Obsługa turystyczna na różnych obszarach gospodarstwa agroturystycznego
WYCIECZKA WIRTUALNA
Uprawa i pielęgnacja roślin ozdobnych to ważne czynności, które pozwalają zadbać o estetyczny wygląd gospodarstwa agroturystycznego i jego otoczenia. Aby rośliny spełniały swoje zadanie, gospodarz ma zawsze coś do zrobienia, począwszy od zwalczania chwastów, pielęgnacji roślin (podlewanie, nawożenie, cięcie, przesadzanie, ściółkowanie) aż po zabezpieczenie roślin na zimę. Rodzaje i zakres wykonywanych czynności są uzależnione od uprawianych gatunków roślin ozdobnych, jak również od typu podłoża, w którym rosną.
W celu skutecznej uprawy i pielęgnacji roślin ozdobnych warto posiadać właściwe narzędzia ogrodnicze, np. grabki, motykę, łopatkę, sekator, nożyce, kosiarkę. Można też pomyśleć o gromadzeniu deszczówki do podlewania czy kompostowaniu odpadków w celu wytworzenia własnego nawozu.
Udział gości w pracach pielęgnacyjnych może być dodatkową atrakcją oferty gospodarstwa, mającą walor edukacyjny i rekreacyjny. Gościom można zaproponować nie tylko podlewanie roślin ozdobnych, przycinanie suchych gałęzi, zgarnianie liści czy koszenie trawnika, ale także zbieranie kwiatów i przykładowo układanie bukietów, które następnie zostaną postawione w pokoju gościa lub w strefie wspólnej.
Właściciel gospodarstwa agroturystycznego, nie tylko przed przybyciem gości, ale cały rok wykonuje szereg czynności związanych z utrzymaniem porządku i czystości w gospodarstwie i jego otoczeniu. Należą do nich różne prace porządkowe z wykorzystaniem środków, sprzętu i narzędzi stosowanych w pracach związanych z utrzymaniem porządku i czystości.
Należy mieć na uwadze, że właściciel ponosi pełną odpowiedzialność za bezpieczeństwo gości na terenie gospodarstwa agroturystycznego, dlatego podczas przygotowania otoczenia gospodarstwa powinien zadbać o zabezpieczenie miejsc niebezpiecznych (np. studzienek ściekowych), odpowiednie oświetlenie domu i jego otoczenia czy ochronę przeciwpożarową.
Przygotowanie materiałów promocyjnych to ważna czynność, którą powinien wykonać gospodarz przed przybyciem gości. Dzięki takim wydawnictwom można zaprezentować gościom lokalne i regionalne atrakcje. Wówczas oferta kontaktu z wiejskim życiem, domowymi zwierzętami czy pracami rolnymi, może zostać poszerzona o inne doświadczenia, np. kontakt z materialnym i niematerialnym dziedzictwem kultury ludowej, czyli folklorem, lub z walorami krajobrazowymi.
Materiały promocyjne mogą mieć różną formę, np. mogą to być mapy, przewodniki, ulotki, broszury czy albumy. Mogą również zawierać rozmaite informacje przydatne gościom gospodarstwa, np. o zwiedzaniu zabytków, skansenów, o wiejskich festynach, koncertach, imprezach sportowych, dożynkach, odpustach, lokalnym rzemiośle, szlakach rowerowych, pieszych samochodowych, kajakowych czy wycieczkach edukacyjnych.
Warto zadbać o ich atrakcyjne wyeksponowanie i poinformować gości, w jaki sposób mogą z nich korzystać, np. ulotki czy broszury mogą zabrać ze sobą, natomiast z książek czy albumów mogą skorzystać na miejscu lub – jeżeli zabierają je ze sobą na wycieczkę – zwrócić po powrocie.
Decydując się na działalność agroturystyczną, warto pamiętać, aby wcześniej odpowiednio zaplanować i przygotować wyposażenie układów funkcjonalnych gospodarstwa, w tym także wyposażenie pokojów dla gości czy węzłów higieniczno‑sanitarnych, które muszą odpowiadać minimalnym wymaganiom stawianym obiektom świadczącym usługi hotelarskie.
Pokój noclegowy powinien spełniać podstawowe wymagania dotyczące powierzchni, umeblowania, oświetlenia, ogrzewania, dostępu do wody zimnej i ciepłej, a także opcjonalnie wyposażenia w pościel czy ręczniki.
O czystość pokoju należy zadbać przed przyjazdem gości, regularnie sprzątać podczas pobytu gości (ścielić łóżko, przecierać kurze, zmywać podłogę, dokładnie sprzątać węzeł higieniczno‑sanitarny, opróżniać kosze na śmieci, a w razie potrzeby oraz oferowanych usług noclegowych: wymieniać pościel, ręczniki, uzupełniać zawartość lodówki itp.), a także dokładnie posprzątać pomieszczenia po wyjeździe gości.
