Zaplanuj swoje wakacje. Wybierz wymarzone miasto na wakacyjny wyjazd. Wyszukaj w Interneciem7516c9eed13fda3d_d356e66Wyszukaj w Internecie informacji na temat pięciu najważniejszych atrakcji turystycznych w tym mieście.
R1WoS2DOlN9uR1
Korzystając z udostępnionego konta poczty elektronicznej:
wyślij e‑mailm7516c9eed13fda3d_d356e87wyślij e‑mail do koleżanki lub kolegi, z prośbą o informację dotyczącą najlepszych, ich zdaniem, miejsc, w których warto spędzić wakacje;
w treści umieść prośbę o udzielenie szybkiej odpowiedzi; otrzymane informacje wykorzystasz do wykonania prezentacji o wymarzonych wakacjach.
m7516c9eed13fda3d_d356e66
Do szukanej przez ciebie informacji można dotrzeć poprzez:
adres strony WWW,
wyszukiwarkę,
katalog.
Jeśli znasz adres strony internetowej, to znalezienie interesującej cię informacji jest proste. Jeśli nie znasz tego adresu to strony internetowe z odpowiednimi dla twoich zainteresowań treściami możesz znaleźć za pomocą wyszukiwarek. Skorzystaj także z wyszukiwarek stron, które zostały przygotowane dla dzieci w twoim wieku, np. Lupiko (www.lupiko.pl), Mamuu (www.mamuu.pl).
m7516c9eed13fda3d_d356e78
Według polskich przepisów prawnych osoby, które nie ukończyły 13 lat nie mogą zawierać żadnych umów, zatem konto dla ciebie powinien założyć jeden z rodziców albo upoważniona do tego osoba dorosła. Jeśli nie posiadasz jeszcze zgody opiekuna, możesz skorzystać z poczty elektronicznej, dysponując na przykład kontem ćwiczeniowym udostępnionym ci w szkole. Jeżeli udostępnione konto znajduje się u dostawcy tej usługi, którym jest firma Microsoft, wystarczy w pasku adresowym wpisać outlook.com i w ukazanej stronie zalogować się do niego, wpisując swoje dane (nazwę użytkownika i hasło).
R61P2D2jR90Lb1
Po kliknięciu w Zaloguj otworzy się strona internetowa przedstawiająca zawartość twojej skrzynki pocztowej (folder: skrzynka odbiorcza).
m7516c9eed13fda3d_d356e87
Obejrzyj film przedstawiający proces korzystania z konta pocztowego założonego w serwisie pocztowym Outlook firmy Microsoft.
RUsiGA5j9rRH41
m7516c9eed13fda3d_d5e190
Uporządkuj informacje znalezione w Internecie. Porządkując rzeczy we własnym pokoju, nieodzowne są szafki, półki, szuflady, które są miejscem dla ułożonych przez ciebie książek, ulubionych maskotek, pamiątek przywiezionych z wycieczek i innych twoich skarbów. Podobnie jest w komputerze. Chcąc znaleźć lub zapisać na dysku komputera lub zewnętrznym nośniku danych swoją pracę, stwórz dla niej miejsce, w którym będziesz ją przechowywać.
R1KNWxiKB1obV1
R15I2BRV3uuOQ1
W komputerze możesz tworzyć foldery i podfoldery, budując w ten sposób własną „szafkę” z dowolną liczbą szuflad, do przechowywania swoich cyfrowych dokumentów. Struktura folderów na dysku tworzy tak zwane drzewo folderów.
Utwórz folderm7516c9eed13fda3d_d356e166Utwórz folder o nazwie wakacje, a w nim pięć podkatalogów, po jednym dla każdej atrakcji.
W każdym z katalogów zamieść dokument tekstowy, zawierający informacje dotyczące danej atrakcji oraz podkatalog „zdjęcia”.
Przesuwając odpowiednie foldery z ramki na dole, dokonaj systematyki zwierząt. Pierwszy wiersz schematu, to królestwo, drugi podkrólestwo, a trzeci to rodzaj.
R2cJ2PgZpBlqQ1
Stwórz dokument tekstowym7516c9eed13fda3d_d356e190Stwórz dokument tekstowy o nazwie Opis. Dla każdego obiektu w dokumencie (w punktachm7516c9eed13fda3d_d356e204punktach) podaj znalezione w Internecie informacje o nim, takie jak:
Dla każdej atrakcji w katalogu „zdjęcia” zamieścić przynajmniej jedno znalezione w Internecie zdjęcie przedstawiające atrakcję. Dla każdej wykorzystanej informacji/zdjęcia należy podać źródło i w miarę możliwości jej autoram7516c9eed13fda3d_d356e218autora.
m7516c9eed13fda3d_d356e166
Aby utworzyć nowy folder, wykonaj poniższe czynności.
Kliknij prawym przyciskiem myszy w pusty obszar na pulpicie lub w oknie folderu, wskaż polecenie Nowy, a następnie kliknij polecenie Folder.
Wpisz nazwę nowego folderu, a następnie naciśnij klawisz Enter.
Każdy folder możesz otworzyć, klikając myszą na jego ikonę, oraz sprawdzić jego zawartość. Otwarty folder ma postać okna podobnego do okna programu.
m7516c9eed13fda3d_d356e190
Aby napisać tekst za pomocą komputera, wykonaj poniższe czynności.
