Mimo że depresja jest częstym doświadczeniem, wokół niej krąży wiele błędnych twierdzeń.

Ktoś może cierpieć, ale to nie znaczy, że ma depresję.

Trudne okoliczności wywołują „niepokój psychiczny”. Jest to naturalna i normalna reakcja na przeciwności losu i stratę, która jest częścią zdrowego procesu adaptacyjnego.

Kiedy ludzie doświadczają tego rodzaju indywidualnego cierpienia i  niepokoju, które mogą mieć nasilenie od łagodnego do ciężkiego, mogą występować u nich pewne objawy, takie jak zaburzenia snu, apetytu lub aktywności seksualnej, a nawet bóle głowy lub wzrost ciśnienia krwi.

Cierpienie psychiczne może mieć charakter ostry i trwać kilka godzin lub dotkliwy i przewlekły, trwający tygodnie, a nawet miesiące, jak żałoba po śmierci bliskiej osoby lub po zakończeniu długotrwałego związku.

W tych poważniejszych przykładach typowych reakcji na wydarzenia życiowe istnieje ryzyko, że u danej osoby może rozwinąć się depresja.

Depresja to stan chorobowy, który wpływa na sposób regulowania nastroju przez mózg – jest to więc „zaburzenie nastroju”. Depresja wpływa na uczucia, myśli i funkcje organizmu. Bycie w depresji wiąże się z intensywnymi negatywnymi emocjami i uczuciami oraz utratą zainteresowania, zmęczeniem, zaburzeniami snu, aktywności seksualnej i  wagi lub apetytu. Obejmuje również negatywne procesy, takie jak pesymizm, niska samoocena, niezdecydowanie i myśli samobójcze oraz inne specyficzne objawy. Objawy te mają niepożądany wpływ na życie ludzi, na przykład na samopoczucie, pracę i relacje.

W takim przypadku może okazać się konieczna konsultacja z lekarzem w celu diagnozy i leczenia.