Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
E-materiały do kształcenia zawodowego

Podstawowe techniki drukarskie

MOD.06. Wytwarzanie i wykończanie wyrobów włókienniczych – operator maszyn w przemyśle włókienniczym 815204, technik włókiennik 311932

Maszyn i urządzenia drukarskie

ATLAS INTERAKTYWNY

12

Spis treści:

  1. WstępWstęp

  2. Czterowałowa maszyna drukarskaCzterowałowa maszyna drukarska

  3. Schemat współpracy wałka drukarskiego z elementami drukarki wałowejSchemat współpracy wałka drukarskiego z elementami drukarki wałowej

  4. Tkaniny wykonane na drukarce wałowejTkaniny wykonane na drukarce wałowej

  5. Schemat współpracy wałka drukarskiego z elementami drukarki wałowej - cz.2Schemat współpracy wałka drukarskiego z elementami drukarki wałowej - cz.2

  6. Głowica drukarkiGłowica drukarki

  7. Czterowałowa maszyna drukarskaCzterowałowa maszyna drukarska

  8. Drukarka filmowa ciągłaDrukarka filmowa ciągła

  9. Tkaniny wykonane na drukarce filmowej ciągłejTkaniny wykonane na drukarce filmowej ciągłej

  10. Drukarka cyfrowaDrukarka cyfrowa

  11. Tkaniny wykonane na drukarce cyfrowejTkaniny wykonane na drukarce cyfrowej

1
1

1. Wstęp

1,1
R19h71SHFtESh
Treść nagrania jest tożsama z informacjami opisanymi poniżej.

Do podstawowych procesów drukarskich zaliczamy druk ręczny, wałowy, filmowy i natryskowy.

Druk maszynowy wykonywany jest na drukarkach wałowych, drukarkach filmowych płaskich i rotacyjnych oraz drukarkach natryskowych.

RY35eRi0M3LJn1

Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści

2

2. Czterowałowa maszyna drukarska

R1NOmZvKmeKsm
Grafika interaktywna przedstawia schemat czterowałowej maszyny drukarskiej, na której wykonany jest druk wałowy. Wszystkie elementy maszyny są oznaczone cyframi od jeden do piętnastu, a dwa elementy oznaczone są wielką i małą literą es. Pod schematem wyświetla się interaktywna legenda z przypisanymi do numerów częściami. Po kliknięciu nazwy danego elementu na schemacie pozostaje tylko numer i strzałka wskazująca na wybrany element. Przy niektórych numerach, pod schematem wyświetla się dodatkowo krótki opis danego elementu. Lista elementów: “Jeden. Tkanina przeznaczona do druku. Dwa. Urządzenie wpustowe. Trzy. Cylinder drukarski to pusty w środku walec o średnicy od 30 do 150 centymetrów, osadzony w ramie konstrukcyjnej z możliwością przesuwania w górę i w dół. Cztery. Podkładka. Pięć. Koło sterujące. Sześć. Śruba dociskowa. Siedem. Wałek drukarski. Osiem. Koryto z farbą drukarską. Dziewięć. Nóż drukarski zbierający. Dziesięć. Dźwignia dociskowa. Jedenaście. Dźwignie ciężarowe. Dwanaście. Rama. Trzynaście. Głowica z urządzeniem raportowym. Czternaście. Kontranóż używany przy wydrukach na flaneli. Mała litera es – sukno drukarskie. Wielka litera es – szczotka do przenoszenia farby”.
Czterowałowa maszyna drukarska, na której wykonany jest druk wałowy
R1J7TV7EU3aYA
Grafika interaktywna przedstawia schemat czterowałowej maszyny drukarskiej, na której wykonany jest druk wałowy. Na schemacie maszyny oznaczony jest cyfrą siedem jeden element - wałek drukarski. Po kliknięciu jego nazwy w legendzie pod schematem wyświetla się opis o treści: “Wałek drukarski to element drukarki za pośrednictwem, którego farba drukarska przenoszona jest na materiał. Wałek drukarski wykonany jest z miedzi, a na jego powierzchni wygrawerowany jest wzór druku”.
Wałek drukarski czterowałowej maszyny drukarskiej

Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści

3

3. Schemat współpracy wałka drukarskiego z elementami drukarki wałowej

RjKtdUVwZn5HA
Grafika interaktywna przedstawia schemat współpracy wałka drukarskiego z elementami drukarki wałowej. Elementy wałka i drukarki oznaczone są cyframi od jeden do trzynastu. Pod schematem wyświetla się interaktywna legenda z przypisanymi do numerów częściami. Po kliknięciu nazwy danego elementu na schemacie pozostaje tylko numer i strzałka wskazująca na wybrany element. Lista elementów: Jeden. Cylinder drukarski. Dwa. Powierzchnia drukująca. Trzy. Ostrze noża drukarskiego. Cztery. Sukno drukarskie. Pięć. Powijak. Sześć. Podkładka drukarska. Siedem. Drukowany materiał. Osiem. Nóż drukarski. Dziewięć. Oprawa noża drukarskiego. Dziesięć. Ścianka, po której odprowadzany jest nadmiar farby. Jedenaście. Farba drukarska. Dwanaście. Ażury. Trzynaście. Wałek drukarski.
Schemat współpracy wałka drukarskiego z elementami drukarki wałowej podczas nanoszenia wzoru wygrawerowanego na wałku
1
R13GRL36GzTPX
Treść nagrania jest tożsama z informacjami opisanymi poniżej.

Na wałku drukarskim musi być wygrawerowany zaprojektowany wzór. Dla wydruków wielokolorowych wzory dla kolorów składowych przygotowuje się na osobnych wałkach. Na drukarce musi znajdować się tyle wałków z ilu kolorów składa się wzór.

Powtarzające się elementy wzoru na szerokości i długości materiału nazywamy raportem wzoru.

RZU90dqCft1GF
Grafika interaktywna przedstawia schemat współpracy wałka drukarskiego z elementami drukarki wałowej. Elementy wałka oznaczone są cyframi dwanaście i trzynaście. Pod schematem wyświetla się interaktywna legenda z przypisanymi do numerów częściami. Po kliknięciu nazwy danego elementu na schemacie pozostaje tylko numer i strzałka wskazująca na wybrany element. Lista elementów: Dwanaście. Ażury. Trzynaście. Wałek drukarski.

Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści

4

4. Tkaniny wykonane na drukarce wałowej

1,1
R1MM0VBrdtxJ7
Treść nagrania jest tożsama z informacjami opisanymi poniżej.

Na zdjęciach pokazane są tkaniny wykonane na drukarce wałowej. Widoczne fragmenty przedstawiają barwne raporty wzorów.

Całkowity wzór składa się z raportów powtarzających się na całej długości i szerokości tkaniny.

RV839tGMAdxd2
R1XlgHEWXr1gg
1

Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści

5

5. Schemat współpracy wałka drukarskiego z elementami drukarki wałowej - cz. 2

RFCHcAmcRXlDU
Treść nagrania jest tożsama z informacjami opisanymi poniżej.

Zadaniem noża drukarskiego jest zbieranie nadmiaru farby z wałka drukarskiego.

Nóż wykonany jest ze stalowej zaostrzonej taśmy i zamocowany w oprawie.

Podczas pracy nóż wykonuje ruch poziomy po powierzchni wałka.

Noże drukarskie mają różne grubości, numer 1 oznacza grubość ostrza 1 milimetr, każdy następny jest o 0,1 milimetra cieńszy.

REafFfSONPvqI
Grafika interaktywna przedstawia schemat współpracy wałka drukarskiego z elementami drukarki wałowej. Elementy noża drukarskiego oznaczone są cyframi trzy, osiem i dziewięć. Pod schematem wyświetla się interaktywna legenda z przypisanymi do numerów częściami. Po kliknięciu nazwy danego elementu na schemacie pozostaje tylko numer i strzałka wskazująca na wybrany element. Lista elementów: Trzy. Ostrze noża drukarskiego. Osiem. Nóż drukarski. Dziewięć. Oprawa noża drukarskiego.
R1FKK88renynq
Treść nagrania jest tożsama z informacjami opisanymi poniżej.

Sukno drukarskie chroni powijak przed działaniem chemikaliów zawartych w farbie drukarskiej.

Powijak ma za zadanie zwiększenie elastyczności cylindra. W tym celu wykorzystuje się tkaninę wełnianą na lnianej osnowie, nawiniętą na powierzchnię cylindra w 10 do 20 warstw.

Zadaniem podkładki drukarskiej jest ochrona sukna drukarskiego oraz wchłanianie nadmiaru farby przeciskanej przez tkaninę w procesie drukowania, a w końcowym efekcie zapobieganie rozmazywaniu się drukowanego wzoru.