Uruchom program do pisania tekstów.
W miejscu migającego kursora, rozpocznij pisanie.
Każde zdanie rozpoczynaj wielką literą, wykorzystując klawisz Shift.
Aby wykonać odstęp między wyrazami, zastosuj Spację.
Aby rozpocząć tekst od nowej linii, użyj klawisza Enter.
Błędnie napisaną literę usuń klawiszem Backspace lub Delete.
Utworzony w ten sposób dokument możesz zapisać. Wykorzystaj w tym celu polecenie Zapisz jako, jeżeli zapisujesz go po raz pierwszy lub chcesz zmienić miejsce zapisywania lub nazwę pliku. Wykorzystaj polecenie Zapisz, jeżeli chcesz zapisać dokonane zmiany we wcześniej zapisanym dokumencie.
m7516c9eed13fda3d_d356e204
Aby utworzyć listę numerowaną, wykonaj poniższe czynności.
Wyszukaj i wybierz (włącz) narzędzie odpowiedzialne za numerowanie. W akapicie, w którym umieszczony jest kursor tekstowy, pojawi się pierwszy numer listy.
Wpisz tekst dla danego punktu. Kiedy skończysz, naciśnij klawisz Enter. Kursor przejdzie do następnego akapitu i automatycznie zostanie wpisany kolejny punkt – kolejny numer listy.
Powtarzaj punkt 2, aż utworzysz wszystkie numery listy.
Ostatni punkt listy zakończ, naciskając klawisz Enter, a następnie ponownie wybierz (wyłącz) narzędzie odpowiedzialne za numerowanie.
Numerowanie zostanie wyłączone, a ty możesz kontynuować dalsze tworzenie dokumentu.
m7516c9eed13fda3d_d356e218
Zapewne nikt nie byłby zadowolony, że ktoś w sieci lub na zajęciach w szkole przedstawi jego pracę jako własną. Czasem zdarza się, że pod wykonaną przez nas pracą podpisuje się inna osoba. Nie należy się na to godzić. Trzeba pamiętać, że istnieje prawo autorskie, chroniące naszą twórczość. Podpisując imieniem i nazwiskiem swoją pracę, informujesz, kto jest jej autorem.
m7516c9eed13fda3d_d5e469
Zebrane w dokumencie informacje wykorzystaj do przygotowania dziesięciominutowej prezentacji na temat „Moje wymarzone wakacje”. Dobrze zaplanuj swoją pracę. Jeśli jest to twoja pierwsza prezentacja, przeczytaj krótkie wprowadzeniem7516c9eed13fda3d_d356e242przeczytaj krótkie wprowadzenie. Spróbuj zaprezentować najpiękniejsze miejsca Polski lub ulubione atrakcje turystyczne twojej miejscowości. Twoja praca może wyglądać podobnie jak na poniższych ilustracjach.
RHCAcPTgDIM7H1
R1W9kY2ICD8eS1
Rf9IF4RJMeFwr1
R1DHyVlxWMKoX1
RE5dtpTesmHDR1
Rt14qzNazULps1
ReXohAjRd1FFJ1
RuoCXh7e262uH1
Prezentację zaprezentujesz przed koleżankami i kolegami z klasy. Aby nabrać pewności siebie przeprowadź próbę generalną przed grupą słuchaczy, na przykład przed domownikami, przyjaciółmi lub przed lustrem. Zastanów się, czy prezentacja nie była zbyt krótka lub za długa, czy nie było w niej zbyt długich przerw. Pamiętaj, aby cały czas patrzeć na publiczność – kontakt wzrokowy jest bardzo ważny. Oceń swoje próbne wystąpienie. Jeśli jakieś elementy należy poprawić, to ćwicz je aż do skutku. Tylko wtedy unikniesz niepotrzebnego niepokoju podczas prawdziwego wystąpienia.
R13kRsQccZk0H1
m7516c9eed13fda3d_d356e242
Przy tworzeniu prezentacji, stosuj poniższe reguły.
Wybierz prostą czcionkę bez zbędnych zdobień i ustaw jej rozmiar, tak aby nawet z większej odległości, można było przeczytać tekst. Wykonaj próbę już na etapie projektowania. Wystarczy, że po uruchomieniu pokazu odejdziesz parę kroków od monitora i sprawdzisz rezultat.
Pamiętaj, żeby na slajdzie umieścić tylko najważniejsze informacje. Zbyt dużo tekstu może zniechęcić odbiorcę. Podczas pokazu możesz uzupełnić brakujące wiadomości.
Wstaw zdjęcia lub własne rysunki, które przybliżą przedstawianą przez ciebie tematykę. Elementy graficzne uatrakcyjnią przekaz i ułatwią zrozumienie tematu.
Zadbaj o to, żeby wszystkie obiekty na slajdzie były odpowiednio rozmieszczone. Planując to, wykorzystaj cały obszar slajdu. Jeśli wybierzesz slajd z gotowym układem, nie będziesz zmieniać położenia jego elementów.
Nie zapomnij o doborze kolorystyki tła i czcionki, tak aby pasowały do siebie, a tekst nie zlewał się z tłem. Na ciemnym tle będzie dobrze wyglądała jasna czcionka, natomiast na jasnym tle ciemna czcionka.