Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
1
Pokaż ćwiczenia:
Polecenie 1

Jednym z tropów interpretacyjnych powieści Weiser Dawidek Pawła Huelle jest odczytywanie postaci Dawidka jako symbolu Mesjasza – Chrystusa. Zapoznaj się z mapą myśli, a następnie uzupełnij ją właściwymi cytatami z tekstu powieści.

Rku7DrSVYnZZv
(Uzupełnij).
Polecenie 2

Akcja Weisera Dawidka rozgrywa się w latach 80. XX wieku, u schyłku komunizmu w Polsce. Zastanów się i wyjaśnij, jak można interpretować w tym kontekście postać Dawida‑Mesjasza.

R1Jh3l0iC4Kp81
1
Ćwiczenie 1

Zapoznaj się z fragmentem wypowiedzi Jerzego Jarzębskiego na temat powieści Weiser Dawidek. Wyjaśnij, jak rozumiesz ostatnie zdanie: Jeśli tak, to przecież wszyscy i wszędzie szukamy Weisera Dawidka.

Czy nie jest więc po prostu tak, że w postaci Weisera autor złożył, jak w szkatułce, to wszystko, co jest tęsknotą Polaków: ucieczkę od głupoty, tyranii, terroru zbiorowości i z drugiej strony – mądrość, sprawność działania, dobroć i swoiste poczucie humoru? (…) Jeśli tak, to przecież wszyscy i wszędzie szukamy Weisera Dawidka.

jarz Źródło: Jerzy Jarzębski, Apetyt na Przemianę. Notatki o prozie współczesnej, Kraków 1997, s. 48.

uzupełnij treść
1
Ćwiczenie 2

Przedyskutuj z koleżankami i kolegami w klasie, jaki może być sens niejednoznacznego zakończenia powieści Weiser Dawidek. Przygotuj argumenty do dyskusji na ten temat.

Sporządź notatkę na temat, jaki może być  sens niejednoznacznego zakończenia powieści Weiser Dawidek. Zapisz argumenty do dyskusji na ten temat.

uzupełnij treść