Modele ciągników, przyczep i maszyn ogrodniczych
Ciągniki to pojazdy, które można wykorzystać do wielu prac polowych i sadowniczych. Łączy się je z pługami, siewnikami i wieloma innymi narzędziami i maszynami ogrodniczymi i rolniczymi. Pełną kontrolę pracy tych urządzeń, np. wydajność opryskiwacza czy siewnika, zapewnia komputer pokładowy zbierający informacje z różnych czujników.
Ciągniki
Ze względu na przeznaczenie ciągniki dzieli się na ciągniki ogólnego zastosowania (rolnicze, sadownicze i komunalne), a także ciągniki specjalne. Do tej drugiej kategorii należą ciągniki szczudłowe wykorzystywane w szkółkarstwie, a także ciągniki przeznaczone do pracy pod osłonami (pozbawione kabiny).
Podział ciągników ze względu na rodzaj mechanizmów jezdnych
Ze względu na rodzaj mechanizmów jezdnych ciągniki dzieli się na:
kołowe,
gąsienicowe,
półgąsienicowe.
Ciągniki kołowe
Najczęściej stosowane w rolnictwie są ciągniki kołowe. Różne ich rodzaje oznacza się symbolami wyjaśnionymi w tabeli.
Symbol | Znaczenie |
---|---|
4K2 | ciągniki czterokołowe napędzane na tylną oś |
4K2a | ciągniki z napędem na cztery koła, przy czym przednie koła są mniejsze niż tylne |
4K4 | ciągniki z napędem na cztery koła, przy czym wszystkie koła są jednakowej wielkości |
Litera K oznacza koło. W ciągnikach produkowanych za granicą zamiast K występuje W (od ang. wheel – koło). W klasycznym układzie kołami napędowymi są dwa tylne koła, które mają znacznie większą średnicę od kół przednich.
Ciągniki gąsienicowe i półgąsienicowe
Ciągniki gąsienicowe są w Polsce wykorzystywane rzadko. Ich zaletą jest duża przyczepność, pozwalająca na stabilną pracę na glebach ciężkich i wilgotnych, a także największa możliwa siła uciągu, dzięki której mogą one pracować z narzędziami o dużej szerokości i masie.
Ciągniki półgąsienicowe mają gąsienicowy układ jezdny na jednej z osi, najczęściej tylnej. Ich prowadzenie jest łatwiejsze niż ciągników gąsienicowych.
Podział ciągników ze względu na liczbę osi
Innym kryterium podziału ciągników jest liczba osi. Wyróżnia się ciągniki jedno- i dwuosiowe.
Ciągniki jednoosiowe
Ciągniki jednoosiowe mają silnik o niewielkiej mocy i służą do wykonywania pomocnicznych, lekkich prac uprawowych i pielęgnacyjnych, a także do przewożenia niewielkich ładunków. Znajdują zastosowanie w niewielkich gospodarstwach. Określa się je mianem mikrociągników jednoosiowych.
Ciągniki dwuosiowe
Ciągniki dwuosiowe dzieli się dalej ze względu na moc silnika na:
W celu podłączenia maszyn i narzędzi do ciągnika wykorzystuje się wałek odbioru mocy (WOM) lub trzypunktowy układ zawieszenia (TUZ) – zależnie od modelu wybranej maszyny.
WOM służy do przekazywania mocy z silnika bezpośrednio do narzędzi podłączonych do ciągnika. Ciągniki wyposażone są w odbiór mocy o prędkości 540 lub 1000 obrotów na minutę. W niektórych modelach prędkość WOM jest zsynchronizowana z prędkością jazdy ciągnika. Wówczas podczas jazdy na biegu wstecznym wałek obraca się w kierunku przeciwnym. WOM znajduje się z tyłu ciągnika.
TUZ służy do zaczepiania do ciągnika narzędzi sterowanych przez podnośnik hydrauliczny. Zwykle stosuje się TUZ tylny, ale dodatkowo można zamontować TUZ z przodu ciągnika.
Przyczepy
Przyczepy umożliwiają przewożenie płodów rolnych, ziemi, nawozów czy innych materiałów w trakcie prac rolniczych.