Podczas powitania gości gospodarstwa agroturystycznego obowiązują pewne zasady obsługi klienta. Właściciel powinien uwzględniać cechy, potrzeby i możliwości swojego gościa, a także bezwzględnie stosować zasady bezpieczeństwa i higieny pracy podczas jego obsługi. Warto, aby zawsze był przygotowany na przybycie gości, znał orientacyjną godzinę przyjazdu, a w razie potrzeby zaoferował odbiór gości, np. z przystanku. Dzięki temu goście poczują się miło przyjęci i będą wiedzieli, że gospodarz traktuje ich indywidualnie, co w przypadku pobytu w gospodarstwie agroturystycznym ma niebagatelne znaczenie.
Podczas powitania gospodarz powinien sprawdzić szczegóły i zgodność rezerwacji.
Bezpośredni i przyjazny kontakt oraz gościnność i atmosfera sprzyjająca nawiązaniu wzajemnych więzi, to elementy, które mogą zagwarantować zadowolenie gości, a także ich ewentualny ponowny przyjazd.
Warto pamiętać, że oprócz ciszy, spokoju i bezpośredniego kontaktu z naturą czy możliwości skorzystania z lokalnych produktów, ważna jest domowa atmosfera, którą może zagwarantować właśnie gospodarz gospodarstwa agroturystycznego.
Jedną z podstawowych usług oferowanych przez gospodarstwo agroturystyczne są usługi noclegowe. Aby prowadzić taką działalność, należy znać i stosować przepisy prawa dotyczące takiego świadczenia oraz sumiennie realizować usługi zgodnie z ofertą noclegową i zamówieniem gościa.
Podczas zakwaterowania gości gospodarz powinien przedstawić im regulamin pobytu w gospodarstwie, który w miarę możliwości powinien być również dostępny, np. w ofercie online, aby gość mógł podjąć świadomą decyzję o pobycie w danym miejscu (np. o przywiezieniu i trzymaniu zwierząt). Gość zatem otrzymuje np. informacje o tym, kiedy rozpoczyna się i kończy doba, o dostępnych formach uregulowania należności za pobyt, czy i w jakim przedziale obowiązuje cisza nocna, jaka jest oferta gastronomiczna, np. kolacja w dniu przyjazdu gości.
Następnie gość zostaje poinformowany o infrastrukturze gospodarstwa, ofercie, jego atrakcjach i zachęcony do korzystania z wszelkich propozycji.
Do obowiązku gospodarza należy również poinformowanie gości o formach rozliczenia za skorzystanie z usług, a także sporządzenie takiego rozliczenia.
Na ogół gospodarstwo agroturystyczne, oprócz oferty usług noclegowych, prowadzi również produkcję rolniczą. Niejednokrotnie jest ona dopasowana do potrzeb klientów agroturystyki. Ważnym aspektem takiej działalności jest opracowanie planu produkcji rolniczej i określenie zapotrzebowania gości na produkty z gospodarstwa rolnego. Dzięki temu zostaną wyprodukowane tylko te rzeczy, które cieszą się popularnością wśród gości, a gospodarz uniknie nadprodukcji i strat z tym związanych.
Aby móc prowadzić produkcję roślinną w gospodarstwie, najpierw trzeba ją odpowiednio zorganizować, a następnie umiejętnie prowadzić. Stąd konieczna jest znajomość gleb, gatunków roślin na użytkach rolnych, warunków przyrodniczych i ekonomicznych gospodarstwa, do których dobrane zostaną grupy i gatunki roślin uprawnych.
Zabiegi ogrodnicze w gospodarstwie skupiają się przede wszystkim na uprawie i pielęgnacji ogrodu warzywnego i sadu przydomowego. Właściciel gospodarstwa, oprócz umiejętności rozpoznawania roślin ogrodowych czy drzew i krzewów owocowych, powinien znać i stosować pielęgnacyjne zabiegi agrotechniczne (np. siew i sadzenie, odchwaszczanie, ściółkowanie, metody nawadniania, nawożenia, zmianowania, a także cięcia i koszenia oraz zasady ochrony roślin) oraz umiejętnie posługiwać się narzędziami, urządzeniami i maszynami stosowanymi w zabiegach ogrodniczych (np. grabiami, kosiarką, łopatą).
