Sprawdź się
Nadaj tytuły fragmentom źródeł – wspomnień polskich jeńców.
Źródło A
Do Lwowa dowieziono nas o zmierzchu i zatrzymano na krótką chwilę na rynku. Byliśmy stłoczeni w ciężarówce, od iluś dni nie myci, nie ogoleni, bez broni. Ciężarówka stanęła przy straganach z owocami. Jeden z nas chciał kupić parę jabłek i spytał o cenę. Gdy któraś ze straganiarek chciała nam te jabłka sprzedać, wystąpiła druga, potężna, gruba kobieta i odepchnąwszy z oburzeniem sąsiadkę zaczęła chwytać w ogromne, brązowe ręce, co miała jabłek i z błyszczącymi, pełnymi łez oczami zaczęła je rzucać do aut. To była krótka chwila, ale zanim pilnujący nas bojec [tj. wojak] zdążył się obejrzeć, zostaliśmy zasypani jabłkami, papierosami, które nam wciskały straganiarki i przechodnie.
Źródło B
We Lwowie umieszczono nas na kilka godzin w Komendzie Placu, po czym przewieziono na dworzec i załadowano do pociągu […]. W Podwołoczyskach przy stacji było kilka odrutowanych zon [tj. stref więziennych], gdzie pod gołym niebem obozowali zwożeni z Polski jeńcy. Obok wojska była tam również ogromna ilość policji, którą segregowano w oddzielne kompanie więźniów. Po dwóch dniach załadowano nas do […] wagonów towarowych, nieprawdopodobnie brudnych i zaśmieconych […]. Głód i chłód, cienka warstwa lepkiego, smrodliwego brudu, pokrywającego podłogę wagonu, brak wody i brak możliwości załatwienia potrzeb naturalnych inaczej jak na podłogę.
Źródło C
W nocy z 2 na 3.11 o godzinie 21 wysadzili nas na stacji Kozielsk, skąd pieszo 8 km przeszliśmy do obozu centralnego „Kozielsk”. Po zarejestrowaniu czekaliśmy w cerkwi, gdzie było pełno prycz, straszne wrażenie […]. Potem dostaliśmy sienniki, zagłówki i koce. To była godzina 4‑ta w nocy […]. W dniu 5.11, niedziela, o godz. 9.30 przyszedł ksiądz kapelan i razem odmówiliśmy litanię i inne modlitwy w dużym skupieniu i byliśmy przy swoich rodzinach i znajomych. Przy rozpoczęciu modlitwy panowałem nad sobą, ale mimo wszystko łzy stanęły [mi] w oczach.
Źródło D
Przez pierwsze tygodnie nie były zorganizowane […] ani łaźnie, ani odwszalnie, ani wystarczające odżywianie. Za to wszędzie, na podwórzach, nawet w łaźni, poustawiano marne głośniki radiowe, które od rana do nocy ryczały, chrypiały jak w całej Rosji „kawałki” propagandowe, antypolskie, przeplatane… Chopinem.
Źródło E
9.04.
Piąta rano. Od świtu dzień rozpoczął się szczególnie. Wyjazd karetką więzienną w celkach (straszne!). Przywieziono [nas] gdzieś do lasu; coś w rodzaju letniska. Tu szczegółowa rewizja. Zabrano [mi] zegarek, na którym była godzina 6.30 (8.30). Pytano mnie o obrączkę, którą (…). Zabrano ruble, pas główny, scyzoryk (tu dziennik urywa się).
Zapoznaj się z tekstem źródłowym i wykonaj polecenia.
Katyń
Ciśnie się do światła niby warstwy skóry
Tłok patrzących twarzy spod ruszonej darni.
Spoglądają jedna zza drugiej – do góry –
Ale nie ma ruin. To nie gród wymarły.2. Raz odkryte – krzyczą zatęchłymi usty,
Lecą sobie przez ręce wypróchniałe w środku
W rów, co nigdy więcej nie będzie już pusty –
Ale nie ma krzyży. To nie groby przodków.3. Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy,
Po miskach czerepów – robaków gonitwy,
Zgniłe zdjęcia, pamiątki, mapy miast i wsi –
Ale nie ma broni. To nie pole bitwy.4. Może wszyscy byli na to samo chorzy?
Te same nad karkiem okrągłe urazy,
Przez które do ziemi dar odpłynął boży –
Ale nie ma znaków, że to grób zarazy.5. Jeszcze rosną drzewa, które to widziały,
Jeszcze ziemia pamięta kształt buta, smak krwi.
