Mapa pojęć
Przeanalizuj mapy pojęć. Posługując się nimi, omów pozytywne i negatywne znaczenie bakterii dla funkcjonowania przyrody i gospodarki człowieka.
Na mapie pojęć gram‑dodatnia laseczka Clostridium botulinum została przypisana do medycyny estetycznej, ponieważ produkowana przez nią botulina (znana również jako jad kiełbasiany) jest powszechnie stosowanym środkiem wygładzającym zmarszczki. Tymczasem obliczono, że doustne przyjęcie zaledwie 1 mug tej substancji na każdy kilogram masy ciała prowadzi do śmierci. Oznacza to, że Clostridium botulinum jest jednym z najbardziej śmiercionośnych organizmów na świecie: zaledwie pół kilograma jadu kiełbasianego mogłoby zlikwidować całą ludzkość!
Bakterie chorobotwórcze wywołują choroby, wydzielając toksyny, które można podzielić na egzotoksyny oraz endotoksyny. Egzotoksyny są silnymi toksynami białkowymi wytwarzanymi między innymi przez Vibrio cholerae, Clostridium botulinum czy Staphylococcus aureus. Z kolei endotoksyny to liposacharydowe składniki zewnętrznej błony komórkowej bakterii Gram‑ujemnych. Są one produkowane przez bakterie takie jak Salmonella typhi, Neisseria gonorrhoeae oraz Haemophilus influenzae. W dostępnych źródłach wiedzy naukowej odszukaj nazwy chorób wywoływanych przez wymienione gatunki bakterii i stwórz własną mapę pojęć, za pomocą której uporządkujesz swoją wiedzę na temat znaczenia bakterii patogennych.