Objawy chorób koni
SEKWENCJE FILMOWE
Spis treści
Objawy chorobowe gnicia strzałkiObjawy chorobowe gnicia strzałki
Objawy chorobowe grudyObjawy chorobowe grudy
Objawy chorobowe grypyObjawy chorobowe grypy
Objawy chorobowe grzybicyObjawy chorobowe grzybicy
Objawy chorobowe kulawiznyObjawy chorobowe kulawizny
Objawy chorobowe mięśniochwatuObjawy chorobowe mięśniochwatu
Objawy chorobowe morzyskaObjawy chorobowe morzyska
Objawy chorbowe ochwatuObjawy chorbowe ochwatu
Objawy chorobowe nawracającej choroby obturacyjnej (RAO)Objawy chorobowe nawracającej choroby obturacyjnej (RAO)
Objawy chorobowe tężcaObjawy chorobowe tężca
Objawy chorobowe wściekliznyObjawy chorobowe wścieklizny
Objawy chorobowe zarobaczeniaObjawy chorobowe zarobaczenia
Zabiegi pielęgnacyjne oraz szczepienia ochronneZabiegi pielęgnacyjne oraz szczepienia ochronne
Objawy chorobowe gnicia strzałki
Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści
Objawy chorobowe grudy
Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści
Objawy chorobowe grypy
Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści
Objawy chorobowe grzybicy
Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści
Objawy chorobowe kulawizny
Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści
Objawy chorobowe mięśniochwatu
Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści
Objawy chorobowe morzyska
Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści
Objawy chorobowe ochwatu
Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści
Objawy chorobowe nawracającej choroby obturacyjnej (RAO)
Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści
Objawy chorobowe tężca
Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści
Objawy chorobowe wścieklizny
Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści
Objawy chorobowe zarobaczenia
Schemat przedstawia podział ochrony zdrowia konia. Na środku znajduje się chmurka z napisem: Ochrona zdrowia konia. Dzieli się ona na trzy główne segmenty.
Segment pierwszy. Zabiegi pielęgnacyjne. Regularną korektę narastającego rogu kopyt powinno się zacząć u źrebiąt od 3 miesiąca życia i przeprowadzać nie rzadziej niż co 3 miesiące. Ma to szczególne znaczenie dla zdrowia kończyn i poprawności postawy. Zaniedbanie korekty może prowadzić do wadliwego ukształtowania kończyn (wad postawy), rozwoju kopyt i zaburzenia poprawności ruchu konia.
Segment drugi. Odrobaczenie. Zabieg odrobaczania koni wykonuje się minimum dwa razy, a najlepiej cztery razy do roku, zwłaszcza przed i po sezonie pastwiskowym. Zabieg odrobaczania obejmuje najczęściej zwalczanie tasiemców, glist, owsików, węgorków, dużych i małych słupkowców oraz gzów. Źrebięta odrobacza się od około 3 tygodnia życia.
Segment trzeci. Szczepienia. Szczepienia mogą posiadać swoją ważność. Adnotacja o wykonaniu szczepień musi znaleźć się w paszporcie konia i należy regularnie kontrolować ich aktualność. Szczepienia dzielą się na obowiązkowe i nieobowiązkowe.
Do szczepień obowiązkowych należy szczepienie przeciwko grypie (obowiązkowe u koni sportowych i wystawowych, u innych zalecane). Dawki i częstotliwość – źrebięta. Źrebięta od matek nieszczepionych: pierwsze szczepienie – czwarty miesiąc życia (niewystarczająca ilość siary, wzmożone ryzyko); drugie szczepienie – od piątego do szóstego miesiąca życia; trzecie szczepienie – od czterech do sześciu tygodni później lub pięć miesięcy później (schemat zależny od narażenia). Źrebięta od matek szczepionych: pierwsze szczepienie – od piątego do szóstego miesiąca życia; drugie szczepienie – od czterech do sześciu tygodni później; trzecie szczepienie – pięć miesięcy później. Dawki i częstotliwość – konie dorosłe. Koń dorosły bez wcześniejszych szczepień: pierwsze szczepienie – dowolnie; drugie szczepienie – od czterech do sześciu tygodni później; trzecie szczepienie – pięć miesięcy po podstawowym szczepieniu. Koń dorosły regularnie szczepiony – doszczepianie co roku lub co sześć miesięcy w przypadku koni sportowych. Dawki i częstotliwość – klacz źrebna. Klacz źrebna bez wcześniejszych szczepień: pierwsze szczepienie – dowolnie; drugie szczepienie – od czterech do sześciu tygodni później; trzecie szczepienie pięć miesięcy po podstawowym szczepieniu. Klacz źrebna regularnie szczepiona – szczepienie miesiąc przed wyźrebieniem.
