Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R10qaPiKTGHAw1
Model żeńskich narządów płciowych wewnętrznych.
dr Dorota Myślińska, Katedra Fizjologii Zwierząt i Człowieka, Uniwersytet Gdański
Źródło: Przedmiotowy model 3D został opracowany przez Englishsquare.pl Sp. z o.o. na podstawie materiału źródłowego zakupionego w ramach serwisu: www.turbosquid.com. Jakiekolwiek dalsze użycie tego modelu 3D podlega wszelkim ograniczeniom opisanym w licencji opublikowanej na przywołanej stronie internetowej.

Model żeńskich narządów płciowych wewnętrznych. Opisuje je doktor Dorota Myślińska z Katedry Fizjologii Zwierząt i Człowieka, Uniwersytet Gdański.

1. Jajniki są narządami parzystymi występującymi u kobiet. To są gonady żeńskie.  Jajniki mają kształt owalny, właściwie taki lekko eliptyczny w przekroju. W jajniku możemy wyróżnić korę i rdzeń. Kora to jest ta część najbardziej zewnętrzna. W korze znajdują się pęcherzyki jajnikowe i zachodzi tam oogeneza, czyli powstawanie komórek. Rdzeń natomiast jest wypełniony naczyniami krwionośnymi. 

2. Jajowód jest parzystym przewodem, którego funkcją jest transport komórki jajowej bądź zapłodnionej komórki jajowej, a więc zygoty, w kierunku macicy. Część jajowodu położona najbliżej jajnika to część lejkowata. Wyłapuje ona komórkę jajową, która  następnie transportowana jest wzdłuż jajowodu. W jajowodzie może nastąpić również zapłodnienie oraz pierwsze etapy podziału zygoty, czyli bruzdkowanie. Jajowód wyścielony jest nabłonkiem migawkowym, który umożliwia transport komórki jajowej lub bruzdkującej zygoty w kierunku macicy. 

3. Macica. Macica jest narządem pojedynczym, kształtem przypominającym gruszkę odwróconą w pionie. W macicy możemy wyróżnić dno, trzon, cieśń i szyjkę. Wnętrze macicy wyścielone jest  endometrium, które u kobiet wieku rozrodczym systematycznie narasta i złuszcza się. W endometrium macicy zagnieżdża się zarodek w stadium blastocysty, a następnie w świetle macicy rozwija się płód. Macica zbudowana jest rownież z mięśniówki gładkiej. 

4. Pochwa jest elastycznym przewodem, który łączy się z szyjką macicy. Jest miejscem, przez które doprowadzane jest w akcie płciowym nasienie do dróg rodnych kobiety. Jest także miejscem, przez które podczas porodu przesuwa się dziecko. Przez pochwę także usuwane jest złuszczające się endometrium macicy wraz z krwią podczas menstruacji.

R1ecpN6a4J4Ka1
Model męskich narządów płciowych wewnętrznych.
dr Dorota Myślińska, Katedra Fizjologii Zwierząt i Człowieka, Uniwersytet Gdański
Źródło: Przedmiotowy model 3D został opracowany przez Englishsquare.pl Sp. z o.o. na podstawie materiału źródłowego zakupionego w ramach serwisu: www.turbosquid.com. Jakiekolwiek dalsze użycie tego modelu 3D podlega wszelkim ograniczeniom opisanym w licencji opublikowanej na przywołanej stronie internetowej., tylko do użytku edukacyjnego na zpe.gov.pl.

Model męskich narządów płciowych wewnętrznych. Opisuje je doktor Dorota Myślińska z Katedry Fizjologii Zwierząt i Człowieka, Uniwersytet Gdański.

1. Jądra są narządami parzystymi występującymi u mężczyzn. Są gonadami męskimi. Znajdują się w mosznie, czyli poza jamą ciała. Moszna jest fałdem skórnym. Zejście jąder do moszny jest bardzo istotne u ssaków, dlatego że to ochrania plemniki przed przegrzaniem. W jądrze możemy wyróżnić błonę białawą, która jest na zewnątrz, natomiast wnętrze jądra buduje miąższ, który jest zbudowany z płacików. W płacikach wyróżnia się kanaliki nasienne. W jądrze zachodzi  więc spermatogeneza, natomiast główny proces dojrzewania plemników zachodzi już w najądrzach. 

2. Najądrza. Najądrza są narządami, które występują nad jądrami w tylnej i bocznej ich części. Najądrza łączą się z nasieniowodem. W najądrzach dojrzewają plemniki oraz produkowana jest substancja regulująca ruchliwość plemników. W najądrzach również magazynowane są plemniki.

3. Nasieniowód. Od najądrza odchodzą nasieniowody, które następnie dochodzą do cewki moczowej. Nasieniowody są przewodami, które podczas ejakulacji mają dostarczyć plemniki do cewki moczowej.

4. Gruczoł krokowy. Gruczoł krokowy, inaczej stercz lub prostata, jest nieparzystym pojedynczym gruczołem. Kształtem przypomina jadalnego kasztana. Gruczoł ten obejmuje górną część cewki moczowej męskiej. Wyróżnia się płat prawy, płat lewy, niekiedy występuje również płat środkowy Gruczoł krokowy produkuje białawą substancję, która wchodzi w skład spermy. 

5. Prącie jest nieparzystym narządem płciowym zewnętrznym męskim, w którym znajduje się cewka moczowa. Cewka moczowa u mężczyzn pełni zarówno funkcje odprowadzenia moczu na zewnątrz, jak i nasienia. Prącie zbudowane jest z dwóch ciał jamistych oraz jednego ciała gąbczastego, które kończy się żołędzią na szczycie prącia. Również w tym miejscu jest ujście cewki moczowej. Prącie pokryte jest skórą, którego szczytowa część nazywana jest napletkiem.

1
Polecenie 1
R1V0JZT4u4Du2
Wymień elementy tego układu i podaj ich funkcje. (Uzupełnij).
RESJQTCuqiJlY
Wymień elementy żeńskiego układu rozrodczego i podaj ich funkcje. (Uzupełnij).
1
Polecenie 2
RtCeIuXG0b3en
Omów funkcję jajników. (Uzupełnij).
RPkfdteXYsod0
Wymień elementy żeńskiego układu rozrodczego i podaj ich funkcje. (Uzupełnij).