Maszyny proste. Wyznaczanie masy ciała przy użyciu dźwigni dwustronnej
Moc jako szybkość wykonywania pracy
Jeżeli dwie osoby podnoszą ciało o ciężarze 100 N, to mówimy, że są jednakowo silne. Jeżeli podniosą je na wysokość jednego metra, to wykonają taką samą pracę. A jeżeli jedna z nich podniesie ten ciężar w czasie 1 sekundy, a druga w czasie 2 sekund, to czym się różnią prace wykonane przez te osoby? Która osoba jest silniejsza i czy oznacza to, że jest ona mocniejsza?
ReFbl1JU6o7YI1
Już potrafisz
stwierdzić, że pracę wykonuje siła równoległa do przemieszczenia;
podać definicję pracy i obliczyć jej wartość jako iloczyn siły i przesunięcia;
podać definicję jednostki pracy w układzie SI;
wyrażać czas w sekundach, które są jednostką w układzie SI.
Nauczysz się
podawać definicję mocy i jej jednostki;
przeliczać jednostki mocy;
obliczać moc urządzenia wykonującego pracę.
iabC2aUxVg_d5e156
moc
moc
– wielkość fizyczna wyrażona liczbowo jako iloraz pracy i czasu jej wykonania:
lub
Moc informuje nas, ile pracy może wykonać dane urządzenie lub osoba w określonej jednostce czasu, np. w ciągu sekundy. Jeżeli w poszczególnych sekundach wykonana praca jest różna, to z powyższej zależności obliczymy średnią moc.
Co to znaczy, że jakieś urządzenie ma większą moc? Oznacza to, że taką samą pracę może wykonać w krótszym czasie, czyli szybciej niż urządzenie o mniejszej mocy, lub też w tym samym czasie wykona większą pracę.
wat
wat
– jednostka mocy (W); urządzenie ma moc 1 wata [W] jeśli w ciągu 1 sekundy [s] wykona pracę 1 dżula [J], czyli:
Nazwa tej jednostki pochodzi od nazwiska szkockiego inżyniera i konstruktora Jamesa WattaJames WattJamesa Watta. W przypadku występowania dużych mocy używamy jednostki tysiąc razy większej, czyli kilowatów (np. moc silnika tramwajowego wynosi 200 kW) lub megawatów (np. elektrownia ma moc 1200 MW), a małe moce wyrażamy w miliwatach (moc lecącej muchy ma wartość 0,3 mW).
Ciekawostka
W motoryzacji jako jednostki mocy tradycyjnie używa się jeszcze koni mechanicznych [KM]. Zbliżoną co do wartości do konia mechanicznego jednostkę mocy zdefiniował James Watt. Jest to tzw. koń parowy [HP]. Zależność pomiędzy tymi jednostkami jest następująca:
Moc odpowiadała mocy zaprzęgu z jednym koniem, – z dwoma końmi itd. Jest to tzw. moc brutto konia, liczona z pominięciem rozmaitych strat. Do zapisu wartości mocy używa się też często skrótu niemieckiego – PS.
R1TDcCh5MeELE1
Ćwiczenie 1
RpUQnuDy7GEwi1
Moc jako szybkość wykonywanej pracy
Moc jako szybkość wykonywanej pracy
Połącz w pary te liczby mianowane, które wyrażają tę samą moc.
0,03 W, 0,0003 W, 3000000 W, 300000 W
0,3 mW
3 MW
30 mW
300 kW
Źródło: Helena Nazarenko-Fogt <Helena.Nazarenko-Fogt@up.wroc.pl>, licencja: CC BY 3.0.
Kto jest mocniejszy?
Doświadczenie 1
Problem badawczy
Czy to, jak szybko człowiek wykonuje pracę, zależy jego masy?
Czy szybkość wykonywania pracy (moc), przypadająca na 1 kg masy ciała człowieka jest zawsze taka sama?
