Odpowiedzialność członka służby informacyjnej oraz członka służby porządkowej
Rola służb porządkowych i informacyjnych jest pierwszoplanowa w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom imprezy masowej. Ustawodawca wyposażył służby w uprawnienia umożliwiające realizację zadania oraz nakazał, w zależności od potrzeb, wyposażyć służby w odpowiedni sprzęt.
Minimalna liczba członków obu służb jest wyraźnie określona w ustawie. Członkowie służby informacyjnej, z jednej strony, są najważniejszym dla uczestnika źródłem informacji, udzielania pomocy, z drugiej zaś mają wpływ na bezpieczeństwo poprzez niedopuszczenie do udziału w imprezie osób nieuprawnionych, jak i osób uprawnionych, ale zagrażających bezpieczeństwu przez swoje niedozwolone zachowanie.
W przypadku konieczności interwencji członek służby informacyjnej ma obowiązek wezwać członka służby porządkowej. Przepis nie wymaga, aby członek służby informacyjnej podejmował interwencję samodzielnie w stosunku do osób nieprzestrzegających regulaminu.
Członkami służb porządkowych są osoby wpisane na listę kwalifikowanego pracownika ochrony, które mają prawo użycia środków przymusu bezpośredniego (użycie środków przymusu na imprezach masowych zostało szczegółowo omówione w zasobie „Środki przymusu bezpośredniego w działaniach ochronnych”). Członkowie tych służb mają szersze kompetencje. Wezwani przez członka służby informacyjnej nie mogą odmówić „pomocy”.
Członkowie obu służb ponoszą odpowiedzialność zarówno wtedy, gdy nie wykonują swoich obowiązków (bierność), jak i wtedy, gdy przekraczają uprawnienia. Członkowie służby porządkowej działają na rzecz bezpieczeństwa i porządku publicznego w czasie i w miejscu trwania imprezy masowej, natomiast członkowie służby informacyjnej zajmują się wyłącznie działaniem na rzecz bezpieczeństwa uczestników imprezy masowej, w szczególności przez informowanie ich o przyjętych rozwiązaniach organizacyjnych. Powyższy zakres podstawowych zadań obu służb, a także odpowiedzialność za ich niedopełnienie lub przekroczenie swoich kompetencji, określa ustawa z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych. Wskazuje ona, że kto będąc członkiem służby porządkowej lub służby informacyjnej przekracza swoje uprawnienia lub nie dopełnia obowiązków powodując zagrożenie bezpieczeństwa imprezy masowej podlega grzywnie nie mniejszej niż 180 stawek dziennych.
Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści