Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
1
R1P50dSai9WFb1
Model 3D przedstawia plemnik w przekroju, który kręci się wokół własnej osi. Wewnątrz główki znajduje się na jej szczycie akrosom oznaczony numerem 1. Po kliknięciu na cyfrę rozwija się opis: Znajduje się na szczycie główki. Jest pęcherzykowatą strukturą, która powstaje z aparatu Golgiego przekształconego w procesie spermatogenezy. Wytwarza enzymy hydrolityczne umożliwiające plemnikowi wniknięcie do komórki jajowej. Numerem 2 oznaczona jest sama główka, która zawiera jądro komórkowe z zagęszczonym materiałem genetycznym, co oznacza, że zawarta w nim chromatyna jest mocno skondensowana. Obecne są w niej także niewielkie ilości cytoplazmy. Na modelu 3D oznaczona jest także cyfrą 3 szyjka, która jest swoistym łącznikiem pomiędzy główką a pozostałymi częściami plemnika. Pęka podczas zapłodnienia, pozwalając samej główce dostać się do wnętrza komórki jajowej. Cyfrą 4 oznaczona jest wstawka zawierająca prostokątnie, niewielkie struktury. Są to mitochondria, które dostarczają energii niezbędnej do ruchu witki. Numerem 5 oznaczona jest witka, która składa się z szyjki, wstawki i części głównej. Jest elementem napędowym plemnika. Zawiera dziewięć par leżących obwodowo mikrotubul i jedną parę położoną w centrum. Na schemacie widnieje również cyfra 6, po kliknięciu na nią rozwija się napis: „Jak powstają plemniki?” oraz odtworzony zostaje filmik.

Elementy budowy plemnika:

1. Akrosom

Znajduje się na szczycie główki. Jest pęcherzykowatą strukturą, która powstaje z aparatu Golgiego przekształconego w procesie spermatogenezy. Wytwarza enzymy hydrolityczne umożliwiające plemnikowi wniknięcie do komórki jajowej.

2. Główka

Zawiera jądro komórkowe z zagęszczonym materiałem genetycznym, co oznacza, że zawarta w nim chromatyna jest mocno skondensowana. Obecne są w niej także niewielkie ilości cytoplazmy.

3. Szyjka

Jest swoistym łącznikiem pomiędzy główką a pozostałymi częściami plemnika. Pęka podczas zapłodnienia, pozwalając samej główce dostać się do wnętrza komórki jajowej.

4. Wstawka

Jest strukturą zawierającą liczne mitochondria, które dostarczają energii niezbędnej do ruchu witki.

5. Witka

Składa się z szyjki, wstawki i części głównej. Jest elementem napędowym plemnika. Zawiera dziewięć par leżących obwodowo mikrotubul i jedną parę położoną w centrum.

Polecenie 1
R1Qqb13gQ7q89
Omów funkcje pełnione przez akrosom. (Uzupełnij).
Polecenie 2
RpIeGHUAgtxLg
Które elementy budowy plemnika pełnią funkcję aparatu ruchu? Skąd czerpią potrzebną do tego energię? (Uzupełnij).