Ochrona przeglądarki
Również przeglądarki stają się czasem celem ataku destrukcyjnych witryn internetowych, które wykorzystując luki w ich zabezpieczeniach, umieszczają w systemie, bez wiedzy użytkownika, programy szkodliwe dla komputera. Można się przed nimi bronić, korzystając z programów antywirusowych oraz najnowszych wersji przeglądarek wyposażonych w funkcję Ochrona przeglądarki.
Funkcja Ochrona przeglądarki powinna być zawsze włączona.
Na przykład przeglądarka Internet Explorer o stanie bezpieczeństwa przeglądanej strony internetowej informuje cię poprzez kolorystykę paska adresowego. I tak:
Pasek biały
R1Gbz6dWGd41B1
Pasek biały oznacza, że znajdujesz się na stronie, która nie powinna wymagać ani wyświetlać danych osobowych. Unikaj wprowadzania takich informacji.
Pasek zielony
R10mf2HRDpyc41
Pasek zielony oraz protokół https oznaczają, że informacje uwierzytelniające tę stronę zostały potwierdzone, a łączność jest szyfrowana. Przed wprowadzeniem danych (hasło, numer rachunku itp.) upewnij się, czy wyświetlana jest również ikona zamkniętej kłódki informująca dodatkowo o szyfrowaniu usługi.
Pasek żółty
R174SgBQwqMlt1
Pasek żółty wskazuje, że strona może być fałszywa. Dodatkowo może na pasku pojawić się napis w języku angielskim Suspicious Website (Podejrzana witryna). Nie wprowadzaj żadnych danych i przerwij przeglądanie tej witryny.
Pasek czerwony
RiknnSF8CRUNH1
Pasek czerwony oznacza, że jesteś na stronie wyłudzającej informacje. Dodatkowo może na pasku pojawić się informacja w języku angielskim Phishing Website (Witryna wyłudzająca informacje). Powinieneś zamknąć tę stronę.
Bezpieczna przeglądarka to taka, która:
oferuje automatyczne pobieranie aktualizacji;
posiada funkcję ochrony przed stronami wyłudzającymi informacje (phishing);
chroni dane podczas ich przesyłania, szyfrując je.