Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
bg‑azure

Budowa plemnika

R1NGzPJXV9N6B1
Budowa plemnika.
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o.,, licencja: CC BY-SA 3.0.

Dojrzały plemnik ma długość ok. 60 mum i składa się z główki, która zawiera jądro komórkowe, szyjki, wstawki zaopatrzonej w liczne mitochondria, które dostarczają energii do poruszania się, oraz witki stanowiącej aparat ruchu gamety.

W procesie spermiogenezyspermiogenezaspermiogenezy na szczycie główki z aparatu Golgiego tworzy się akrosomakrosomakrosom. Zawiera on enzymy, które umożliwiają wniknięcie plemnika do wnętrza komórki jajowejkomórka jajowakomórki jajowej.

Wydzieliny w drogach rodnych kobiety zmieniają właściwości plemników, dzięki czemu stają się one zdolne do zapłodnienia. Proces ten nosi nazwę kapacytacjikapacytacjakapacytacji.

Plemniki wykazują znaczną ruchliwość. Prędkość ich ruchu wynosi ok. 0,1 mm/s. Na żywotność i ruchliwość plemników wpływa odczyn środowiska, w którym się znajdują. Dzięki wydzielinie gruczołu krokowego i gruczołów opuszkowo‑cewkowych prawidłowe pH nasienia ma odczyn zasadowy i wynosi ≥ 7,2. Takie pH neutralizuje niekorzystny dla plemników kwaśny odczyn pochwy. Zdolność do zapłodnienia plemniki tracą po około dwóch, trzech dniach przebywania w żeńskich drogach rozrodczych.

W czasie ejakulacjiejakulacjaejakulacji, która jest aktem odruchowym, plemniki przedostają się z cewki moczowej na zewnątrz. W jednym wytrysku znajduje się od 1,5 do 7,5 ml spermyspermaspermy, a liczba plemników w nasieniu wynosi średnio od 200 do 300 mln.

W nasieniu zdrowego mężczyzny znaczna część plemników jest niezdolna do zapłodnienia – występują komórki o nieprawidłowej morfologii (karłowate, wieloogonowe, wielogłowowe).

bg‑azure

Wybrane kryteria oceny jakości nasienia oraz ich wartości według WHO z 2010 roku

Ocena jakości nasienia to istotne badanie w diagnostyce niepłodności. Poniższa tabela przedstawia dolne granice normy ocenianych kryteriów.

Kryterium

Wartość

liczba plemników w ejakulacie

≥ 39 mln

objętość ejakulatu

≥ 1,5 ml

liczba plemników

≥ 15 mln/ml

ruchliwość plemników

≥ 32% plemników o ruchu postępowym

morfologia plemników

≥ 4% plemników o prawidłowej budowie

żywotność plemników

≥ 58% żywych plemników

pH

≥ 7,2

Słownik

akrosom
akrosom

obszar w formie czapeczki zlokalizowany w przedniej części główki plemnika; zawiera enzymy hydrolityczne umożliwiające plemnikowi wniknięcie do komórki jajowej, a tym samym zapłodnienie

ejakulacja
ejakulacja

wytrysk nasienia (spermy) przez cewkę moczową, na skutek stymulacji seksualnej organizmu

haploidalność
haploidalność

zjawisko polegające na obecności w jądrze komórkowym jednego zestawu chromosomów

kapacytacja
kapacytacja

etap dojrzewania (uzdatniania) plemników, tj. nabywania przez nie zdolności do zapłodnienia; zachodzi po zaplemnieniu i polega na reorganizacji składników błony komórkowej plemnika

komórka jajowa
komórka jajowa

dojrzała komórka rozrodcza żeńska zwierząt i człowieka, zdolna do zapłodnienia i rozwoju w nowy organizm

oligospermia
oligospermia

ubogoplemnikowość; w nasieniu znajduje się ok. 30 tys. plemników w 1 mmIndeks górny 2

sperma
sperma

płyn zawierający plemniki, wydzielany przez męskie gruczoły płciowe

spermiogeneza
spermiogeneza

(gr. spérma nasienie; génesis pochodzenie) końcowy etap spermatogenezy; proces przekształcania się spermatyd w dojrzałe plemniki