Bardzo istotna jest wiedza o tym, w jaki sposób zbierać i przechowywać owoce, warzywa czy zioła. Umiejętne przechowywanie ziemiopłodów może zapewnić gospodarstwu świeże produkty przez cały rok. To z kolei zadowoli zarówno gości spożywających w nim posiłki, jak i zapewni samowystarczalność gospodarza w tym zakresie. Warto zadbać o stosowanie ekologicznych metod produkcji rolniczej poczynając od ekologicznego materiału siewnego, przez nawozy aż po zabiegi pielęgnacyjne i ochrony roślin.
Uprawa i pielęgnacja ogrodu warzywnego czy sadu przydomowego stwarzają też możliwości poszerzenia oferowanych gościom atrakcji o udział w pracach rolnych lub pielęgnacyjnych, zbieranie owoców, warzyw czy ziół. Niewątpliwie będzie miało to walor edukacyjny, a przy okazji również rekreacyjny.
Bardzo często gospodarstwo agroturystyczne organizuje dla swoich gości pełne lub częściowe usługi żywieniowe, które uwzględniają wykorzystanie produktów z własnego gospodarstwa rolnego i przygotowanie potraw regionalnych, z surowców dostępnych i charakterystycznych dla danego regionu. Oferowane wyżywienie lub możliwość samodzielnego przyrządzania posiłków ze świeżych produktów z gospodarstwa to sposobność zapoznania się z wiejską lokalną kuchnią. Niektórzy gospodarze, jako dodatkową atrakcję, proponują również naukę przygotowania potraw regionalnych.
Sposobność spróbowania wiejskiego jedzenia to dla wielu gości ogromna atrakcja oraz zaleta pobytu w gospodarstwie agroturystycznym. Posiłki mogą być spożywane przez gości z rodziną gospodarza, w osobnej jadalni czy kuchni z wydzielonym miejscem do konsumpcji.
Organizacja usług żywieniowych wymaga od właściciela gospodarstwa nie tylko kreatywności w wymyślaniu oferty żywieniowej dla gości, ale również umiejętności obliczania zapotrzebowania na surowce i półprodukty czy sporządzania kalkulacji usług żywieniowych.
Należy pamiętać, że jeżeli w gospodarstwie agroturystycznym będą oferowane usługi żywieniowe, to należy fakt ten zgłosić do Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Żywienie gości w warunkach domowych regulują odpowiednie akty prawne, np. ustawa o bezpieczeństwie żywności i żywienia.
W gospodarstwie agroturystycznym można spotkać często różne zwierzęta gospodarskie, np. konie, kozy, krowy, owce, kury czy gęsi.
Zwierzęta odgrywają dużą rolę w generowaniu ruchu turystycznego na obszarach wiejskich. Często kontakt ze zwierzętami jest powodem wyboru danego miejsca pobytu. Goście mogą oglądać, fotografować, dokarmiać czy bawić się ze zwierzętami, ale mogą również brać udział w pracach gospodarskich, takich jak oporządzanie czy żywienie zwierząt gospodarskich. Jest to niezwykle atrakcyjna oferta dla gości gospodarstwa, którzy pragną aktywnego wypoczynku, bycia w kontakcie z naturą i spokojnym otoczeniem, a także zmierzenia się z wiejskim życiem i aktywnościami z nim związanymi.
Gości, a szczególnie dzieci, można zachęcić do przyjrzenia się np. dojeniu kozy, a następnie podaniu siana czy paszy. Po uzgodnieniu z gospodarzem, który doskonale zna swoje zwierzęta i ich nawyki oraz zachowania, można wejść w bezpośredni kontakt ze zwierzętami, np. karmić je z ręki lub głaskać.
Warto zadbać o stosowanie ekologicznych metod hodowli zwierząt gospodarskich, czyli odpowiednie sposoby chowu, regularne wykonywanie obrządku zwierząt (poranne, popołudniowe i wieczorne), prawidłowe utrzymanie budynków inwentarskich i żywienie zwierząt, a także zagospodarowanie nawozów naturalnych.
Obsługa turystyczna na różnych obszarach gospodarstwa agroturystycznego - opis aplikacji edukacyjnej w formule wirtualnej wycieczki
Aby poruszać się po wycieczce wirtualnej – Obsługa turystyczna na różnych obszarach gospodarstwa agroturystycznego należy przeciągać myszką po ekranie w wybranym kierunku. Po najechaniu kursorem na ikony, znajdujące się po prawej stronie ekranu, wyświetlone zostaną podpowiedzi działań tzw. tooltip.
Dla wygody korzystania z wycieczki wirtualnej należy kliknąć ikonę trybu pełnoekranowego, znajdującą się w prawym górnym rogu ekranu.
Ikona głowa – po naciśnięciu włącza się nagranie lektorskie opisujące dany przedmiot/ miejsce lub czynność.