Hipoteza
Człowiek o większej masie szybciej wykona taką samą pracę (ma większą moc).
Moc przypadająca na 1 kg masy ciała człowieka jest w przybliżeniu taka sama.
Co będzie potrzebne
linijka;
stoper;
waga łazienkowa.
Instrukcja
Wybierz mało uczęszczaną klatkę schodową o różnicy wysokości dwóch pięter.
Policz liczbę schodów między dwoma piętrami N.
Linijką zmierz wysokość jednego stopnia schodów h. Najlepiej zmierz wysokość kilku różnych stopni i oblicz średnią wysokość pojedynczego stopnia . Wysokość tę wyraź w metrach. Pamiętaj o zaokrągleniu wyników obliczeń do dwóch miejsc po przecinku (dokładność pomiaru nie powinna przekraczać jednego centymetra).
Wyznacz swoją masę m i wyraź ją w kilogramach [kg].
Stoperem zmierz czas, w którym wbiegasz na drugie piętro t. Wyraź go w sekundach [s] z dokładnością do jednego miejsca po przecinku.
Po odpoczynku możesz powtórzyć pomiar czasu, a do dalszych obliczeń wziąć jego wartość średnią. Pamiętaj o zaokrągleniu wyników obliczeń do jednego miejsca po przecinku.
Oblicz pokonaną wysokość H, mnożąc liczbę schodów N i wysokość pojedynczego stopnia: . Wynik podaj w metrach [m] z dokładnością do jednego miejsca po przecinku.
RkXMlN8ewkW4x1
Oblicz pracę wykonaną podczas biegu: . Wynik podaj w dżulach z dokładnością do jednego dżula [J].
Oblicz moc, z jaką pracowałaś/eś podczas biegu: . Wynik podaj w watach z dokładnością do jednego wata [W].
Oblicz moc przypadającą na 1 kilogram twojej masy: . Wynik podaj w watach na kilogram [kg] z dokładnością do jedności.
Wyniki pomiarów i obliczeń wpisz do tabeli pomiarów.
Tabela pomiarów
Podsumowanie
Zbierz informacje o wynikach pomiarów uzyskanych przez inne osoby z klasy i przedstaw je w formie tabeli. Wpisuj wyniki, zaczynając od osoby o najmniejszej, a kończąc na osobie o największej masie.
Zebrane wyniki pomiarów wszystkich uczestników doświadczenia
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Przeanalizuj liczby w tabeli i zapisz wnioski:
Jeśli wraz ze wzrostem masy ciała (druga kolumna tabeli) rośnie moc (trzecia kolumna tabeli), zapisz, że pierwsza z hipotez jest prawdziwa. Wniosek będzie więc brzmiał: Człowiek o większej masie ma większą moc. Jeśli wyniki w tabeli tego nie potwierdzają – napisz, że pierwsza z hipotez nie została potwierdzona.
Jeśli liczby zawarte w ostatniej kolumnie są w przybliżeniu takie same, zapisz, że druga z hipotez jest prawdziwa. Wniosek będzie więc brzmiał: Moc przypadająca na 1 kg masy ciała człowieka jest w przybliżeniu taka sama. Jeśli liczby w ostatniej kolumnie znacznie się różnią, zapisz, że druga z hipotez nie została potwierdzona. Pamiętaj, że wyniki pomiarów obarczone są niepewnością pomiarową i do potwierdzenia hipotezy liczby w ostatniej kolumnie nie muszą być idealnie takie same.
Jeśli zebrane przez ciebie dane nie potwierdzają żadnej z postawionych hipotez, zastanów się, co może być tego przyczyną. Może należy rozdzielić pomiary chłopców od pomiarów dziewczynek? Może nie wszyscy uczniowie w klasie mają tyle samo lat? A może są wśród was utalentowani, wytrenowani sportowcy i to ich wyniki znacząco odbiegają od wyników przeciętnego nastolatka? Zapisz w dwóch, trzech zdaniach swoje przemyślenia.