Farba drukarska składa się z: barwnika, rozpuszczalnika, najczęściej wody, zagęszczenia, katalizatora, środków pomocniczych.

R1ARx2qB19rwa
Grafika interaktywna przedstawia schemat współpracy wałka drukarskiego z elementami drukarki wałowej. Elementy drukarki oznaczone są cyframi cztery, pięć, sześć i jedenaście. Pod schematem wyświetla się interaktywna legenda z przypisanymi do numerów częściami. Po kliknięciu nazwy danego elementu na schemacie pozostaje tylko numer i strzałka wskazująca na wybrany element. Lista elementów: Cztery. Sukno drukarskie. Pięć. Powijak. Sześć. Podkładka drukarska. Jedenaście. Farba drukarska.

Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści

6

6. Głowica drukarki

R1SCgY4ASdrtN
Treść nagrania jest tożsama z informacjami opisanymi poniżej.

Wałki drukarskie umieszczane są w głowicach, zamocowanych w bocznych ramach drukarki. Głowice umożliwiają prawidłowe umiejscowienie każdego wałka w stosunku do pozostałych, co zapewnia prawidłowe wykonanie wzorów wielokolorowych, zgodnie z ich wyjściowym raportem.

R1FVfcZi0Tqg9
Grafika interaktywna przedstawia schemat głowicy drukarki. Elementy głowicy oznaczone są cyframi od jeden do jedenaście. Pod schematem wyświetla się interaktywna legenda z przypisanymi do numerów częściami. Po kliknięciu nazwy danego elementu na schemacie pozostaje tylko numer i strzałka wskazująca na wybrany element. Lista elementów: Jeden. Śruba dociskowa. Dwa. Pierścień metalowy. Trzy. Tuleje z gwintem. Cztery. Łożysko dla umieszczenia kontranoża. Pięć. Łożysko wałka drukarskiego. Sześć. Ruchoma płyta. Siedem. Łożysko dla noża zbierającego. Osiem. Półka dla koryta z farbą. Dziewięć. Oś wałka drukarskiego. Dziesięć. Wałek drukarski. Jedenaście. Gniazdo głowicy.

Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści

7

7. Czterowałowa maszyna drukarska

RL6JeSzwXC5Se
Treść nagrania jest tożsama z informacjami opisanymi poniżej.

Przed uruchomieniem maszyny drukarskiej należy:

- skontrolować prawidłowość ułożenia powijaka, sukna i podkładki drukarskiej,

- skontrolować sprawność suszarki,

- skontrolować napełnienie koryt farbami drukarskimi,

- skontrolować założenie materiału na drukarkę.

RhBV7dsMQBkgZ
Grafika interaktywna przedstawia schemat czterowałowej maszyny drukarskiej, na której wykonany jest druk wałowy. Wszystkie elementy maszyny są oznaczone cyframi jeden, cztery, pięć, sześć i dziewięć. Pod schematem wyświetla się interaktywna legenda z przypisanymi do numerów częściami. Po kliknięciu nazwy danego elementu na schemacie pozostaje tylko numer i strzałka wskazująca na wybrany element. Lista elementów: Jeden. Tkanina przeznaczona do druku. Cztery. Podkładka. Pięć. Koło sterujące. Sześć. Śruba dociskowa. Dziewięć. Koryto z farbą drukarską.

Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści

8

8. Drukarka filmowa ciągła

Schemat przedstawia ogólny widok drukarki filmowej ciągłej do drukowania rotacyjnego.

R6HkdpcSpEG7g
Grafika interaktywna przedstawia schemat drukarki filmowej ciągłej. Wszystkie elementy maszyny są oznaczone cyframi od jeden do pięć. Pod schematem wyświetla się interaktywna legenda z przypisanymi do numerów częściami. Po kliknięciu nazwy danego elementu na schemacie pozostaje tylko numer i strzałka wskazująca na wybrany element. Lista elementów: Jeden. Niezadrukowana tkanina. Dwa. Szablony. Trzy. Pojemniki z pastą drukarską. Cztery. Suszarka. Pięć. Odbiór tkaniny.
RkIDg0iGxugnq
Treść nagrania jest tożsama z informacjami opisanymi poniżej.

Tkanina przeznaczona do druku podawana jest pod walcowate szablony z siatką wzoru.

