Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Polecenie 1

Zapoznaj się z poniższą mapą interaktywną, a następnie wykonaj polecenia.

RkQ0AEonoqXLk1
Mapa przedstawia sowieckie obozy jenieckie w trakcie drugiej wojny światowej. Na mapie widoczna jest część Europy wschodniej: Polska, Niemcy, Austria, Słowacja, Węgry, Rumunia, Litwa, Łotwa, Estonia, Rosja. Granice Polski kształtowały się w tym okresie w następujący sposób, iż wyznaczone przez miasta Gdańsk, Toruń, Poznań, Kraków, Lublin, Brześć i Warszawa. Były to tereny okupowane przez Niemców. Na mapie oznaczono tereny okupowane przez ZSRS po 17 września 1939 roku. Były to Ziemię Estonii, Łotwy, Litwy, Białorusi, Ukrainy, tereny wschodniej Polski, aż do Białegostoku i Brześcia. Na mapie oznaczono również radzieckie obozy jenieckie: Griazowiec, Ostaszków, Kozielsk, Starobielsk. Z tych obozów odbywały się transporty jeńców do miejsc egzekucji. Miejsca egzekucji dla jeńców obozu Ostaszków, to Miednoje. Kalinin 6311 rozstrzelanych w okresie 4 kwietnia - 14 maja 1940 roku. Miejsca egzekucji dla jeńców obozu Kozielsk, to Smoleńsk. Katyń 4421 rozstrzelanych w okresie 3 kwietnia - 12 maja 1940 roku. Miejsca egzekucji dla jeńców obozu Starobielsk, to Piatichatki. Charków 3820 rozstrzelanych w okresie 5 kwietnia - 12 maja 1940 roku. Dalej na mapie oznaczono transport jeńców z więzień NKWD, rozstrzelanych w kwietniu 1940 roku. Więzienia te były usytuowane na terenach okupowanych przez ZSRS. Transporty do Mińska, Kuropaty miały miejsce z Wilejki, Białegostoku, Brześcia, Baranowicz, Pińska. Transporty do Kijowa, Chersonia oraz Piatichatki miały miejsce z Równe, Łucka, Lwowa, Drohobyczy, Stanisławowa, Tarnopolu. Na mapie oznaczono również domniemane miejsca egzekucji i ukrycia zwłok: Mińsk, Kijów, Chersoń.
Źródło: Contentplus.pl sp. z o.o. na podstawie panstwowa.policja.pl, licencja: CC BY-SA 3.0.
Polecenie 2

Na podstawie mapy oraz swojej wiedzy o Zbrodni Katyńskiej uzasadnij, że stanowiła ona mord na elicie polskiego społeczeństwa.

RJ2xA2YX3ByNo
Twoja odpowiedź (Uzupełnij).
Polecenie 3

Wyobraź sobie, że na twoje zaproszenie szkołę odwiedzi historyk, autor publikacji naukowych o zbrodni katyńskiej. Twoim zadaniem będzie przeprowadzenie z nim rozmowy na temat losów Polaków zamordowanych przez funkcjonariuszy NKWD wiosną 1940 r. Postaraj się do tej rozmowy odpowiednio przygotować. Korzystając z informacji z mapy, ułóż cztery pytania do swojego gościa.

R97vTFSsnlzZ6
Twoja odpowiedź (Uzupełnij).