanie: Za drugie słowiańskie plemienne na ziemiach polskich uznane jest Państwo Polan.
Źródło: Contentplus.pl, licencja: CC BY-SA 3.0.
Polecenie 2

Zapisz, które informacje spośród podanych w treści lekcji dodałbyś do mapy interaktywnej. Zaproponuj formę umieszczenia tych informacji.

R17f4qUAU2mMo
Twoja odpowiedź (Uzupełnij).