Specjalistyczne bazy danych
Internet zawiera ogromną ilość wiadomości na prawie wszystkie tematy otaczającego nas świata. W celu ułatwienia wyszukiwania informacji na określony temat, różne wiadomości zostały pogrupowane w specjalnych strukturach nazywanych bazami danych. Na przykład na uczelniach można korzystać z baz danych obejmujących spisy publikacji (książek, czasopism, wydawnictw uczelnianych) z różnych dziedzin nauki.
W szkole podstawowej omawiano bazy danych zawierające informacje w postaci tekstu, np.: słowniki, encyklopedie, katalogi biblioteczne. Poza bazami danych istnieją jeszcze bazy wiedzy ogólnej – zawierające np. takie informacje, jak: „kot jest ssakiem”, „wszystkie ssaki są zwierzętami”. Pozwalają one specjalnym programom wykonywać proste logiczne wnioskowania i nieco lepiej odpowiadać na nasze pytania.
Przykład takiej bazy możesz znaleźć na
https://www.freebase.com
Istnieją również bazy danych, które zawierają duże ilości danych przeznaczonych do obróbki statystycznej polegającej na przetwarzaniu ich wartości w celu uzyskania przydatnych informacji. Takie zbiory danych dotyczą najróżniejszych dziedzin, na przykład zbiór tekstów w języku polskim, znajdujący się na stronie Narodowego Korpusu Języka Polskiego pod adresem:
http://nkjp.pl/
wykorzystywany jest do znajdowania „słów dnia”. Cały zbiór liczy już blisko 2 miliardy słów.
Znajdź słowo dnia w zasobach witryny Narodowego Korpusu Języka Polskiego.
Odszukaj w sieci witrynę Ośrodka Przetwarzania Danych i zapoznaj się z rodzajami i zasobami udostępnionych w niej baz danych.
Internetowe bazy danych pozwalają przechowywać dowolne informacje z różnych dziedzin wiedzy i są udostępniane wszystkim zainteresowanym lub tylko uprawnionym użytkownikom, uzyskującym dostęp za pomocą hasła.