Ikona drzwi – po naciśnięciu tego symbolu możemy przenieść się do następnego pomieszczenia.
Ikona „i”– po naciśnięciu wyświetla nam się plansza z tekstem opisującym dany przedmiot/ miejsce lub czynność.
Biała strzałka w kole – po kliknięciu w ikonę, pojawia się napis z nazwą, do jakiego miejsca może się udać.
W panelu bocznym, po lewej stronie ekranu, pojawią się czynności zawodowe, które będą wykonywane. W miarę, kiedy gospodyni będzie je wykonywała, pojawią się kolejne, a zrealizowane zostaną odznaczone symbolem „ ✓”.
Skreślony głośnik – pozwala wyłączyć dźwięki w spacerze.
Głośnik – włącza dźwięki w spacerze.
Okulary – pozwalają na przełączenie aplikacji w tryb VR i korzystanie z niej w specjalnych okularach ( funkcja dostępna tylko na smartfonach).
Pobierz – po kliknięciu na przycisk rozpoczyna się pobieranie książeczki WCAG.
Ikona mapy panoram pokazuje wszystkie ujęcia w spacerze. Po jej rozwinięciu i naciśnięciu dowolnego zdjęcia możemy przenieść się do wybranego miejsca.
Ikona telefonu jest to element, który użytkownik ma do odnalezienia podczas korzystania z e‑materiału. Po odnalezieniu telefonu i odsłuchaniu informacji jego dotyczących, element zostanie odhaczony symbolem „✓”.
Ikona skanera jest to element, który użytkownik ma do odnalezienia podczas korzystania z e‑materiału. Po odnalezieniu skanera i odsłuchaniu informacji jego dotyczących, element zostanie odhaczony symbolem „✓”.
Ikona atlasów i katalogów jest to element, który użytkownik ma do odnalezienia podczas korzystania z e‑materiału. Po odnalezieniu atlasu i katalogów i odsłuchaniu informacji ich dotyczących, element zostanie odhaczony symbolem „✓”.
Ikona drukarki jest to element, który użytkownik ma do odnalezienia podczas korzystania z e‑materiału. Po odnalezieniu drukarki i odsłuchaniu informacji jej dotyczących, element zostanie odhaczony symbolem „✓”.
Poniżej okna startowego wycieczki znajduje się przycisk „Pobierz załącznik”. Po kliknięciu przycisku, na komputerze zapisze się plik PDF.
Powiązane ćwiczenia
- 2. Pojęcia używane w agroturystycePołącz w pary2. Pojęcia używane w agroturystyce
RCT4kzApUj4iR1 Wirtualna rzeczywistość VR – Obsługa turystyczna na różnych obszarach gospodarstwa agroturystycznegoD1HPwvwifWirtualna rzeczywistość VR – Obsługa turystyczna na różnych obszarach gospodarstwa agroturystycznego
- 5. Żywność ekologicznaWskaż element tekstu5. Żywność ekologiczna
RbcPTSSU1vrjY1 Wirtualna rzeczywistość VR – Obsługa turystyczna na różnych obszarach gospodarstwa agroturystycznegoD1HPwvwifWirtualna rzeczywistość VR – Obsługa turystyczna na różnych obszarach gospodarstwa agroturystycznego
niską - jest to błąd, gdyż żywność ekologiczna charakteryzuje się wysoką jakością.
dużych zakładach przemysłowych - jest to błąd, gdyż żywność ekologiczną pozyskuje lub produkuje się w systemie gospodarstwa ekologicznego.
stosuje - jest to błąd, gdyż gospodarstwo ekologiczne unika własnie stosowania chemicznych środków ochrony roślin, sztucznych nawozów, regulatorów wzrostu czy dodatków do pasz.
zawierają - jest to błąd, gdyż produkty ekologiczne nie zawierają konserwantów i wzmacniaczy smaku, dzięki czemu pozbawione są szkodliwych substancji.
- 6. Składowe turystyki wiejskiejGrupuj elementy6. Składowe turystyki wiejskiej
R1KgkgZYnVA3F1 Wirtualna rzeczywistość VR – Obsługa turystyczna na różnych obszarach gospodarstwa agroturystycznegoD1HPwvwifWirtualna rzeczywistość VR – Obsługa turystyczna na różnych obszarach gospodarstwa agroturystycznego
- 9. Realizacja imprezy w agroturystyceZaznaczanie komórek tabeli9. Realizacja imprezy w agroturystyce
R14OienDhrLI32 Wirtualna rzeczywistość VR – Obsługa turystyczna na różnych obszarach gospodarstwa agroturystycznegoD1HPwvwifWirtualna rzeczywistość VR – Obsługa turystyczna na różnych obszarach gospodarstwa agroturystycznego