Niebo zna język, w którym komendy padały,
Nim padły wystrzały, którymi wciąż brzmi.6. Ale to świadkowie żywi – więc stronniczy.
Zresztą, by ich słuchać – trzeba wejść do zony.
Na milczenie tych świadków może pan ich liczyć –
Pan powietrza i ziemi, i drzew uwięzionych.7. Oto świat bez śmierci. Świat śmierci bez mordu,
Świat mordu bez rozkazu, rozkazu bez głosu.
Świat głosu bez ciała i ciała bez Boga,
Świat Boga bez imienia, imienia – bez losu.8. Jest tylko jedna taka świata strona,
Gdzie coś, co nie istnieje – wciąż o pomstę woła,
Gdzie już śmiechem nawet mogiła nie czczona,
Dół nieominięty – dla Orła, Sokoła…9. „O pewnym brzasku w katyńskim lasku
Strzelali do nas Sowieci…”.RKNph3i7i6K4B
Który z przedmiotów w sposób szczególny oddaje dramat ofiar zbrodni katyńskiej. Uzasadnij swój wybór.
Wybierz spośród podanych propozycji właściwy opis do plakatu. Uzasadnij swój wybór.
Zapoznaj się z tekstem źródłowym i wykonaj polecenia.
Nota rządu Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich do ambasadora polskiego w Moskwie w sprawie zerwania stosunków dyplomatycznych z rządem Rzeczypospolitej Polskiej z 25 kwietnia 1943 r.Z polecenia rządu ZSRR mam zaszczyt podać do wiadomości rządu polskiego, co następuje:
Rząd radziecki uważa postępowanie rządu polskiego w stosunku do ZSRR w ostatnim okresie za całkowicie nienormalne, naruszające wszelkie przepisy i normy obowiązujące we wzajemnych stosunkach dwu państw sojuszniczych.
Wroga Związkowi Radzieckiemu oszczercza kampania, wszczęta przez niemieckich faszystów z powodu zabójstw, których oni sami dopuścili się na oficerach polskich w rejonie Smoleńska […], natychmiast została podchwycona przez rząd polski, a oficjalna prasa rozpowszechniała ją na wszystkie sposoby. Rząd polski nie tylko nie odparł podłego, faszystowskiego oszczerstwa rzuconego na ZSRR, lecz nawet nie uważał za potrzebne zwrócić się do rządu z jakimikolwiek pytaniami o wyjaśnienie w tej sprawie […].
Fakt, iż wrogą kampanię wymierzoną przeciwko Związkowi Radzieckiemu rozpoczęto jednocześnie w prasie niemieckiej i polskiej w ramach tego samego planu, nie pozostawia wątpliwości co do tego, iż pomiędzy wrogiem sojuszników – Hitlerem – i rządem polskim istnieje kontakt i zmowa co do prowadzenia tej wrogiej kampanii […].
Wszystkie te okoliczności zmuszają rząd radziecki do stwierdzenia, że obecny rząd polski, schodząc na drogę zmowy z rządem hitlerowskim, zerwał w rzeczywistości stosunki z ZSRR.
Przyjrzyj się fotografiom pomników katyńskich, które powstały w różnych częściach świata. Ustal główne przesłanie poszczególnych pomników. Dopasuj przesłanie do miejscowości, z której pochodzi odpowiadające mu zdjęcie.
Ilustracja 1
Ilustracja 2
Ilustracja 3
Ilustracja 4
Ilustracja 5
Ilustracja 6
Ilustracja 7
rok, który świadczy o winnych zbrodni, brak winy ofiar, liczba pomordowanych, nawiązanie do zbrodni dokonanej w lesie, „cios w plecy” – zdradziecki atak ZSRS na Polskę 17 września 1939 r., ofiary różnych wyznań, pustka, wyrwa po stracie
Wrocław | |
New Jersey | |
Londyn | |
Toronto | |
Budapeszt | |
Katyń | |
Golgota |
Winni mordu katyńskiego nie odpowiedzieli za swoje zbrodnie. Wyobraź sobie, że prowadzisz niezależne śledztwo w tej sprawie. Wykorzystując materiały z poprzednich ćwiczeń, stwórz katalog pięciu dowodów, które świadczą o sowieckiej odpowiedzialności za zbrodnię. Uzasadnij swój wybór.