Szczepienia nieobowiązkowe dzielą się na cztery główne segmenty.
Segment pierwszy. Szczepienia przeciwko tężcowi. Dawki i częstotliwość – źrebięta. Źrebięta od matek nieszczepionych: pierwsze szczepienie – od trzeciego do czwartego miesiąca życia; drugie szczepienie – od czterech do sześciu tygodni później; trzecie szczepienie – od dziesiątego do dwunastego miesiąca życia. Źrebięta od matek szczepionych: pierwsze szczepienie – od czwartego do szóstego miesiąc życia; drugie szczepienie – od czterech do sześciu tygodni później; trzecie szczepienie – od dziesiątego do dwunastego miesiąca życia. Dawki i częstotliwość – konie dorosłe. Koń dorosły bez wcześniejszych szczepień: pierwsze szczepienie – jak najszybciej; drugie szczepienie – od czterech do sześciu tygodni później; potem co roku. Koń dorosły regularnie szczepiony – doszczepianie co roku. Dawki i częstotliwość – klacz źrebna. Klacz źrebna bez wcześniejszych szczepień: pierwsze szczepienie – jak najszybciej; drugie szczepienie – od czterech do sześciu tygodni później; trzecie szczepienie – od czterech do sześciu tygodni przed porodem. Klacz źrebna regularnie szczepiona – doszczepianie od czterech do sześciu tygodni przed wyźrebieniem.
Segment drugi. Szczepienia przeciwko grzybicy. Szczepienie wykonuje się najczęściej u koni już chorych jako element terapii oraz w celu zapobiegania dalszemu rozwojowi choroby. Podaje się dwie dawki w odstępie czternastu dni. Profilaktyczne szczepienie również jest dwukrotne w odstępie czternastodniowym, a nabyta odporność obejmuje dwanaście miesięcy.
Segment trzeci. Szczepienia przeciwko zakażeniu herperswirusowemu EHV‑1 (ronienie u źrebnych klaczy) i EHV‑4 (choroby dróg oddechowych). Szczepienie wykonuje się w zależności od zagrożenia tą chorobą. Dawki i częstotliwość – źrebięta. Źrebięta: pierwsze szczepienie – od trzeciego do czwartego miesiąca życia; drugie szczepienie – od czterech do sześciu tygodni później; trzecie szczepienie – od czterech do sześciu tygodni później; (opcjonalnie czwarte szczepienie – sześć miesięcy później). Dawki i częstotliwość – konie dorosłe. Koń dorosły bez wcześniejszych szczepień: pierwsze szczepienie – dowolnie; drugie szczepienie – od czterech do sześciu tygodni później; ( opcjonalnie trzecie szczepienie – od czterech do sześciu tygodni później. Koń dorosły regularnie szczepiony – szczepienie co pół roku lub co trzy lub cztery miesiące u koni poniżej piątego roku życia mających kontakt z klaczami hodowlanymi. Dawki i częstotliwość – klacz źrebna. Klacz źrebna bez wcześniejszych szczepień: szczepienie wykonuje się w trzech dawkach: w piątym, siódmym i dziewiątym miesiącu ciąży lub w czterech dawkach: w trzecim, piątym, siódmym i dziewiątym miesiącu ciąży. Klacz źrebna regularnie szczepiona – kolejne dawki co sześć miesięcy lub w następnej ciąży od czterech do sześciu miesięcy przed porodem.
Segment czwarty. Szczepienia przeciwko wściekliźnie. Dawki i częstotliwość – źrebięta. Źrebięta od matek nieszczepionych: pierwsze szczepienie – od trzeciego do czwartego miesiąca życia; potem co roku. Źrebięta od matek szczepionych: pierwsze szczepienie – od czwartego do szóstego miesiąc życia; drugie szczepienie – od czterech do sześciu tygodni później; Dawki i częstotliwość – konie dorosłe. Koń dorosły bez wcześniejszych szczepień: pierwsze szczepienie – dowolnie; potem co roku. Koń dorosły regularnie szczepiony – doszczepianie co roku. Dawki i częstotliwość – klacz źrebna. Brak szczepionki zarejestrowanej do użycia w przypadku klaczy źrebnych, ale przy dużym ryzyku zarażenia można dokonać szczepienia. Kolejnym aspektem szczepień jest ich ważność. Adnotacja o wykonaniu szczepień musi znaleźć się w paszporcie konia i należy regularnie kontrolować ich aktualność.