Mapa myśli
Uzupełnij mapę myśli przykładami problemów i zagrożeń współczesnego świata i działań, które są podejmowane, aby im zapobiegać.
Zapoznaj się z tekstem źródłowym i wykonaj ćwiczenie.
Freedom House: Kryzys demokracji w 2017 r. najpoważniejszy od ponad dekadyW całej Europie „reperkusje kryzysu uchodźczego z lat 2015‑16 nadal przyczyniały się do wzrostu popularności ksenofobicznych partii prawicowych, które poczyniły postępy we Francji, Niemczech, Holandii i w Austrii” – podano.
Freedom House zwrócił też uwagę na sytuację w USA i umieścił kraj na liście państw, które będą pod specjalną obserwacją w bieżącym roku. Zdaniem autorów raportu rok 2017 przyniósł dalszą erozję standardów demokratycznych, a „media i wymiar sprawiedliwości – które mają długą historię niezależności – znajdują się pod silną presją ze strony administracji Trumpa”.
Największy spadek w rankingu zaliczyła Turcja, która przeklasyfikowana została z kraju „częściowo wolnego” na „nie wolny”. Oprócz Turcji podobne pogorszenie statusu dotyczy Zimbabwe, natomiast dwa inne kraje afrykańskie – Gambia i Uganda – przeklasyfikowane zostały z „nie wolnych” na „częściowo wolne”. Zmiany na „wolny” z „częściowo wolny” dokonano w stosunku do Timoru Wschodniego.
Zapoznaj się z tekstem źródłowym i wykonaj ćwiczenie.
Kryzys demokracji?Po prawdzie, sam nie jestem przekonany o świetlanej przyszłości liberalnej demokracji. Widzę wokół zbyt wielu jej kontestatorów oraz coraz popularniejszy mechanizm, by każdy grzech współczesnego świata przypisywać liberalizmowi. I dostrzegam jeszcze jedno. Żeby z własnych pragnień lub marzeń budować wspólne dobro, trzeba używać dwóch instrumentów: polityki i ideologii. To banał. I rzeczywistość roku zarówno 1905, jak i 1989. Tyle że dziś ideologie się rozpadły, zaś dla większości polityka jest bardziej zawadą w życiu niż sposobem na jego poprawianie.
Ale żadne społeczeństwo nie może istnieć jedynie jako zbiór jednostkowych losów. Zwłaszcza społeczeństwo demokratyczne. To właśnie demokracja liberalna najbardziej potrzebuje wspólnotowych działań i wizji. Inaczej autorytaryzm: posługuje się pseudowspólnotową retoryką, lecz dąży do tego, by społeczeństwo przekształcić we wrogich sobie ludzi. Dlatego kryzys polityki i ideologii jako sposobów tworzenia lepszego życia oznacza zarazem kryzys liberalnej demokracji.
Zdecyduj, które stwierdzenia są prawdziwe, a które fałszywe.
Stwierdzenie | Prawda | Fałsz |
Autor tekstu uważa, że najbardziej pożądanym w obecnym świecie i najlepiej ocenianym systemem politycznym jest liberalna demokracja. | □ | □ |
Zdaniem autora tekstu społeczeństwo demokratyczne opiera się na wspólnych wartościach i współpracy. Tylko wówczas system demokratyczny może być trwały. | □ | □ |
Autor tekstu uważa, że największym problemem systemów autorytarnych jest dzielenie społeczeństwa i wykorzystywanie przez rządzących sprzecznych interesów jednostkowych. | □ | □ |
Zdaniem autora tekstu wielu współczesnych polityków i publicystów uważa, że najlepszym sposobem rozwiazywania konfliktów we współczesnym świecie jest wykorzystywanie mechanizmów demokracji liberalnej. | □ | □ |
Zapoznaj się z grafiką i wykonaj ćwiczenie.
Zapoznaj się z tekstem i wykonaj ćwiczenie.
Ruch Fair TradeO handlu międzynarodowym
Fair trade to zorganizowany ruch społeczny skupiający świadomych konsumentów, organizacje pozarządowe i firmy zaangażowane w handel międzynarodowy. Jego celem jest likwidacja społecznego i ekonomicznego zmarginalizowania ubogich producentów z globalnego Południa, co ma służyć wyeliminowaniu ubóstwa i promocji koncepcji rozwoju zrównoważonego. Idea Fair Trade wykorzystuje zatem podejście rynkowe do poprawy sytuacji społeczeństw państw rozwijających się. Zapewnia im równe szanse w handlu (w stosunku do subwencjonowanych produktów rolnych państw rozwiniętych), a więc dostęp do bogatych rynków państw Północy na sprawiedliwych warunkach.
Zapoznaj się z tekstami źródłowymi i wykonaj ćwiczenie.
Źródło I
Co robimy, gdzie działamy, komu pomagamyBiorąc pod uwagę dużą liczbę uchodźców wewnętrznych oraz ciągły brak dostępu do wody, obawialiśmy się o stan higieny i warunki sanitarne wśród osób nabierających wodę wprost z sadzawek. Pod koniec stycznia 2013 roku nasi pracownicy pojechali do Gumuruk, by na miejscu rozdać mieszkańcom zestawy sanitarne WASH.
Źródło II
Co robimy, gdzie działamy, komu pomagamyW Aweil (Sudan Południowy) trwają szkolenia przeciwpożarowe i przeciwpowodziowe dla strażaków, podczas których uczą się m.in. zabezpieczania miejsc zagrożonych zalaniem i udzielania pierwszej pomocy. Na rzecz miejscowej straży przekazany został również sprzęt niezbędny do przeprowadzania akcji ratowniczych.
Źródło III
Co robimy, gdzie działamy, komu pomagamyZ powodu konfliktu, który rozpoczął się wiosną 2014 roku, prawie 800 tysięcy ludzi musiało opuścić swoje domy. Wielu z nich ma ograniczony dostęp do żywności, środków czystości oraz opieki medycznej i wody. Aby mogli przetrwać nadchodzącą zimę, dostarczamy żywność, artykuły higieniczne, ciepłą odzież i artykuły pierwszej potrzeby.
Źródło IV
Co robimy, gdzie działamy, komu pomagamyNa podstawie przeprowadzonego rozpoznania potrzeb zdecydowaliśmy się na wsparcie syryjskich uchodźców w Libanie, gdzie trafiali uchodźcy z ogarniętego najcięższymi walkami miasta Homs. Obecnie już na terenie Syrii m.in. dostarczamy żywność, dystrybuujemy przedmioty codziennego użytku.