Z bocznych pojemników pasta drukarska podawana jest do umieszczonych wewnątrz szablonów przecieraków, które przeciskają pastę przez otwory w szablonach nanosząc na tkaninę barwny wzór.

Następnie tkanina poddawana jest procesowi suszenia w suszarce w celu utrwalenia druku.

Po procesie suszenia zadrukowana i utrwalona tkanina odbierana jest z maszyny przez urządzenie odbierające.

RjbLqz6fgCYsX
Grafika interaktywna przedstawia schemat drukarki filmowej ciągłej. Wszystkie elementy maszyny są oznaczone cyframi od jeden do pięć. Pod schematem wyświetla się interaktywna legenda z przypisanymi do numerów częściami. Po kliknięciu nazwy danego elementu na schemacie pozostaje tylko numer i strzałka wskazująca na wybrany element. Lista elementów: Jeden. Tkanina. Dwa. Walcowate szablony z siatką wzoru. Trzy. Boczne pojemniki z farbą drukarską. Cztery. Proces suszenia w suszarce. Pięć. Odbiór zadrukowanej i utrwalonej tkaniny.

Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści

9

9. Tkaniny wykonane na drukarce filmowej ciągłej

1,1
RBAm9VFcUNVZV
Treść nagrania jest tożsama z informacjami opisanymi poniżej.

Na zdjęciach pokazane są tkaniny wykonane na drukarce filmowej ciągłej. Widoczne fragmenty przedstawiają barwne raporty wzorów.

Całkowity wzór składa się z raportów powtarzających się na całej długości i szerokości tkaniny.

R5qMlcUraeQ0t
R1QgH1EbOk4Tp

Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści

10

10. Drukarka cyfrowa

RS869Krr8J6zX
Grafika interaktywna przedstawia schemat drukarki cyfrowej. Wszystkie elementy maszyny są oznaczone cyframi od jeden do pięć. Pod schematem wyświetla się interaktywna legenda z przypisanymi do numerów częściami. Po kliknięciu nazwy danego elementu na schemacie pozostaje tylko numer i strzałka wskazująca na wybrany element. Lista elementów: Jeden. Tkanina. Niezadrukowana tkanina. Dwa. Dysze natryskowe. Trzy. Suszarka. Cztery. Zadrukowana i utrwalona tkanina. Pięć. Urządzenie odbierające.
RvdwQzemrYyYk
Treść nagrania jest tożsama z informacjami opisanymi poniżej.

Druk cyfrowy nie wymaga nośnika wzoru w formie szablonu.

Na podawaną tkaninę barwnik nanoszony jest przez dysze natryskowe sterowane przez komputerowe programy graficzne.

Wzór powstaje w wyniku nadrukowania mikroskopijnych kropelek farby na materiale. Po drukowaniu następuje utrwalenie barwnika na materiale w procesie suszenia w suszarce. Zadrukowana i utrwalona tkanina odbierana jest z maszyny przez urządzenie odbierające.

Ponieważ programy graficzne współpracujące z drukarką cyfrową umożliwiają osiągnięcie wzoru o nieograniczonym raporcie i nieograniczonej liczbie kolorów druk cyfrowy stosuje się do nanoszenia na powierzchnię skomplikowanych graficznie wzorów, projektów i zdjęć.

R1Kt55gvAbzue
Grafika interaktywna przedstawia schemat drukarki cyfrowej. Wszystkie elementy maszyny są oznaczone cyframi od jeden, dwa, cztery i pięć. Pod schematem wyświetla się interaktywna legenda z przypisanymi do numerów częściami. Po kliknięciu nazwy danego elementu na schemacie pozostaje tylko numer i strzałka wskazująca na wybrany element. Lista elementów: Jeden. Tkanina. Niezadrukowana tkanina. Dwa. Dysze natryskowe. Trzy. Suszarka. Pięć. Odbiór zadrukowanej i utrwalonej tkaniny.

Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści

11

11. Tkaniny wykonane na drukarce cyfrowej

1,1
R1SdKvrtL2Hf7
Treść nagrania jest tożsama z informacjami opisanymi poniżej.

Na zdjęciach pokazane są tkaniny wykonane na drukarce cyfrowej. Widoczne fragmenty przedstawiają barwne raporty wzorów.

Całkowity wzór składa się z raportów powtarzających się na całej długości i szerokości tkaniny.

RlVpb74SwMHbu
R1TWNTDRMPHdg

Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści

Powiązane ćwiczenia