Przejdźmy teraz do obliczeń. Oto przykłady.
Przykład 1
Z jaką mocą pracuje człowiek, który w ciągu pół godziny wykonuje pracę ? Analiza zadania: Moc, z jaką pracuje człowiek, obliczamy według wzoru: . Wymagane wielkości: – wykonywana praca; – czas wykonania pracy. Dane: , . Szukane:
Zwróć uwagę, że przed przystąpieniem do obliczeń należało zamienić jednostki czasu z godzin na sekundy. Teraz przystąpmy do obliczeń. Obliczenia: . Odpowiedź: Człowiek pracował z mocą .
Przykład 2
Oblicz pracę, jaką wykona silnik odkurzacza o mocy w ciągu 20 minut. Analiza zadania: Moc silnika odkurzacza obliczymy ze wzoru: . Wzór ten po przekształceniu pozwoli nam obliczyć pracę.
Pracę silnika odkurzacza obliczymy więc ze wzoru: Wymagane wielkości: – moc odkurzacza, – czas pracy odkurzacza. Dane: , . Szukane:
Możemy zatem przystąpić do obliczeń. Obliczenia: . Odpowiedź: Silnik wykonał pracę 1 miliona 440 tysięcy dżuli, czyli 1,4 megadżuli.
Polecenie 1
Obejrzyj film i wzorując się na rozumowaniu Młodego Fizyka, odpowiedz na pytanie: czy silniejszy zawsze oznacza to samo co mocniejszy?
R1KKInTnYDdVW1
Przykład 3
Aby jechać po poziomym torze ze stałą szybkością , rowerzysta musi pokonywać opory ruchu o wartości . Z jaką mocą musi pracować rowerzysta? Analiza zadania: Moc rowerzysty: . Droga przebyta przez rowerzystę: . Praca rowerzysty: . Wymagane wielkości: – siła, – prędkość. Dane: , . Szukane:
Obliczenia: Moc można obliczyć, korzystając ze wzoru: . Wzór na pracę można podstawić do wzoru na moc. Otrzymujemy wówczas zależność: . Zwróć uwagę, że wyrażenie oznacza wartość prędkości, zatem otrzymujemy zależność: . A zatem: . Odpowiedź: Rowerzysta pracował z mocą 250 watów.
iabC2aUxVg_d5e512
Podsumowanie
Moc to szybkość wykonywania pracy, czyli jest równa liczbowo pracy wykonanej w jednostce czasu. Moc jest równa ilorazowi pracy i czasu , w którym ta praca została wykonana:
Jednostką mocy w układzie SI jest wat. Urządzenie ma moc jednego wata, jeśli w ciągu sekundy wykonuje pracę jednego dżula:
Praca domowa
Polecenie 2.1
Aby rozładować towar z samochodu dostawczego, trzeba wykonać pracę . Oblicz czas, w jakim pracę tę wykona maszyna o mocy , a w jakim maszyna o mocy ? Wyniki podaj w sekundach oraz w minutach.
iabC2aUxVg_d5e566
Zadanie podsumowujące lekcję
Ćwiczenie 2
RnO8H4sueZVQq1
iabC2aUxVg_d5e600
Biogram
James Watt
R1QtGaOkYJMnb1
James Watt
James Watt urodził się w rodzinie cieśli i już w szkole ujawniły się jego wielkie zdolności matematyczne oraz techniczne. Pracował jako wytwórca i konstruktor przyrządów precyzyjnych najpierw w Londynie, a następnie na Uniwersytecie w Glasgow. Zasłynął jako twórca znaczących ulepszeń maszyny parowej: wydzieił komorę kondensacji pary, opracował zespół przekładni umożliwiających zastosowanie silnika parowego w pojazdach, zbudował regulator prędkości obrotowej silnika parowego (zwany regulatorem Watta).