W zależności od przeznaczenia dzieli się je na uniwersalne i specjalistyczne. Do pierwszych zalicza się wywrotki z odchylanymi burtami, umożliwiające sprawny załadunek i rozładunek. Specjalistyczne przyczepy rolnicze przeznaczone są do przewozu określonego rodzaju ładunku, np. słomy w belach.
Ze względu na konstrukcję przyczepy rolnicze dzieli się na:
Maszyny i narzędzia rolnicze
Maszyny i narzędzia rolnicze mogą być samobieżne, czyli posiadać własny napęd. Nie wymagają one do pracy ciągnika. Najbardziej popularne jest jednak łączenie (agregowanie) maszyn i narzędzi rolniczych z ciągnikiem. Z ciągnikiem można połączyć jedno narzędzie lub maszynę albo ich zespół. Jednostki te mogą być przyczepiane, zawieszane, półzawieszane lub nabudowane na ciągniku.
Maszyny i narzędzia do uprawy roli
Pługi
Podstawowym narzędziem do przedsiewnej uprawy roślin jest pług, służący do wykonywania orki. Pług agreguje się z ciągnikiem na 3 różne sposoby – narzędzie to być zawieszane, półzawieszane lub przyczepiane.
Wśród pługów wyróżnia się pługi lemieszowe i talerzowe. Do lemieszowych zalicza się pługi:
zwykłe (do orki zagonowej i bezzagonowej); do pługów zagonowych zalicza się pługi obracalne i wahadłowe,
specjalne.
Do pomocniczych narzędzi montowanych do pługa należą m.in. pogłębiacze. Służą one do tzw. pogłębionej orki.
Głębosze
Raz na kilka lat, zwłaszcza w przypadku wystąpienia podeszwy płużnej i na glebach ciężkich, zaleca się użycie głębosza. Głębosze dzieli się na bierne i aktywne. Wykonują one w glebie głębokie kanały, ale jej nie odwracają.
Narzędzia i maszyny doprawiające
Uprawy popłużne wykonuje się za pomocą bron, kultywatorów, aktywnych maszyn uprawowych, włók i wałów lub ich połączenia – czyli agregatów uprawowych.
Brony dzieli się na:
zębowe,
sprężyste,
talerzowe,
aktywne.
Do kultywatorów zaliczamy:
sprężyste
półsztywne
sztywne.
Wśród wałów wyróżnia się:
gładkie,
pierścieniowe,
prętowe.
Do aktywnych maszyn uprawowych należą:
glebogryzarki (nazywane również bronami rotacyjnymi lub spulchniaczami rotacyjnymi),
brony wirnikowe,
brony wahadłowe.
Maszyny te napędzane są od wału odbioru mocy ciągnika.
Aby zmniejszyć liczbę przejazdów ciągnika po polu, stosuje się różnego rodzaju połączenia narzędzi i maszyn uprawowych. Zestawy uprawowe, inaczej agregaty uprawowe, są przeznaczone do orki i uprawy popłużnej. Mogą być zawieszane, półzawieszane lub przyczepiane.
Agregat uprawowy składa się z kilku narzędzi pracujących na różnych głębokościach. Przeważnie są to: kultywator, brona talerzowa lub wirnikowa i wał strunowy.
Agregat uprawowo‑siewny jest dodatkowo wyposażony w siewnik.
Narzędzia używane do siewu, sadzenia i pielenia
Siewniki dzieli się na uniwersalne i specjalne. Wśród uniwersalnych wyróżnia się siewniki:
zawieszane,
przyczepiane (są szersze od zawieszanych),
mechaniczne (mają niewielką pojemność, ale pozwalają wysiać wszystkie rodzaje nasion).
Siewniki specjalne są bardziej wydajne. Zalicza się do nich: siewniki mechaniczno‑pneumatyczne, pneumatyczne, siewniki do siewu bezpośredniego, siewniki punktowe i agregaty uprawowo‑siewne.
Sadzarki do ziemniaków służą do równomiernego zasadzenia tzw. sadzeniaków, przykrycia ich glebą i utworzenia redlin. Maszyny te dzieli się na półautomatyczne i automatyczne.
Półautomatyczne sadzarki do ziemiaków wymagają ręcznego wkładania sadzeniaków do komór zasobnika;
Automatyczne sadzarki do ziemiaków dzieli się na zawieszane lub przyczepiane.
Sadzarki do rozsady są półautomatyczne. Wyróżnia się wiele ich typów ze względu na rodzaj zastosowanych tarcz. Natomiast z uwagi na przeznaczenie dzieli się je na sadzarki do rozsad z odkrytym systemem korzeniowym i na sadzarki do rozsad z bryłką korzeniową.
Ochrona i nawożenie roślin
Pielnik służy do usuwania chwastów między rzędami roślin uprawnych. Może być montowany na przedniej lub tylnej części ciągnika. Wyróżnia się pielniki bierne, aktywne i kombinowane. Pielniki przeważnie są zawieszane. Aktywne pielniki napędzane są od wału odbioru mocy ciągnika. Pielniki kombinowane służą do jednoczesnego pielenia i rozsiewania (lub rozlewania) nawozu.
Obsypnik służy do formowania redlin i czyszczenia ich z chwastów. Obsypniki, podobnie jak pielniki, mogą być bierne, aktywne i kombinowane.
Pielniko‑obsypnik łączy w sobie funkcje pielnika i rozsiewacza. Umożliwia nie tylko odchwaszczanie, ale i dokładne nawożenie roślin w rzędach.
Maszyny kombinowane składają się z glebogryzarki, obsypnika, często również siewnika do wysiewu nasion lub nawozów.
Rozrzutnik obornika umożliwia równomierne rozprowadzenie obornika na polach uprawnych. Może mieć budowę jedno- lub dwuosiową.
Rozsiewacze nawozów dzieli się na:
odśrodkowe (tarczowe), których elementem roboczym jest jedna lub kilka obracających się i rozrzucających nawóz tarcz z łopatkami – stanowią one najliczniejszą grupę rozsiewaczy,
wahadłowe, które do rozsiewania nawozów wykorzystują przewód rurowy wykonujący ruchy wahadłowe,
pneumatyczne, które rozsiewają nawóz dzięki wytwarzanemu przez siebie strumieniowi powietrza.
Rozsiewacze nawozów przeważnie są wyposażone w komputer utrzymujący dawkę nawozu niezależnie od prędkości agregatu oraz czujnik GPS do odczytu prędkości jazdy.
Opryskiwacze dzieli się na sadownicze i polowe. Te drugie można, po podłączeniu lanc sadowniczych, wykorzystywać w sadownictwie. Ciągnikowy opryskiwacz zawieszany jest napędzany od wału odbioru mocy ciągnika. Opryskiwacz zawieszany łączy się z ciągnikiem za pomocą oka dyszla z zaczepem.
Zbiór
Do zbioru płodów rolnych stosuje się najczęściej kombajny samojezdne lub łączone z ciągnikiem. Są one przeznaczone do zbioru konkretnych rodzajów płodów, np.:
kombajn do zbioru ziemniaków,
kombajn do zbioru buraków,
kombajn do zbioru kukurydzy.
Niektóre modele można też opcjonalnie wyposażyć w dodatkowe funkcje, tak aby np. kombajn do ziemniaków służył również do zbioru cebuli.
Kopaczki zawieszane lub półzawieszane stosuje się przeważnie do wykopywania ziemniaków.
Wyorywacz ciągnikowy wykorzystuje się do wyorywania warzyw okopowych, a także drzewek. Z kolei maszyny do wykopywania wyciągają drzewka z podłoża.
Więcej na temat poszczególnych maszyn i narzędzi rolniczych oraz ich doboru w materiale Dobieranie maszyn do produkcji roślinnejDobieranie maszyn do produkcji roślinnej.
Urządzenia pomocne w parku maszynowym
Aby zmniejszyć koszty prowadzenia gospodarstwa, ale i zadbać o środowisko naturalne, warto precyzyjnie zarządzać siewem, nawożeniem czy opryskiem. Na rynku dostępne są systemy i urządzenia pozwalające zapisać rodzaj i datę zabiegu agrotechnicznego na każdym polu, a także ilość zużytych nasion, nawozów i środków ochrony roślin. Umożliwiają one precyzyjne planowanie np. dawki nawozu, a także precyzyjne nawożenie.
Więcej na temat systemów i urządzeń stosowanych w rolnictwie precyzyjnym w materiale Koszty związane ze stosowaniem urządzeń i systemów rolnictwa precyzyjnegoKoszty związane ze stosowaniem urządzeń i systemów rolnictwa precyzyjnego.